Knight Online Haberleri
Pubg Mobile Haberleri
Valorant Haberleri
League of Legends Haberleri
CS:GO Haberleri
Metin2 Haberleri
Black Desert Haberleri
Diğer Oyun Haberleri
Bu Haberi 343 Kişi Okudu

CS:GO 2021 Crosshair Nedir? Nasıl Ayarlanır?

Bilindiği üzere her oyunda, çeşitli ayarlar bulunmakta olup bu ayarların gerçekleştirilmesi, oyunun efektif bir şekilde oynanmasını olanaklı hale getirmektedir. CS GO da bu oyunlardan birisi olarak ön plana çıkmakta olup oyun kapsamında CS GO Crosshair ayarları gerçekleştirilebilmekte ve bu sayede nişangahın özelleştirilmesi sağlanabilmektedir.


CS GO oyunu için nişangahın mükemmel bir seviye olması çok önemli. Silahların efektif bir şekilde kullanılabilmesi adına nişangah ayarlarında bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir. Bilindiği gibi oyunda varsayılan nişangah ayarları bulunmakta olup bu ayarlar her oyuncu için yeterli olmayabilir. Çeşitli ayarlar ile oyuncular, nişangahı çok daha görünür yapabilmekte, bu sayede hedefe çok daha iyi bir şekilde odaklanılabilmekte. CS:GO en iyi crosshair ayarları, birçok oyuncunun ilgisini çekmekte ve başarılı olan oyuncuların nişangah ayarları örnek alınmaktadır. Peki crosshair ayarları tam olarak nedir ve bu ayarlar ne şekilde yapılabilir?


CS GO Crosshair Nedir?


Birçok oyuncu, crosshair ayarlarının ne olduğu konusunda derinlemesine bir şekilde araştırma yapmakta ve bu ayarların nasıl bir etkisinin olduğunu öğrenmeye çalışmaktadır. Oyunda başarılı olunabilmesi için birçok faktörün bir arada değerlendirilmesi gerekiyor. Bunlardan ilki, hiç şüphesiz ki sağlam bir strateji ve performansları yüksek takım arkadaşları. Bir diğeri ise silahların etkin bir şekilde kullanılabilmesi. Elbette iyi bir bilgisayar da oyunda aktif bir şekilde bulunabilmesi için gerekli hususlardan bir diğeri olarak bilinmektedir. Bu unsurlara CS:GO en iyi crosshair ayarlarını da eklemek gerekir. 


Nişangahın istenilen seviyede olması, oyuncuların sorunsuz bir şekilde hedefi vurmasını olanaklı hale getirir. Peki ama nedir crosshair ayarları ve hangi öğelerden meydana gelir? Crosshair özelleştirilebilir bir unsurdur ve çeşitli ayarları bünyesinde barındırır. Oyuncular, Counter-Strike: Global Offensive’e giriş yaptıklarında, varsayılan nişangah ayarlarına sahip olur ve bu ayarlar üzerinden oyunu oynar. Fakat bu ayarlar bazen yeterli gelmeyebilir ve oyuncuların efektif bir şekilde oynamasını engelleyebilir. 


Bu noktada, her bir ayarın uygun bir şekilde değiştirilmesi gerekmekte olup en iyi ayarlar ile oyuna devam edilmesi kritik öneme sahiptir. Cs:Go profesyonel oyuncular crosshair ayarları, birçok insan tarafından ilgi görmekte ve bu ayarlar aracılığı ile nişangah ayarları yapılmaktadır. Peki ama crosshair ayarlarını değiştirmek neden önemli, değiştirmeden de oyun oynanamaz mı?


CS GO Crosshair Ayarları Neden Değiştirilmeli?


Daha önce de ifade edildiği üzere oyuna başlarken crosshair ayarları varsayılan şeklindedir. Bu ayarlar dahilinde de oyuncular belirledikleri hedefleri vurabilir. Fakat bu ayarlar her zaman yeterli gelmeyebilir ve ayarların çeşitli şekillerde değiştirilmesi gerekebilir. 


Crosshair ayarlarını değiştirmek, oyunda kritik öneme sahiptir çünkü ayarların profesyonel bir şekilde değiştirilmesi, nişan almayı kolaylaştırabilir ve bu sayede hedef çok daha kolay bir şekilde vurulabilir. CS:GO crosshair ayarları 2021 kapsamında oyuncular, profesyonel oyuncuların crosshair ayarlarını örnek alabilir, bu sayede kendileri için en iyi ayarları bulabilir.


