knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs2-haberleri
CS2 Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
BOOMHAUER BOOMHAUER @editor
Alan Wake 2 Başlangıç Rehberi - Önemli Taktikleri
Bu Haberi 442 Kişi Okudu

Alan Wake 2 Başlangıç Rehberi - Önemli Taktikleri

Alan Wake 2, serinin ilk oyununa kıyasla silahlı aksiyon yerine korku öğelerinin daha ön plana çıkarıldığı bir yapım olduğundan oyuncuların oyun boyunca diken üstünde duracağı bir korku/hayatta kalma deneyimi sunuyor!


Alan Wake ve Saga Anderson isimli iki farklı karakter olarak oynanan Alan Wake 2, oyunda anlatılan hikâyenin anlaşılması ve oyuncuların senaryoda rahat bir şekilde ilerleyebilmesi için kesinlikle dikkatli bir şekilde oynanması gereken bir oyundur.

 Alan Wake 2 başlangıç rehberi içeriğimizde oyunun korku dolu evrenine giriş yapmanızı ve bu evrende yolunuzu bulmanızı sağlayacak, sizin için oynanışı daha keyifli hale getirecek bazı ipuçları ve taktiklere değiniyoruz!


Alan Wake 2 Hikayesi


Alan Wake 2 hikayesi ile ön plana çıkan bir yapımdır. Alan Wake 2’de oyuncular, 13 yıldır Dark Place adı verilen bir evrende hapsolmuş Alan Wake’in ve Alex Casey isimli bir ajanla birlikte esrarengiz cinayetleri aydınlatmak için Bright Falls’a gelen FBI ajanı Sage Anderson’un hikayelerine tanık olurlar.


Başta oyuncular iki karakterin hikayelerini birbirlerinden bağımsız bir şekilde canlandırıyor olsa da ikilinin hikayesi bir noktada kesişmektedir. Alan ve Sage birlikte Dark Place’in ve gerçekliği ele geçirmek isteyen Dark Presence’ın sırlarını çözerken kendi hayatları ve geçmişleriyle de yüzleşmek zorunda kalacaktır.Alan Wake 2 Nasıl Oynanır?


Alan Wake 2, Saga Anderson ve Alan Wake olmak üzere iki ayrı karakterin gözünden oynanabilen, oyunculara keşfedebilecekleri farklı haritalar sunan, üçüncü şahıs omuz kamerasında oynanan bir oyundur


Oyunda, çeşitli aksiyon sekansları ve çatışmalar bulunduğu gibi, oyunun büyük çoğunluğunu sinematik bir hikaye sunumu ve hikayeyi ilerletmek için oyunculara sunulan çeşitli bulmaca çözme sekansları oluşturmaktadır.


Alan Wake 2 Başlangıç Taktikleri


Alan Wake 2 oynanış bakımından birçok farklı mekanik barındırdığı ve anlaşılması zor bir hikayeye sahip olduğu için alışması zor bir oyundur. Öyle ki, birçok oyuncu oyunda ilerlemek için gitmeleri gereken yeri bulamadıklarından veya çözmek için saatlerini alan bulmacalardan şikayet etmektedir.


Ancak, aslında doğru taktiklerle Alan Wake 2 hiç de oynamaktan çekinmeniz gereken bir oyun değildir. İşte sizini için derlediğimiz ve Alan Wake 2 deneyiminizi kolaylaştıracak Alan Wake 2 başlangıç taktikleri:

 

 • Case Board İnceleme Mekaniğini Sık Sık Kullanın
   


Alan Wake 2 oynanış mekanikleri arasında özellikle dedektif Saga Anderson olarak oynarken kullanılması gereken case board inceleme mekaniği oldukça önemli bir yere sahiptir.


Oyunda, mind room olarak adlandırılan yerden erişilebilen bu case board aracılığıyla Saga, elindeki ipuçlarını ve kanıtları bir araya getirerek hikâyenin ilerlemesini sağlamaktadır. Dolayısıyla, özellikle nereye gideceğinizi bulamıyorsanız case board’a giderek oyunun size verdiği görevleri tamamlayabilir, senaryoyu daha rahat bir şekilde ilerletebilirsiniz.


Son olarak, sahip olduğunuz ipuçlarını tahtaya yerleştirmek için, mouse ya da analog kullanarak delili tahtadaki sarı renkli post-it kağıtların üzerine sürüklemeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, case board mekaniği sizin için yalnızca bir vakit kaybı olacaktır.

 

 • Angel Lamp Kullanabileceğiniz Yerler Bulmaya Çalışın

 


Alan Wake 2’de Dark Place adı verilen yeri keşfederken gizli ve özel yerler bulmak için Angel Lamp isimli eşyayı kullanmanız gerekmektedir. Bu özel yerlerde, işinize yarayacak çeşitli eşyalar bulunmaktadır.


Oyun, genellikle oldukça parlak bir ışık kaynağının yanındayken Angel Lamp kullanmanıza izin vermektedir. Angel Lamp kullanarak Alan Dark Place ve gerçeklik arasında bir kırılma sağlamaktadır. Böylelikle, işinize yarayacak çeşitli eşyalar bulabilir, haritayı farklı şekillerde keşfedebilirsiniz.

 

 • Çevreyi Keşfedin

 

 

Alan Wake 2 pek fazla aksiyon sekansı barındırmıyor olsa da oyunda işleri kolaylaştıran birçok toplanabilir içerik bulunmaktadır. Bunlar arasında, mermiler, haritalar, ipuçları ve çeşitli yazılar gibi içerikler bulunmaktadır.


