knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs-go-haberleri
CS:GO Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
PURPLE MUFFİN PURPLE MUFFİN @editor
Black Desert Online Remastered Rehberi
Bu Haberi 8651 Kişi Okudu

Black Desert Online Remastered Rehberi

Merhaba Black Desert Online severler, Gamesatış olarak sizler için detaylı bir rehber hazırlamaya karar verdik. Rehberimizde meslekler, sınıflar, haritalar, eşyalar ve daha merak ettiğiniz bir çok şeyi bulacaksınız. Bu rehber sayesinde aklınıza takılan soruların cevaplarını yanıtlayacağız.


Black Desert Acoin Satın Al

 

Sınıflar

 

BDO dünyasında yapmanız gereken ilk şey kendinize bir sınıf belirlemektir. 15 farklı sınıftan birini seçerek Black Desert ‘ın eşsiz dünyasına adım atabilirsiniz. Her sınıfın artı ve eksi yönleri mevcut. Fakat unutulmaması gereken önemli bir nokta ise, mutlaka bütün sınıfların birbirleri içinde uyumlu bir düzene sahip olmalarıdır. Oynanış stilinize ve kişisel zevklerinize bağlı olarak seçebileceğiniz sınıfların listesi aşağıdaki gibidir. Kendinize en uygun olan sınıfı seçerek ilk adımı tamamlamış olursunuz. 

 

Black Desert Online Sınıflar

 

Sınıfların Detayları Nelerdir?

 

Büyücü Sınıfları

 

 

Witch (Wizard’ın aksine biraz daha defansif yapıda bulunan witchler PVP ve PVE için oldukça uygundur. Bu ikili eğer oyuna ilk kez başlıyorsanız tam size göre seçenekler olacaktır. Geniş alan etkisi, yavaşlatması ve sersemletmesi ile oldukça etkili bir savaş makinasıdır)

 

 

Wizard (Oynaması kolay ve giriş seviyesi için tercih edilebilir. PVP ve PVE de oldukça etkilidir. Kale savaşlarının vazgeçilmez oyuncusu olan büyücüler toplu büyüleri ile gelen saldırıları kolayca püskürtebilirler. Ayrıca tam bir pve canavarıdır. Yüksek hasar kapasitesi sayesinde canavarları kolayca öldürebilir. Oyunda ateş ve su grubundadır.)

 

Uzak Mesafe Saldırı

 

 

Ranger (Okçu olarak bildiğimiz ranger, 56. seviyeden sonra okunu bir kenara bırakarak bıçağı ile oyuna devam ediyor. Eğer uzaktan saldırmayı, kaçmayı, zıplamayı hareket etmeyi seviyorsanız Ranger tam size göre. Genel olarak hareketli olduğu için, düşmanlarına uzaktan hasar verirken aynı zaman düşman yaklaşırsa da, onlara fazlasıyla hasar verebilen özel bir bıçağa sahiptir.)

 

Defansif Ağırlıklı

 

 

Valkyrie (Valkyrie sınıfı uzun kılıç ve kalkan kullanmasıyla bilinir. Oldukça yüksek bir savunma ve defansif özelliği bulunan bu sınıf 1 vs 1 de rakibine bu yüzden oldukça önemli bir üstünlük sağlamaktadır. Ustalaşmanın zor olduğu, defansif yetenekleri ile dahi oldukça büyük hasar veren, takım arkadaşlarını iyileştirebilen valkyrie oldukça zevkli bir sınıftır.)

 

 

Warrior (Warrior sınıfı yüksek savunması sayesinde yeni başlayanlar için en uygun sınıflar arasında yer alır. Ama ileride geliştikçe üzerinde usta olmanız gerekmektedir. Size gelen saldırıları doğru zamanda engelleyip doğru zamanda saldırmayı öğrenmek için oldukça pratiğe ihtiyacınız olacaktır. PVE konusunda biraz sınıfta kalan warrior sınıfı pvp için daha uygun bir karakterdir.)

 

 

Dark Knight (Kara şövalye olarak bildiğimiz bu sınıf ,Kriegsmesser adında çift elli devasa bir kılıç kullanır. 56. seviyeye ulaştığınızda yani uyandığınız zaman ise Vediant adı verilen özel uyanış silahınıza geçebilirsiniz. Uyanış öncesinde yakın dövüş yapan karakteriniz uyanışın ardından bolca uzak mesafeli saldırılara sahip olacaktır. Glass cannon olarak adlandırdığımız bu sınıf kırılgan ama oldukça can yakan bir sınıftır. Oynaması ise yeteneklerinin efektlerinden dolayı oldukça zevklidir.)