Oyunda başarılı olabilmek için oyuncuların en doğru silahı kullanması şarttır. Fakat bu durum bazen yeterli gelmez ve crosshair ayarlarının da doğru yapılması gerekebilir. Bu nedenle CS:GO crosshair ayarları 2021 kapsamında yer alan ayarların her biri oldukça önemlidir ve oyuncuların hedeflerini vurabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Peki ama önerilen crosshair ayarları hangileridir?


CS GO Crosshair Ayarları


CS:GO kapsamında crosshair ayarlarının ne şekilde yapılması gerektiği konusu, birçok oyuncunun ilgi alanına girmektedir. Çünkü doğru yapılmayan ayarlar, oyunculara faydadan çok zarar getirir ve bu durum, nişan almada ve hedef vurmada zorlukların yaşanmasına neden olur. Crosshair ayarlarının 3 farklı şekilde yapılması olanaklıdır:

 

  • Konsol / Yapılandırma
  • Ayarlar
  • Crosshair değişim haritaları


Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, CS:GO en iyi crosshair ayarlarının kapsamına girmekte ve nişangah ayarlarının sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak tanımaktadır. Bunların her birini tek tek incelemek ve ayarların nasıl yapılabildiğini göstermek faydalı olacaktır.


Crosshair Ayarlar


Crosshair ayarları dahilinde nişangah ayarlarını gerçekleştirmek olanaklı. Bu kapsamda ilk önce oyuna giriş yapmalı, oyun ayarlarını seçmeli ve ardından Crosshair’i tıkmalısınız. Daha sonra aşağıdaki tabloda verilmiş olan ayarları gerçekleştirebilirsiniz:


 

Merkez Nokta Nişan alınmasını mümkün kılan görüşün merkezinde yer alan küçük noktadır.
Öneri: İnce nişangahlı bir nokta, görüşün kapanmaması adına tercih edilebilir.
Tarz Altı farklı ön ayarından birini seçebilirsiniz.
0: Varsayılan Dinamik: Ateş ederken / hareket ederken yayılır ve sınırlı kişiselleştirme alanına sahip olmaktadır. 
1: Varsayılan Statik: Statik ve sınırlı kişiselleştirme
3: Klasik Dinamik: Hareket ederken ve ateş ederken yayılmakta
4: Klasik Statik
5: Klasik Hibrid: Ateş ederken yayılmakta.
Kalınlık Görüşün 0,1 ila 6 arasında ne kadar geniş olacağının indeksini verir.
Boşluk: Bu özellik sayesinde görüş çizgilerinin birbirine ne derece yakın olduğunu seçebilirsiniz. Bu bağlamda -5 çok yakı, 5 ise çok uzak.
Öneri: Nişangah görünür olmalı fakat çok görünür olması da sağlıklı bir durum değildir.
Uzunluk Artı işaretin uzunluğunun 0,1-10 arasında yer alan göstergesini verir.
Anahat Artı işaretinin çevresinde bulunan siyah çerçeve olarak bilinir. 0 (ince)-3 (geniş) arasında bir seçim yapabilmeniz mümkün.
Kırmızı / Yeşil / Mavi En iyi rengi bulabilmek için bu özelliklerle oynanması gerekir.
Bölünmüş Mesafe Bu görüşle birlikte dinamik görüş büyütme oranında değişme yapabilirsiniz. 0-16 arasında ayar yapılabilir.
Alfa Artı saydamlığının indeksi olarak bilinen Alfa, açılabilir ya da kapatılabilir. Alfa değerini 0(görünmez) ila 255 (açıkça görülür) arasında değiştirebilirsiniz.
Öneri: En iyi şekilde hedefi görebilmek adına bu ayarı azami değerde tutmanız gerekebilir.
Dış Bölünmüş Alfa Dinamik artı işaretinin dış kısmındaki şeffaflık değiştirilebilir. 0 (görünmez)-1 (açıkça görülür)
Öneri: Nişangah görünürlüğünü arttırmak istiyorsanız eğer, nişangah dış çizgilerini açabilirsiniz. 
İç Bölünmüş Alfa Dinamik crosshair iç kısmının şeffaflığı, bu parametre ile değiştirilebilir. 0 (görünmez)-1 (açıkça görülür)
Bölünmüş Boyut Oranı Dinamik artı işaretindeki iç ve dış kısımlar arasındaki bölünmüş boyutun oranı, bu parametre üzerinden değiştirilebilir. 0 (bölünmeden)-1 (bölünmüş boyut maksimum)
Görüntülenen Silah Boşluğu Bu özellik sayesinde crosshair, şu anda kullanılmakta olan silaha bağlı olarak dinamik olacaktır.
T Stili Terörist stili olarak adlandırılır ve bu özellik ile birlikte görüşün üst satırı silinmektedir. 


