knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs-go-haberleri
CS:GO Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
Valorant Rank Sistemi, Tüm Kademeler ve Dereceli Detayları
Bu Haberi 1538 Kişi Okudu

Valorant Rank Sistemi, Tüm Kademeler ve Dereceli Detayları

Valorant RIOT yapımı bir FPS oyunu, henüz çıkalı 1 sene gibi bir süre oldu. Valorant Rank Sistemi oyuna yeni başlamış ve oyuna başlamak isteyenler tarafından merak ediliyor. Özellikle CS: GO’nun tahtını elinden almışa benziyor. Birçok CS: GO oyuncusunun Valorant’a geçmesi ve yayıncılarında bu oyuna ağırlık vermesi oyunun daha bir gözde olmasını sağladı.


Diğer FPS oyunlarına oranla daha farklı bir yapısının olması ve en önemlisi LOL’ün FPS uyarlaması olarak bakılması da Valorant’a olan ilginin daha fazla artmasına neden oldu. Günümüzde Valorant birçok oyuncunun severek oynadığı FPS oyunu olarak dikkat çekiyor.


Valorant Vp Satın Al

 


Valorant Rank Sistemine Geçiş Nasıl Oluyor?


RIOT bazı kurallar getirmiş ve direkt olarak oyuncuları rank maçlarına almıyor. Bunun için öncesinde 10 derecesiz maç kazanmanız gerekiyor. 10 derecesiz maç kazanan oyuncular dereceli atmaya hak kazanıyor. Daha önceleri 20 maç oynama ve sonrasında 8 maç kazanma şartları şuanda 10 maça kadar çıktı. Bu nedenle RIOT bu konuda sürekli güncelleme yaparak oyuncuların daha fazla deneyim kazanmasını istiyor.

 


Valorant Rank’ım Nasıl Belli Olur?

Valorant rank maçlarına geçiş yaptıktan sonra ilk maçınızda rankınızın olmadığını yani (unranked) olduğunuzu göreceksiniz. 5 dereceli maçının ardından bir lige yerleşirsiniz. Birlikte oyuna girdiğiniz takım arkadaşlarınızın liglerine yakın bir ligde sizde dereceli serüvenine giriş yapmış olursunuz.


Valorant Rank sıralaması oyuncuların seviyesini belirler. Rank sistemi yani dereceli maçlarına giriş yapabilmek için önce 20 tane derecesiz maç oynamak gerekiyor. Derecesiz maçlarda 20 galibiyeti elde eden oyuncular sistemine yani dereceli maçlara geçmeye hak kazanıyor. Daha önce 8 olan derecesiz maç oynama sınırı yeni gelen güncelleme ile birlikte 20'a çıkarıldı. 


Ayrıca oyuna başlarken grubunuzda başka arkadaşlarınız var ise onların ranklarına yakın bir şekilde sizinde rankınız belirlenir. Valorant adil olması adına benzer seviyedeki oyuncuların maç atmasını sağlamaktadır.

 

valorant rankları

 


Valorant Rank Sistemi nasıl çalışıyor?

Valorant rütbe sistemi Demir, bronz, gümüş, altın, elmas, immortal ve radyant kategorileri bulunuyor. Bu kategorilere lig ismi vermekte doğru olacaktır. Valorant rütbelerini daha iyi anlamanız için hemen aşağıda detaylı olarak da görebilirsiniz.
Aynı ligdeki ya da birbirine yakın ligdeki oyuncular maç için eşleşir ve dereceli maçları yapılır. Rank sisteminde kazanınca artı puan kaybedince eksi puan verilir. Ayrıca oyuncular beraberlik olması gibi durumlarda da oylama yaparak maçın o skor ile berabere bitmesi için oy verebilir.

 


Valorant Rankları Neler?

 

 

 1. Demir
 2. Bronz
 3. Gümüş
 4. Altın
 5. Platin
 6. Elmas
 7. Ölümsüzlük
 8. VALORANT (En yüksek lig)

 


Valorant Rank Sistemi nasıl işliyor?

Valorant rütbe sistemi farklı bir algoritma yapısıyla çalışmaktadır. Ölüm, öldürme takım galibiyeti ya da mağlubiyetine oranla size puan veriliyor. 100 üzerinden değerlendirilen bir bar var. Bu bar % 100 olduğu zaman bir sonraki seviyeye çıkmış oluyorsunuz. Örnek verecek olursa yüzde 94 gümüş 3 liginde oynayan bir oyuncu, oynadığı maçı kazanırsa terfi edecek ve altın ligine yükselecektir.