Black Desert Acoin Satın Al

 

Yakın Dövüş Ağırlıklı

 

 

Berserker (Vahşi olarak bildiğimiz tam bir canavar karakterden söz ediyoruz. Yakın dövüş söz konusu olduğunda oldukça etkili olan bu sınıf boyutlarından dolayı tam bir dev görüntüsüyle düşmanlarına korku vermektedir. Yakın dövüş mekaniklerini seviyorsanız mutlaka bu karakteri denemelisiniz.)

 

 

Tamer (Oyunun en şirin karakteri bu olabilir. PVE ve PVP de oldukça etkili olan avcı sınıfına özel yanında sürekli gezdirdiği özel bir hayvanı bulunmaktadır. Rakiplerini yavaşlatan, yere seren bir karakter olması, aşırı hızlı olmasından dolayı genellikle tercih edilir. Komboları biraz zor olsa da alışınca mükemmel bir sınıftır.)

 

 

Striker (Striker sınıfı oynaması oldukça zor bir sınıftır. Aşırı güçlü olmasından dolayı tercih edilir. Uyanış görevlerini yaptıktan sonra sizinle beraber aynı hasarı çıkaran klonlarınız olmaktadır. Striker sınıfı yumruklarını ve tekmelerini kullanan yakın dövüş stiline sahip bir sınıftır. Yeni başlayanlar için pek uygun değildir.)

 

 

Mystic (Mistik için aslında Striker'ın kadın versiyonu diyebiliriz. Su gücü ve ejdarhasıyla kullanıcısına görsel bir şölen yaşatan mistik biraz daha defansif atak özellikleri taşımaktadır. Muhteşem komboları sayesinde kısa sürede rakibini yere serebilir. Yine Striker gibi oynaması ve ustalaşması oldukça zordur.)

 

 

Lahn (Şuan için MENA sunucusunda aktif değildir. EU ve diğer sunucularda bulunan bu karakter havada uçuyormuş gibi süzülmesiyle meşhurdur. Bağlayıcı komboları sayesinde oldukça hızlı bir karakter olan Lahn en kısa zamanda MENA sunucusuna eklenecektir.)

 

Gizli / Kitle Kontrol Etkili

 

 

Kunoichi (Ninjalara karşı bir ilginiz varsa üstelik kadın bir ninja karakter istiyorsanız tam size göre! Uyanış silahı ile yaptığı komboları görünce bayılacaksınız. Ninja’nın aksine biraz daha ofansif olan Kunoichi son derece şık tasarlanmış bir karakterdir.)

 

 

Ninja (Oyunun en çok tercih edilen sınıflarından birisi olan ninja sınıfı, yetenekleri, gizlenmesi, komboları ile muhteşem bir görüntü oluşturur. Bıçakları ve kıyafetleri sayesinde içinizdeki ninjayı ortaya çıkarabilirsiniz. PVP de oldukça güçlü olan bu karakterde ustalaşmak biraz zaman isteyebilir.)


Black Desert Acoin Satın Al

 

 

Musa (Oyunda Wizard’dan sonra en çok tercih edilen PVE karakteri Musa’dır. Adeta tazmanya canavarı gibi etrafında döne döne kestiği canavarları oldukça çabuk eritir. Oynaması son derece kolay olan Musa, yeni başlayanlar için oldukça uygun bir karakter olacaktır. Grind yapmak zevk alıyorsanız mutlaka deneyin.)

 

 

Maehwa (Maehwa sınıfı Musa ile yakınlık gösterir. Ama son derece çevik , hızlı ve oynaması zevkli bir sınıftır. Kerispar olarak adlandırılan mızrak benzeri bir silahı ile oldukça güçlü bir karakterdir. Uzun mesafeli saldırılar ve yakın mesafede oldukça ağır hasarlar verebilirsiniz.)

