knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs2-haberleri
CS2 Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
BOOMHAUER BOOMHAUER @editor
CS:GO Overwatch ve Ceza Sisteminin İşleyişi
Bu Haberi 1327 Kişi Okudu

CS:GO Overwatch ve Ceza Sisteminin İşleyişi

 

Oyun içi tekrar tekrar oynatma ve bunların değerlendirilmesi sistemi olarak bilinen CS GO Overwatch, pek çok insan tarafından merak edilen hususlardan biri olarak bilinmekte ve ön plana çıkmaktadır. Oyunun güvenilir bir platformda oynanmasını olanaklı hale getiren bu sistem, rahatsızlık verici davranışların raporlanmasını ve cezalandırılmasını mümkün kılmakta ve bu nedenle oyundaki oldukça önemli unsurlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.


Konuyla ilgili bilinmesi gereken pek çok başlık bulunmakta olup bu başlıkların her biri, üyelerin sistemi derinlemesine bir şekilde anlamasını olanaklı hale getirmektedir. CS:GO Overwatch karar verme, sistemin nasıl çalıştığı vb. hususlara yönelik birçok soru sorulmakta olup bu soruların her biri, uygun şekilde cevaplanabilmektedir. Peki ama Overwatch tam olarak nedir ve sistemin özellikleri nelerdir?


Cs Go Overwatch Nedir?


CS:GO topluluğunda, nitelikli ve deneyimli üyeler (müfettişler), topluluğun düzene sokulabilmesi için gelen raporları derinlemesine bir şekilde incelemekte ve gereken durumlarda geçici cezalar verebilmektedir. Cs:Go Overwatch nasıl açılır sorusu kapsamında oyunun ana menüsünde araştırmacılara Overwatch adlı bir buton sunulduğunu ifade etmek olanaklıdır. Eğer bu buton görülüyorsa, karara varılması beklenen bir rapor olduğunu söylemek mümkündür.


Araştırmacının bu butona tıklaması, raporun 10 dakikasını izleyerek bir karara varmasını mümkün kılmaktadır. Bir suç tespit edilmesi durumunda, araştırmacı geçici ban hakkını kullanabilmekte ve kullanıcıyı cezalandırabilmektedir. Konu ile ilgili söylenmesi gereken bir diğer husus da cezanın süresinin, işlenen suçun ağırlığına göre değişiklik gösterdiğidir. 


Cs Go Overwatch Nasıl Çalışır?


Sistemin çok daha iyi anlaşılabilmesi için Cs Go Overwatch nasıl çalışır sorusuna cevap verilmesi gerekir. Oyun menüsü dahilinde, müfettişlere incelenmeyi bekleyen bir vaka olduğunu belirtmekte olan bir buton gösterilmektedir. Bu butona tıklandığı zaman, müfettiş vakayı tekrar izleyebilmekte (yaklaşık 10 dakika) ve bu şekilde inceleme sürecine dahil olabilmektedir. Tekrar süreci sonrasında ise ilgili vaka ile alakalı bir karar verilebilmektedir.


Müfettişlerin toplu bir şekilde vaka kapsamında kuralların ihlal edildiğine karar vermesi, bir Overwatch yasağının uygulanmasını mümkün hale getirir. İhlalin süresi ve varsa eğer şüphelinin yasaklama geçmişi, yasağın süresini belirlemektedir. CS GO Overwatch nasıl çalışır sorusu kapsamında, sürecin belirtildiği şekilde ilerlediğini ifade edebiliriz. 


Araştırmacılar Nasıl Seçilir?


Sistem ile ilgili bilinmesi gereken hususlardan bir diğeri de araştırmacı ya da müfettişlerin nasıl seçildiğidir. Araştırmacıların seçimi noktasında çeşitli parametreler ön plandadır ve bu parametrelere göre seçim gerçekleşir. Kullanıcıların CS:GO aktiviteleri, araştırmacı seçiminde kriter olarak bilinir. Peki nedir ve aktiviteler?


Hesabın yaşı, rekabetçi zaferler, oynanan saat sayısı vb. unsurların her biri, CS GO müfettiş nasıl seçilir sorusu kapsamında verilebilecek cevaplardan bazılarıdır. Eğer kullanıcı daha önceden müfettiş olmuşsa farklı parametreler de işin içine girecektir. Daha önce araştırmacı görevinde bulunan kullanıcıların, bu süre içerisinde aldıkları puanlar göz önüne alınmakta ve araştırmacı yüksek olan puanlar ile aktif bir çizgi göstermekte olan kullanıcılar, çok daha fazla Ovewatch dosyasına bakabilmektedir. 


Araştırmacılara Sunulan Kanıtların Nitelikleri Nelerdir?