 
Valorant Rank sıralaması tam olarak yukarıda bahsettiğim olaylara göre belirlense de birkaç ayrıntı daha var. Takımınızdan birisinin çıkması, o maçı MVP olarak bitirmeniz ya da devam eden maçtan çıkmanız gibi durumlarda alacağınız puanlar artı ve eksi yönünde değişiklik gösterebilir. Ancak belirtmekte yarar var ki RIOT devam eden maçlardan çıkan oyunculara her güncelleme de daha fazla cezalar getiriyor.


Valorant Vp Satın Al

 


VALORANT Rank Değişimi


Valorant açıldığı ilk günden bu yana birçok kez güncelleme aldı. Yapılan bu güncellemelerin tek bir amacı var. Oyunu daha iyi bir noktaya taşımak ve oyunculara daha iyi deneyimler yaşatmak. 1 yıl gibi sürede Valorant rank sistemi büyük bir değişim yaşadı diyebiliriz.


Valorant 2.0 yaması ile birlikte bir bar çubuğu eklendi ve oyuncular artık bir sonraki seviyeye ne zaman geçebileceklerini görebiliyorlar. Yüzdelik bir bar üzerinden oyuncular aldıkları artı eksi puanları da burada görebiliyorlar. Ayrıca Valorant 2.0 yaması ile dereceli maçların daha adil olması adına sizin seviyenizde oyuncular gelmektedir.

 


VALORANT Dereceli Sistemi – Dereceyi Etkileyen Faktörler


Oyuncuların en fazla merak ettiği konuların başında dereceli sisteminin nasıl çalıştığı geliyor. Dereceli maçlarında puanlama sistemi ve diğer faktörleri de anlatalım. Bildiğiniz gibi X takımı maçı kazanmak için 13 skorunu bulmak zorunda. Valorant dereceli maçında 13-3 ile 13-10 biten maç arasında puanlama farkı oluşur.


13-3 kazanılan bir maç ile 13-10 kazanılan maç arasındaki puan farkını anlatalım. 2 maç arasında büyük bir fark olduğu için 13-3 kazanılan maçta kazanan takıma daha yüksek puan verilir. Elbette siz kaybeden taraftaysanız kesinlikle çok fazla puan düşeceksiniz. Maç skorunun dışında puanlamayı etkileyen bazı yan faktörler vardır. Aldığınız karakter, maçta aldığınız kill sayısı ve MVP olmanız gibi durumlarda puanlama da farklılıklar oluşur.

 


Valorant Rank sistemi bilmeniz gerekenler

 

 

 • Valorant rekabetçi modda oynamak için 10 derecesiz maç kazanmanız gerekir.
 • Rekabetçi maçlarda skor 12-12’ye gelirse uzatmalar oynanır. Uzatmalarda eşitlik bozulmazsa beraberlik oylaması yapılır. Yeterli beraberlik oyu çıkmazsa maç devam eder.
 • Uzatmalarda her oyuncuya 5.000 kredi verilir.
 • RIOT daha adil maçlar olması adına eşit oyuncuları dereceli maçlarda karşılaştırır.
 • Küfür eden yâda oyun içerisinde sorun çıkaran oyuncuları rapor edebileceğiniz bir sistem bulunur.
 • Valorant da eğer 14 gün dereceli maç oynamazsanız rank’ınız silinir. RIOT aktif olmayan oyunculara karşı böyle bir yaptırım uyguluyor. Üzülmenize gerek yok birkaç maç atarak yeniden rankınızı belirleyebiliyorsunuz.


Valorant Hesap Satışı

Valorant Rank Sistemi, Tüm Kademeler ve Dereceli Detayları Sıkça Sorulan Sorular

Valorant rank sistemi nasıl çalışır?

VALORANT rank sistemi, diğer oyunlardan da bilineceği üzere galibiyet ve mağlubiyete göre çalışır. Her maç kazandığınızda performansınıza bağlı olarak puan kazanırken, maç kaybettiğinizde ise puan kaybedersiniz. Rankınızın belirlenmesi için hesabınızı oluşturduktan sonra 20 normal maç oynamalı, bu maçlardan sonra 5 dereceli maç sonrası ilk rank derecesini alıyorsunuz. Valorant rank sistemi nasıl çalışır sorusunu kısaca bu şekilde yanıtlayabiliriz.

Valorant kaç maçta rank atlanır?

Valorant’ta dereceli sisteme girebilmeniz için öncelikle 20 normal maç oynama zorunluluğu getirmiş durumda. Bu maç dizini sonrasında dereceli girme hakkına sahip olursunuz ancak ilk maçtan bir derece sahibi olamazsınız. 5 rekabetçi maç sonrasında performansa bağlı olarak oyun size bir rank tanımlar. Yeni başlayan kullanıcıların oldukça merak ettiği Valorant kaç maçta rank atlanır, Valorant kaç maç sonra rank atıyor gibi soruları bu şekilde yanıtlayabiliriz.