 

Hibrit / Büyücü / Yakın Temas

 

 

Sorceress (Oyunun en ilgi çekici karakteri Sahire olabilir. Hem yakın, hem uzak saldırıları ile tam bir hibrit karakterdir. Kara büyüsü ile düşmanına acımasız davranan sahire görünüş olarak ta tam puan alacak bir tarzdadır. Sahire karakteri hem PVP hem de PVE de oldukça etkilidir. Ustalaşması orta seviye olan bu karakteri de mutlaka deneyin deriz.)


Oyuna Başlarken

Sınıfınızı ve özelliklerinizi tamamladıktan sonra artık BDO dünyasına girmeye hazırsınız demektir. Giriş yaptıktan sonra, oyunun temel dinamiklerini ve her zaman kullanacağınız, oyun arayüzünü  sizlere tanıtmak amacıyla kısa bir eğitim verilmektedir. Eğer ilk kez giriş yapıyorsanız bu aşamayı atlamamanız önemle rica olunur. 

 

İlk olarak başladığınız şehir Olvia şehridir. Buradaki tüm NPC ‘lerle konuşmaya başlayın ve her bir NPC’ den alacağınız görevleri yerine getirin. Yeni başlayan bir kişi olarak, enerji miktarınızı arttırmak için bilgi puanınızı ve NPC bilgi seviyenizi arttırmanız gerekmektedir. BDO dünyasında enerji herşey demektir. Ne kadar çok olursa işiniz o kadar kolaylaşacaktır. Bu yüzden soru işareti olarak gördüğünüz her NPC ‘ye giderek mutlaka tanışın. İleride bu adımları tekrarlamak sizin için büyük bir yük olacaktır. Size verilen görevler asla zorunlu bir görev değildir. Görevlerin sonucunca bir miktar EXP ve para kazanacaksınız. Böylece daha hızlı level atlayabilir ve çok daha hızlı gelişim sağlayabilirsiniz. 

 

, (virgül) tuşuna basarak kara ruh olarak adlandırdığımız ve tüm oyun boyunca sizin yanınızda olacak olan bir yardımcı ile tanışacaksınız. Tüm görevleri kara ruh üzerinden alabilir, belirli görev zincirlerini kara ruh üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca eşyalarınızı kara ruh sekmesinde bulunan geliştirme sekmesinden yükselteceksiniz. Eşya yükseltme konusuna daha sonra değineceğiz.  

 

Black Desert Online Oyuna Başlarken

 

Görevler ve Kara Ruh

 

Daha önce bahsettiğimiz gibi oyunda görevleri yapmak zorunda değilsiniz. Fakat görevler sayesinde seviyenize uygun silah ve kıyafetler, para ve EXP puanı kazanırsınız. BDO dünyasında level atlamak gittikçe daha çok grind yapmanızı gerektireceği için belirli bir seviyeye kadar görevleri yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Böylece başlangıç itemlerinizi hazırlamış ve bir miktar oyun parasına sahip olmuş olursunuz.

 

Görevlerinizi yaparken yol üstünde karşılaşacağınız NPC lerden yeni yan görevler alabilir maceranıza ek maceralar katabilirsiniz. Farklı şehirlere yapacağınız yolculuklar sayesinde yeni NPC ler tanıyarak enerji puanınızı arttırabilirsiniz. Söylediğimiz gibi belirli bir seviyeden sonra ne yazık ki görevler sizin için yetersiz kalacak ve grind dediğimiz belirli bir rotasyonu takip ederek seviyenize uygun canavarları kesmeye başlamış olmanız gerekecektir. Ayrıca seçmiş olduğunuz sınıfın büyülerine, mekaniklerine ve animasyonlarına daha kolay alışmanız için görevleri yaparak gitmeyi tercih etmelisiniz. 

 

Hangi Seviyede Nerede Daha Hızlı Kasabilirim? Uyanış Görevleri

 

Belirli bir görev zincirini bitirdikten sonra daha fazla kara ruh görevi gelmeyecektir. Uyanış ve Uyanış öncesi olarak adlandırdığımız iki seviye gelişim aşamasından geçeceksiniz. Uyanış öncesi karakterinizin 0 ile 56. seviyeleri arasındaki dönemdir. Bu dönemde normal skillerinizden daha az hasar vurabilir, daha az etkili bir oyun sergileyebilirsiniz. Korkmayın BDO dünyasındaki seviyenize göre olan tüm yaratıklar kıyafetlerinize ve seviyenize bağlı olarak kesebileceğiniz zorluktadır.