Raporları incelemekte olan araştırmacılara, kanıt niteliğinde nelerin sunulduğu bir hayli önemlidir. Şüpheli oyuncunun, sekiz turluk oynanış kaydı, araştırmacılara kanıt niteliğinde sunulur. Kayıtta oyunun ismi doğrudan verilmez sadece “şüpheli” olarak adlandırılır. Bununla birlikte aynı oyundaki diğer oyuncuların ismi de hiçbir şekilde verilmez. Araştırmacılara verilmekte olan kayıtlarda ses ve chat kayıtlarının bulunmadığı bilinmektedir. CS:GO Overwatch karar verme kapsamında, sunuların kanıtlar bir hayli önemlidir. 


Oyuncular Hangi Durumda Cs Go Overwatch Rapor Sistemine Düşer?


Oyuncular tarafından merak edilen hususlardan bir diğeri de Ovewatch sisteminin derinlemesine bir şekilde anlaşılmasını olanaklı hale getiren, oyuncuların hangi durumlarda rapor sistemine düştüğü meselesidir. Overwatch sisteminde temelde, diğer oyuncular tarafından raporlanma oranı ve benzer oyuncuları aşan kullanıcıların kayıtları bulunmaktadır. 


Daha önceden Overwatch müfettişleri tarafından incelenmiş ve suçsuz bulunmuş raporlar, test raporları kapsamında kullanılabilir. Test raporlarının rastgele olduğunu ve burada verilen kararların kullanılmadığını ifade edebiliriz. CS GO rapor sistemi dahilinde, belirtilen hususların bir hayli önemli olduğunu belirtmek olanaklıdır. 


Muhtemel Suçlamalar ve Kararlar Nelerdir?


Overwatch sisteminde çeşitli suçlamalar ve kararlar bulunur. En büyük rahatsızlıklara neden olan dört adet suçlama olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Sistem kapsamında her bir suçlama sonrasında iki karar ortaya çıkar. Bu kararlar temelde;

 

  • Şüpheye Yer Bırakmayacak Şekilde Bariz
  • Yetersiz Kanıt
  • Müfettiş, bir dosyayı “Ertele” aracılığıyla dosyayı daha sonra incelemek için bırakabilir.


Rapor Sonucunda Neler Olur?


Müfettişler bir dosya bağlamında aynı kararı verirlerse eğer, CS GO Overwatch kapsamında vaka sonuçlanır. Çoğunluğun verdiği karar, dosyanın çoğunluğun kararına göre sonuçlanmasını olanaklı hale getirir. Müfettişler tarafından alınan ortak karar, “Yetersiz Kanıt” ya da sonuçsuz olursa eğer vaka düşer.
 

 

CSGO Hesap Satışı


Bir Araştırmacının Kararı, Bir Diğerinden Üstün Olabilir mi?


Overwatch sistemiyle ilgili oyuncuların merak ettiği pek çok konudan birisi, bir müfettiş / araştırmacının kararının, bir diğerinden üstün olup olmadığıdır. Yüksek puanlı olan araştırmacının kararları, daha düşük puanlı araştırmacınınkinden daha etkili olacaktır. Bu nedenle araştırmacıların ne kadar puana sahip olduklarının da bir hayli önemli olduğunu ifade etmek olanaklıdır.


Overwatch Tarafından Suçlu Bulunmak Ne Anlama Gelir?


Sistem tarafından suçlu bulunulması, oyuncuların ceza almasına neden olur. CS GO Overwatch ceza sistemi kapsamında suçlu oyuncular, aşağıdaki gibi sıralanabilen iki yasaklamadan herhangi biriyle cezalandırılır:

 

  • Küçük Overwatch yasaklaması
  • Büyük Overwatch yasaklaması


Oyuncuların suçlarının nitelikleri, hangi cezayı alacaklarını belirleme noktasında bir hayli önemlidir.


Overwatch Katılımından Bir Oyuncu TP Kazanabilir mi?


Vakalarda doğru karar verilmesi, oyuncuların TP kazanmasını olanaklı hale getirir. Birkaç vakaya bakılması durumunda, bu vakalarda verilen kararların genel doğruluk oranlarına göre Overwatch Müfettiş skorunun ölçeğine oranlı olacak bir şekilde TP ödülü kazanılmaktadır. Ödülün kazanılabilmesi için daha önce de ifade edildiği üzere vakalarda doğru kararlar verilmesi kritik öneme sahiptir. 


Nasıl Müfettiş Olunur?


Resmi Rekabetçi Eşleştirme modunda çokça maç yapmak, CS GO Overwatch nasıl müfettiş olurum sorusunun en iyi cevabı olarak bilinmektedir. Oyuncular Müfettiş Havuzuna eklenmekte olup oyuncular, oyun süreleri ve yeteneklerine göre rastgele olarak seçilmektedir. Yetenekli inceleme yapacak müfettişlerin seçilmesi, sistem tarafından önceliklidir. 