Yukarıdaki tablo, temelde CS: GO crosshair ayarları 2021 parametrelerini sunmakta olup bu parametreler sayesinde ayarlar, istenildiği gibi değiştirilebilmektedir.


Crosshair Değişim Haritaları


Crosshair ayarları kapsamında, oyuncular tarafından sıklıkla kullanılan ayarlardan bir diğeri de değişim haritaları olarak bilinmektedir. CS:GO crosshair harita dahilinde gerçekleştirilen bu ayarlar, oyuncuların çok daha efektif bir şekilde oyunu oynamasına destekte bulunduğu için konunun oyun dünyasında özel bir yere sahip olduğunu ifade etmek olanaklıdır.


Nişangah görünüşü değiştirmenin bu yolunda, temelde artı işaretli haritalar kullanılmaktadır. Bilindiği üzere oyunda farklı mekanların denenmesini olanaklı hale getiren çeşitli haritalar bulunmakta. Harita ayarlarında değişiklik yapmak isteyen oyuncular, çeşitli işlem basamakları dahilinde CS:GO crosshair harita değişikliklerini yapabilmektedir. 


Crosshair Ayarları Hakkında


Oyuncular, gerçekleştirdikleri değişikleri denemek durumundadır. Herhangi bir deneme yapmadan oyunda bulunmak, çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu nedenle crosshair ayarlarının değiştirilmesi sonrasında deneme oyunları yapılabilir ve ayarların uygun olup olmadığı anlaşılabilir. CS:GO varsayılan crosshair ayarları, çoğu durumda yeterli gelmediği için oyuncular, bu ayarlarda değişiklikler yapmak ve nişangahlarını kişiselleştirmek durumunda kalmaktadır.


Oyuna giriş yapılmasından sonra ilgili alanlara giriş yapıp daha sonra crosshair ayarları butonuna tıklamak, ayarlarda değişiklikler yapılmasını olanaklı hale getirmektedir. Ayarlar kapsamında çeşitli öneriler bulunsa da her bir oyuncunun kendine ne uygun ayarları bulması gerekmekte olup bu husus, başarılı bir oyun adına bir hayli önemlidir. Bu nedenle CS:GO crosshair en iyi ayarları için oyuncuların, ayarlar üzerinde oynamalar yapması ve buna biraz vakit harcaması gerekir. Bu sayede bir süre sonra oyuncu, kendisi için en uygun ayarları bulmuş olacaktır.

CS:GO 2021 Crosshair Nedir? Nasıl Ayarlanır? | Sıkça Sorulan Sorular

Crosshair ayarlarımı ne sıklıkla değiştirmem gerekiyor?

Özellikle yeni başlayan bir oyuncuysanız sıklıkla değiştirmeniz gerekiyor. Crosshair kişisel bir işaretçidir ve herkes için aynı etkiyi yaratmaz. Bu nedenle ayarlarınızda sıklıkla değişiklikler yapıp bu yeniliklerle bir kaç oyun oynadıktan sonra size sağladığı artıları eksileri görebilir ve buna göre tekrar değişiklik yapma yoluna gidebilirsiniz. Kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz crosshair ayarlarını bulana kadar dilediğiniz sıklıkta değişiklik yapabilirsiniz.

Crosshair'in küçük olması daha mı iyi?

Küçük crosshair size daha doğru hedefleme yapmanızı sağlar, büyük crosshair ise sizin daha iyi spray atmanızı sağlar. İkisi arasında tercih yapmak sizin oynayış tarzınıza kalmış.

Crosshair'in büyük olması daha mı iyi?

Büyük crosshairlerle headshot atmanız daha zordur. Düşmanı kafadan vurarak öldürmek iyi aim gerektirir ve crosshair en fazla düşmanın kafasının büyüklüğünde olması onu hedefleminizi çok daha kolaylaştırır. Spray taktikleri uygulayacağınız oyunlarda crosshairin büyük olmasında herhangi bir sakınca yoktur.