Ayrıca ufak bir hatırlatma, yeteneklerinizi açabilmeniz için her bir yeteneğin istediği belirli bir miktar yetenek puanı gerekmektedir. Canavar kestikçe elde edeceğiniz bu yetenek puanları sayesinde seviyenizle eşit bir şekilde ilerleme kaybedeceksiniz. Kendiniz kasmadığınız takdirde seviyeniz yüksek ama yetenek puanınız az olduğu için bütün yetenekleri açamayabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka kendi başınıza kasmaya özen gösterin. Bütün yeteneklerinizi açtıktan sonra parti ile kasmaya devam edebilirsiniz.

56. seviyeden sonra kara ruh size uyanış görevlerini vererek karakterinizin asıl gücünün ortaya çıkmasına yardımcı olur. Yapmanız gereken bir kaç görevden sonra yepyeni büyülere, daha hızlı mekaniklere geçiş yapacaksınız. İşte Uyanış olarak adlandırdığımız dönem 56. seviyeden sonraki dönemdir.

56. seviyeye ister görevlerle isterseniz de kendiniz kasarak gelebilirsiniz. Eğer ki görevsiz bir şekilde ilerlemek isterseniz seviyenize göre kasmanız gereken yerler şu şekildedir;


Seviyeler

 

  1 - 24: Başlangıç görevlerini yaparak hızlıca kasın.
24 - 35: Kanlı Manastır bölgesine ilerleyin. 
35 - 42: Calpheon bölgesinde bulunan maskeli baykuşları keserek 42 olun.
42 - 50: Catfish ve Ormanda bulunan Manşalar sayesinde 50 olun. 
50 - 56: Helms bölgesine gidin. Duruma göre Yeleliler bölgesine gidebilirsiniz.
56 - 60: Sausans ve Korsan Adasına gidebilirsiniz.
60 - 63: Çöl Nagaları ve Foganları tercih edin.
63 - 66: Gyfin Rhasia Tapınağı ve Manshaum ‘ları keserek devam edebilirsiniz.

 

BDO dünyasında level kasmak bir süre sonra oldukça zorlaşacaktır. 59. seviyeden sonra bu zorluğu yakından deneyimleyeceksiniz. Yılmadan kasmaya devam ettiğiniz takdirde sizde 60 ve üstü seviyelere çıkabilirsiniz.


Balck Desert Acoin Satın Al

 

Eşya Setleri

 

Artık oyunda belirli bir seviyeye gelmenin yolunu, seçtiğiniz sınıfın mekaniklerini az çok çözdüğünü tahmin ediyoruz. Peki daha ileriye gitmenin yolu nedir? İşte bu sorunun cevabı giyeceğiniz eşya setlerinde saklı.

Oyunda farklı kıyafet türleri mevcuttur. Bunlar hangi sınıfı seçtiyseniz o sınıfa göre tercih edilmelidir. Örneğin büyücü sınıfında bir karakter ile oynuyorsanız sizin giymeniz gereken set Grunil setidir. Oyunun belirli ve büyük bir aşamasında sizinle olacak olan kıyafetlerinizi daha sonra BOSS dediğimiz daha büyük canavarlardan düşürerek içlerinden çıkacak olan özel eşyalar ile değiştirebilirsiniz. Her eşya setinin kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Tüm seti giydiğinizde “set etkisi” denilen artı etkiyi görmek için oyun içinden setleri inceleyebilirsiniz.


Set Türleri Nelerdir?

 

Yeşil Eşya Setleri

 

Oyunun başında kolaylıkla elde edebileceğiniz, uzun bir süre sizi idare edebilecek olan olan eşya setleridir. Marketten veya kestiğiniz canavarlardan kolaylıkla elde edebilirsiniz. Yükseltmesi diğer eşyalara göre oldukça daha kolaydır.

 

Eğer ne yapacağınızı çok düşünmek istemiyorsanız her zaman grunil seti tercih edebilirsiniz. Bazen duruma göre 2li eşya setlerini karıştırarak takabilirsiniz. 2 Grunil 2 Heve şeklinde böylece 2’li set etkilerini kombinleyebilirsiniz. Oyun içinde eşyaların üstüne gelerek 2’li set etkilerini görerek kendi ihtiyacınıza göre olanları deneyebilirsiniz.