Müfettişler Hangi Kriterlere Göre Seçilir?


CS:GO aktiviteleri ve oyuncuların hesap durumları, müfettişlik seçimi noktasında bir hayli önemlidir. Müfettiş seçilme kriterlerinden bazılarını, genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 

  • Oynanan saatler
  • Rekabetçi galibiyetleri
  • Düşük rapor edilme sayısı
  • Yetenek grubu
  • Hesap yaşı


Yukarıdaki gibi sıralanabilen kriterler, CS GO Overwatch kriterleri olarak bilinmekte olup oyuncular, bu kriterlere göre müfettiş olarak seçilmektedir. 


Müfettişlerin Skorları Ne Şekilde Belirlenir?


Birçok insan, Overwatch skorunun ne olduğu ile ilgili derinlemesine bir şekilde araştırma yapmakta ve konuyu anlamaya çalışmaktadır. CS GO Overwatch skoru, müfettişlerin hem gerçek hem de test vakalarındaki verdikleri kararların doğruluk ve tutarlılık oranlarını ifade etmekte olup bu skorun çok önemli olduğunu belirtmek olanaklıdır.


Müfettişlerin, aynı tekrar için müfettişlerin çoğunlukta olan kararlarına katılması durumunda alacakları puan pozitif, azınlıktaki kararlara katılması durumunda ise alacakları puan negatif değerde olacaktır. Birçok müfettişin aynı karara varmaları durumunda skorda meydana gelecek değişiklik daha fazla olacaktır. Bunun yanı sıra azınlıktaki kararlara varılması durumunda ise skorda meydana gelecek değişikliğin daha az olacağını söyleyebiliriz. Oyuncuların Overwatch skorunu iyileştirmelerinin tek yolu, bütün tekrarı izlemeleri ve sunulmuş olan kanıtlar doğrultusunda doğru ve bilgilendirilmiş bir karara varılmasıdır. 


Kişi Müfettiş Değilse Nasıl Yardımcı Olabilir?


Bir oyuncu eğer müfettiş değilse vakaya nasıl yardımcı olabilir, bu soru birçok insan tarafından sorulmakta ve konuyla ilgili derinlemesine bir şekilde araştırma yapılmaktadır. CS GO Overwatch sistemi dahilinde rahatsız edici davranışlar, oyuncular tarafından rapor edilebilmekte ve bu sayede bütün oyuncular, Overwatch sistemine yardımcı olabilmektedir. İlgili raporlar vaka havuzuna eklenmekte ve incelenmektedir. Doğru raporların, vakaların çok daha verimli incelenmesini olanaklı hale getirdiğini belirtmek olanaklıdır.


Oyuncuların bir rapor gönderebilmesi için skor tablosunu açması ve ardından oyuncuya gitmek için ok tuşlarını kullanması gerekir. Oyun paneli açıldıktan sonra “enter” tuşuna basılabilir. 


Overwatch sistemi kapsamında bilinmesi gereken hususlar, temel olarak yukarıda açıklandığı gibidir. Oyuncular, sistem ile alakalı hususlara uygun bir şekilde müfettiş olabilir ve rapor incelemesinde bulunarak puan kazanabilir. Raporlar için tutarlı ve doğru kararlar verilmesi, bir hayli önemlidir ve raporların doğru bir şekilde sonuçlanmasını olanaklı hale getirir. 

CS:GO Overwatch ve Ceza Sisteminin İşleyişi Sıkça Sorulan Sorular

Overwatch banı süresiz mi?

Aldığınız cezaya göre değişkenlik gösterir. Hakkınızda Major Ban kararı alındıysa eğer süresizdir. Minor Ban kararı sürelidir. Ban kararı alındıktan sonra steam ile iletişime geçmeniz bu kararı değiştirmeyecektir.

Küçük Overwatch yasaklamasının cezası nedir?

Küçük overwatch cezası kararı alınması halinde en az 30 gün boyunca VAC korumalı hiç bir sunucuda oyun oynayamayacağınız gibi envanterinizdeki skinleri takas edemez ve pazarda satamazsınız. Cezada belirtilen süre dolduktan sonra ceza yemeden önceki haklarınızın tamamı size iade edilir.

Büyük Overwatch yasaklamasının cezası nedir?

Büyük overwatch cezası kararı alınması halinde hesabınızın süresiz olarak VAC korumalı sunuculara girişi engellenir, envanterinizde bulunan skinleri takas edemez ve pazarda satamazsınız. Steam ile cezanın kaldırılması için iletişime geçmeniz size hiçbir fayda sağlamaz. Bu özelliklere erişebilmek için tek yapabileceğiniz yeni bir Steam hesabı açmaktır. Banlanmış olan hesabınızı satmak istemeniz halinde normal değerinden çok altına koymanız gerekecektir.