 

Fortuna Şans Seti (Bu seti giydiğinizde şansınız artacaktır.)
Grunil Seti (Oyunda en çok tercih edilen eşya setidir. Saldırı gücünüzü ve canınızı yükseltir)
Herkül Gücü Seti (Tüm seti giydiğinizde taşıyabileceğiniz ağırlık limitini 200LT yükseltir. BDO dünyasında ağırlık oldukça önemlidir.)
Heve Seti (Grunil setinden sonra ikinci en çok tercih edilen set olarak bilinmektedir. Daha fazla canınızı arttırır)
Rocaba Seti (Oyuna yeni eklenen eşya setidir. Daha kırılgan sınıflar için tercih edilir.)
Talis Seti (Hızı sevenlerin tercih edeceği bir settir. +2 hareket hızı verir)
Agerian Seti (Saldırı ve beceri hızı vererek savaşmayı sevenlerin ideal setidir.)
Çelik Taritas Seti (İsabete ihtiyaç duyuyorsanız bu seti tercih edebilirsiniz.)
Taritas Seti (Bu seti daha mobil olan sınıfların tercih etmesi uygundur.)
Zereth Seti (Taritas ile aynı özelliklere sahiptir fakat ter artısı tüm türlere +5 daha fazla hasar vurmanızı sağlar. Canavar keserken tercih edebilirsiniz.)

 

Black Desert Online Eşya Setleri

 

BOSS Eşyaları

 

Oyunda en zor elde edeceğiniz ve oyun sonuna kadar giyebileceğiniz eşyalar BOSS eşyalarıdır. Elde etmesi zor, yükseltmesi zor ve pahallı bir süreçtir. Sadece oyun içinde belirli aralıklarla çıkan BOSS’lardan düşer. Düşme ihtimali ise oldukça düşüktür.

 

Eğer paranız varsa marketten ön-sipariş vererek daha kolay bir yoldan elde etmeyi deneyebilirsiniz. Pek çok kullanıcı düşürmek yerine satın almayı tercih eder. Eğer enerjiniz fazla ise gece satıcısından şans eseri düşürebilirsiniz. (Gece satıcısı belirli şehirlerde sadece geceleri çıkan ve 50 enerji karşılığında size bir eşya teklif eden NPC’dir. Fiyatları her seferinde farklılık gösterir. Bazen bazı eşyalar olduğundan çok daha pahallı gelebilir. Bu duruma dikkat etmelisiniz.)

 

BOSS eşyalarını yükseltmek çok zor olduğundan dolayı bol bol hafıza parçası stoklamanız gerekecektir. Dayanıklılığı çabuk düşecek olan bu eşyaları bu şekilde tekrar yükseltmeye başlayabilirsiniz. Eğer sonuca daha hızlı ulaşmak isterseniz İnci Marketten zanaatkar hafızası alarak 2x dayanıklılığı tek seferde arttırabilirsiniz.  

 

Her BOSS eşyasının etkisi farklıdır. Tek başına giyebilirsiniz ve normal giydiğiniz set ile mix bir şekilde kullanabilirsiniz. Oyun içinden talimatları takip ederek BOSS’ların nerelerde çıktığını görebilirsiniz.


Sönük Ağaç Ruhu Zırhı (Göğüs bölgesi için giyebileceğiniz en iyi eşyadır. Red Nose Zırhı genellikle tercih edilmemektedir. Eğer Grunil zırh giyiyorsanız Sönük Ağaç Ruhu elde edene kadar bekleyebilirsiniz.)
Griffon ve Giath’ın Miğferi (2 farklı miğfer türünden birini tercih edebilirsiniz. Giath miğferi tek başına 100 HP verirken Griffon ise tüm dirençlerinize %5 ilave yapmaktadır)
Bheg’in Eldiveni (Eldiven tercihinizde mutlaka bunu takmalısınız. Tek başına etkisi isabetinizi önemli ölçüde arttıracaktır.)
Urugorn ve Muskan’ın Ayakkabıları (Ayakkabı tercihinizi oynayış stilinize göre yapmalısınız. Örneğin kaçış odaklı bir tarzınız varsa Muskan tercih etmelisiniz.)

 

Black Desert Online Boss Eşyaları

 

 

İtem ve Eşyalara Artı ( + ) Basma Sistemi

 

Hemen hemen her oyunda olduğu gibi BDO dünyasında da eşya yükseltme (upgrade) sistemi mevcut. Daha yüksek seviye yaratık kesebilmek için eşyalarımızı hızlı bir şekilde yükseltmemiz gerekli. Şimdiden uyaralım bu upgrade sistemi oldukça zor ve sistematik bir şekilde ilerlemektedir. Bu yüzden iyi hazırlanmalı ve yolunuzu önceden belirlemelisiniz.

Eşyalarımızı yükseltebileceğimiz 2 adet materyale ihtiyacımız var. Zırhlarımız için ayrı, silahlarımız için ayrı olan ve Kara Taş dediğimiz bu taşları elde etmesi biraz zor. Canavar kestikçe içinden düşebilir. Görev yaptıkça gelebilir ya da marketten parayla satın alabilirsiniz. 

Eşyalarını yükseltmek için belirli bir failstack dediğimiz şanssızlık oranına ihtiyacınız var. Her eşyanın bir üst seviyeye geçebilmesi için bu failstackleri elde etmemiz gerekmektedir. Failstackleri ise eşyaları üst seviyeye geçiremedikçe kazanıyor. Bu kısım biraz kafa karıştırıcı olabilir fakat kesinlikle oyundan deneyimlediğinizde çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Eğer eşyanızı bastığınız zaman başarısız olursa eşyanız dayanıklılık kaybeder ve failstack kazanırsınız. Dayanıklılığı düşen eşyaları markette satamazsınız. Bu yüzden tekrar tamir ederek %100 dayanıklılıkta satmak zorundasınız.

Genellikle eşyalarınızı +15 olana kadar kolayca geçirebilirsiniz. +15 den sonra PRI, DUO, TRI, TET ve PEN dediğimiz seviyelere yükseltmemiz gerekmektedir. 


Black Desert Acoin Satın Al

 

Yeşil Eşyalar ve Silahlar İçin Gereken FS Oranları Nelerdir?

 

Grunil, Rocaba, Heve, Agerian, Zereth, Talis, Taritas eşya setleri, Yuria, Krea, Bares, Kalis silahları için gereken FailStack oranları bu şekildedir. Unutmayınız ki bu oyunda şans faktörü oldukça önemlidir. Genel şans oranınız yükseltme durumunuzu etkileyecektir.

 

+5  Olana Kadar %100
+7 İçin 5 Fs
+8 İçin 5 Fs 
+9 İçin 6 Fs 
+10 İçin 7 Fs 
+11 İçin 8 Fs 
+12 İçin 9 Fs 
+13 İçin 10 Fs 
+14 İçin 11 Fs 
+15 İçin 12 Fs 
PRI için 15 Fs 
DUO için 25 Fs 
TRI için 35 Fs 
TET için 50 Fs 
PEN için 70 Fs

 

Takılar İçin Kaç FailStack Biriktirmem Lazım?

 

Takılar direkt olarak PRI-DUO-TRI-TET-PEN olarak yükseltilir. Bu yüzden takı yükseltmek için biraz daha fazla fs oranına sahip olmanız gerekmektedir. Aşağıda verdiğimiz Fs oranları yine sizin şansınıza bağlı olarak etki edebilir yada etmeyebilir. Yükseltme konusunda Fs size bir yere kadar yardımcı olacaktır. Kalanı için biraz şansa ihtiyacınız var. Şimdiden bol şans!

 

PRI için 15 Fs
DUO için 30 Fs
TRI için 45 Fs
TET için 60 Fs
PEN için 100 Fs

 

Meslekler

 

Oyunda sadece görev yapıp oradan oraya koşturmaktan, sürekli savaş halinde olmaktan sıkılıp biraz nefes almak, dinlenmek yada para kazanmak istiyorsanız BDO tam size göre seçenekler sunacaktır. Bu oyunda balık tutmaktan, yemek yapmaya, özel iksirler hazırlamaktan, at yakalayıp satmaya kadar oldukça geniş meslek seçimi olduğunu biliyor muydunuz?

 

Canınız hangi meslekte uzmanlaşmak istiyorsa sadece seçmeniz yeterli. Engin denizlerde korkusuz bir balıkçı olmak veya yaptığı yemekler ile savaşçıların karnını doyuran muhteşem bir aşçı olabilirsiniz.

 

Black Desert Online Meslekler

Meslek Grupları Nelerdir?

Ticaret
Aşçılık
Kimyagerlik
Çiftçilik
Balıkçılık
Toplama
Binicilik

 

Olarak sıralayabiliriz. Her meslek grubunun kendi içinde bölünmüş tarifleri, malzeme listeleri ve toplanması gereken materyalleri bulunmaktadır. Bunu öğrenmenin en iyi yolu her zaman yanınızda bulundurduğunuz Esc - Üretim sekmesinde bulunan tarif defterinden öğrenebilirsiniz. Üretmek istediğiniz her şeyin tarifini, eksiklerin nerelerden temin edilebileceğini ve nerelerden bulabileceğinizi rahatlıkla görebilirsiniz.

 

Balıkçılık için öncelikle kendinize bir olta edinmeli, çiftçilik için çit kiralayarak tohumlarınızı ekmeli ve mahsulünün olgunlaşmasını beklemelisiniz. Ticaret için ise şehirler arasında al sat yaparak ekonomiye can verebilirsiniz :) Detaylı meslek rehberleri daha sonra sitemize eklenecektir.

 

 

Guild Sistemi

Her ne kadar yalnız bir kovboy olarak takılmaktan zevk alsanızda BDO dünyasında daha hızlı gelişebilmek için ileride bir topluluğa ihtiyaç duyabilirsiniz. Oyunu sadece PVE odaklı oynamayıp aynı zamanda PVP’de yapmak istiyorsanız mutlaka bir guild’e katılmalısınız. Guilde katılmanız için size gönderilen sözleşmede kaç günlük bir kontrat olduğu, günlük alacağınız guild maaşı yazmaktadır.

 

Guildler belirli toplulukların bir amaç uğruna bir araya gelmesinden oluşur. Bir guilde katıldığınızda sizin slotunuza gelen diğer bir guild üyesinin guildine savaş açarak onu kesebilirsiniz. (yada o sizi kesebilir :)) Ayrıca her hafta düzenli olarak yapılan kale savaşlarına guild üyesi olmadan katılamazsınız. Mediah bölgesi, Calpheon Bölgesi gibi bölgeleri ele geçirmek, vergi paralarından kazanç sağlamak ve şehir girişinde guildininizin bayrağının dalgalanmasını istiyorsanız mutlaka bir guilde giriş sağlayın.

 

Her guildde yapmanız gereken günlük görevler mevcuttur. Bunlar guildlerin büyüklüklerine göre belirlenmekte olup sizden belirli sayıda canavar kesmenizi ister. Örneğin küçük seviyede bir guild 150 adet yeleli keser. Büyük seviye ise 1000 adet. Bu şekilde kestiğiniz canavarlardan guild puanı kazanırsınız. Kazandığınız guild puanı 10.000 olduğunda kontratınızı yeniletebilir ve daha yüksek bir maaş almaya hak kazanabilirsiniz. 

 

Ayrıca yaptığınız her görev sayesinde guildinizin yetenek puanı kazanmasına yardımcı olursunuz. Bu puanları ise saldırı gücü, toplama, balıkçılık, savaş özellikleri olarak guild yetenklerine vererek guildinizden ekstra kazanç sağlarsınız. Örneğin Saldırı +5, Hp +5 özelliği olan bir guilde girdiğinizde bu puanlar otomatik olarak sizin özelliklerinize eklenmektedir. 

 

 

Guildler genel olarak ikiye ayrılır. Etliye ve sütlüye karışmayan PVE guildleri, savaş odaklı ilerleyen PVP guildleri'dir. Çok nadir olarak ise PVX denilen ikisinin karışımı olan hibrit guildleri bulabilmek mümkündür. Oynayış tarzınıza göre kendinize uygun bir guildi dünya chatinden yapılan tanıtımları takip ederek bulabilirsiniz. Ufak bir tavsiye vermek gerekirse mutlaka ama mutlaka guild görevlerine katılarak puanınızı arttırmaya çalışın. Böylece günde 5M 'a varan maaşları kazanmanız çok daha kolay olacaktır.

 

İnci Dükkanı

 

Black Desert Online genel olarak bolca canavar kesmeye dayalı bir oyundur. Bu yüzden ihtiyacınız olan bazı Premium özellikler mevcut. Fakat BDO’yu diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise Premium olarak satılan ürünleri markette bulabiliyor olmanızdır. Yani 30 günlük değerli paket adıyla bildiğimiz ve size bazı ek özellikler kazandıran paketi diğer kullanıcılar markette satabilmektedir. Şansınız varsa gerçek para vermeden sadece oyun parasıyla premium özelliklere sahip olabilirsiniz.

 

İnci dükkanında hemen hemen oyun içinde ihtiyaç duyabileceğiniz herşey mevcuttur. Özel kıyafetlerden, binek kostümlerine, ev dekorasyon ürünlerinden, premium özelliklere kadar oldukça geniş bir yelpaze sunan inci dükkanından bazılarını almanız sizin için pek çok şeyi oldukça kolaylaştıracaktır. Sitemiz üzerinden inci kodu temin ederek bu ürünlere ulaşabilirsiniz.

 

Black Desert Online Guid Sistemi

 

İnci Dükkanından Nelere İhtiyaç Duyabilirsiniz?

 

Daha hızlı ve kolay bir oyun için bazı özellikler olmazsa olmazdır. İnci dükkanında binlerce ürün olabilir fakat bunların bir kısmı gerçekten ihtiyaç duyacağınız eşyalar. Bunların bazılarını elde ederek çok daha hızlı bir şekilde yükselebilir ve oyun keyfinizi kat ve kat katlayabilirsiniz.

 

Değerli Paket (Bu paket sayesinde pek çok özelliği aynı anda kazanacaksınız. 30 Gün Süresince İnventorynizde +16 Slot Ekler 30 Gün Süreyle Bankanızda +16 Slot Ekler Ağırlık Limitini +100 LT Arttırır Combat / Skill / Life / Horse Expinizi %10 Arttırır. Marketten Sattığınız İtemlerdeki %30 Kesintiye Madur Kalmazsınız. Mervs Paletlerini Yani oyun içi Eşya Boyama Renk Paletlerini Sınırsız Kullanabilirsiniz. Sınırsız Karakter Tip - Saç - Kaş vs gibi değişimleri yapabilirsiniz.)


Pet Özellikleri (Belkide en çok ihtiyaç duyacağınız özellik. Yanınıza alacağınız hayvanlar sizin yerinize kestiğiniz canavarların kutuları toplar. Böylece siz sadece canavar kesmeye odaklanırsınız. Petler kendi içinde 4 level olarak büyüme potansiyeli vardır. Her seviyede daha hızlı kutu toplar. Petlere seviye atlamak için aynı türden iki peti birleştirmeniz gerekmektedir.)


Özel Kıyafet (Beğendiğiniz tarza bir özel bir kıyafet alarak %10 exp bonuslarından ve diğer özelliklerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca diğerlerinden farklı görünerek daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.)
Kamuflaj (Eğer savaşmayı seviyorsanız bu kıyafet tam size göre! Sizi diğerlerinden gizler ve ismininzin herkes tarafından görünmesini engeller.)


Çöl Kamuflajı (Çöl tarafında bolca vakit geçiriyorsanız sizi çölün olumsuz etkilerinden korur. Güneş çarpması ve susuzluk için ekstra koruma sağlar.)


At Flütü (Atınızı 500m mesafeden yanınıza çağırabilirsiniz. Böylece görevlerde veya herhangi bir savaş anında tekrar atınızın yanınıza gitmenize gerek yok. Flütünüzü çalın atınız yanınıza ışınlansın)


Ağırlık (Burada en çok ihtiyaç duyacağınız bir diğeri de ağırlık paketleridir. Ağrılığınızı arttırmanız biraz sıkıntı çekmeniz mümkün. Çünkü üzerinizdeki herşeyin belirli bir ağırlığı mevcut. Fazla ağırlık durumunda ise %200 lere varan oranlarda yavaş hareket edersiniz)


Envanter Slotu (Oyun görevlerini yaparken belirli bir sayıda size envanter slotu verir. Daha uzun süreler canavar kesmek, üzerinizde daha fazla eşya kesmek için envanter slotuna ihtiyacınız olabilir. Bakmanızda fayda var.)

 

Bu gibi hayatı kolaylaştıran eşyaları inci dükkanında bulabilirsiniz. Ayrıca diğer ihtiyaçlarınız için mutlaka inci marketi gözden geçirin. Belirli dönemlerde yapılan özel eşya paketlerini ve indirimleri takip ederek toplu paketlere sahip olabilirsiniz.


Black Desert Acoin Satın Al