Dolayısıyla, Alan Wake 2 oynarken tıpkı bir Açık Dünya oyunu oynuyor gibi çevreyi keşfetmek, karşınıza çıkan eşyaları toplamak ve ne olduklarını anlamaya çalışmak oldukça önemlidir

 

 • Korkutucu Duran Yerleri Keşfetmekten Kaçınmayın

 


Korkunun ön planda olduğu yapımlarda ürkütücü yerleri keşfetmek genellikle kötü sonuçlara yol açmaktadır. Ancak, Alan Wake 2’de bu durum tam tersine hayatta kalmak için harika bir yöntemdir.


Ayrıca, korkunç gibi görünen noktalarda genellikle daha nadir eşyalar ve içerikler oyuncuları beklemektedir. Dolayısıyla, çevreyi keşfederken yalnızca erişmesi kolay olan alanları değil, korkutucu mekanları da keşfetmek yararınıza olacaktır.

 

 • Haritada Nerede Olduğunuzu Sık Sık Kontrol Edin

 

 

Haritayı sık sık kontrol etmek, sadece yeni oyuncuların nerede olduklarını takip etmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda soru işareti ile işaretlenmiş olan yerleri de keşfetmeye olanak tanımaktadır.


Alan Wake 2 birçok bulmaca barındırdığından bu bulmacaları çözmek için de haritaya başvurmak gerekmektedir. Bu bulmacaların çözümleri genellikle yakında olduğundan haritayı ve çevredeki önemli yerleri belirten işaretleri kontrol etmek, bulmaca çözerken gereğinden fazla vakit harcamanın önüne geçmektedir.

 

 • Silahlarınızı Sık Sık Güçlendirin

 


Önemli Alan Wake 2 mekanikleri arasında silahlara çeşitli yenilikler ve güçlendirmeler yapabiliyor olmak bulunmaktadır. Ancak, oyunda silahları geliştirmek için toplanılan eşyalar nadir olduğundan onları bulmak pek de kolay değildir.


Dolayısıyla, haritayı dikkatli bir şekilde keşfettiğinizden ve yalnızca gerçekten geliştirmek istediğiniz bir silah için silah geliştirme materyallerinizi harcadığınızdan emin olmalısınız. Alternatif olarak, silah geliştirmesi yapmadan önce oyunu manuel bir şekilde kaydedebilir, geliştirdiğiniz silahı beğenmediğiniz takdirde o kayıttan oyuna tekrar başlayabilirsiniz.

 

 • Hızlı Erişim Slotunu Düzenleyin

 


Alan Wake 2'de oyuncuların savaşmak zorunda kaldığı anlar nadir olsa da savaşlar oldukça yoğun ve gelişmelerin hızla aleyhinize dönebileceği bir yapıda geçmektedir. Bu yüzden her zaman, can yenileme eşyaları gibi gerekli eşyaları ve silahlarınızı uygun bir hızlı slot konumuna atamak yararınıza olacaktır.


Hızlı erişim slotuna dilediğiniz eşyaları atamak için envanter bölümünden Quick Slot yazan yeri açabilir, burada dilediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Oyuncular hızlı erişim slotuna gamepad ile D-pad üzerinden, klavyeyle ise 1, 2, 3, 4 gibi numara tuşlarıyla erişebilmektedir.​​​​​​

 

 • Düşmanların Zayıf Noktalarını Hedef Alın

 


Alan Wake 2’de düşmanlara el feneri gibi ışık kaynakları kullanarak hasar vermek düşmanların zayıf noktalarını açığa çıkardığından oldukça önemli bir mekaniktir.


Düşmanların zayıf noktalarını açığa çıkarmayı ve bu noktaları hedef alarak onlarla savaşmayı öğrenmek düşmanlara daha az mermiyle daha fazla hasar vermeyi sağladığından oldukça işinize yarayacaktır.

 

 • Acil Durum Kutularını Kullanın

 


Orjinal Alan Wake ve Alan Wake Remastered'dan aşina olduğumuz kırmızı acil durum kutuları, Alan Wake 2'de bulunmaktadır. Bu kutular, sağlık ve cephane gibi kullanışlı malzemeler içerdiğinden, özellikle boss savaşları sırasında kullanışlıdır.


Ancak kutuları açmak ve içindeki her şeyi toplamak biraz zaman almaktadır. Bu yüzden, acil durum kutularını kullanmadan önce çevreyi kontrol etmeli ve doğru bir anda kutuları kullanmalısınız.

 

 • Mümkünse Oyunu Kulaklık Kullanarak Oynayın

 


Alan Wake 2 deneyimini maksimum seviyeye çıkarmak isteyen oyuncuların mutlaka bir kulaklık kullanarak oyunu oynaması gerekmektedir.


Çünkü, kulaklık kullanarak, ayak sesleri, nefes alıp verme sesleri, uzaktan gelen fısıltılar gibi detayları daha iyi duyabilir, Alan Wake 2’nin etkileyici ve bir o kadar da gerilim yaratan atmosferinin tadını daha iyi çıkarabilirsiniz. Elbette, oyunda birçok jumpscare bulunduğundan kulaklıkla oynamadan önce bu durumu gözden geçirmelisiniz.


Alan Wake 2 Sistem Gereksinimleri


Alan Wake 2 sistem gereksinimleri açıklanır açıklanmaz sahip olduğu özellikler nedeniyle kısa bir sürede oyun dünyasının gündemine oturmuştu.


Kimi oyuncular oyunun gereksiz bir şekilde yüksek sistem gereksinimlerine sahip olduğunu dile getirirken bazılarıysa oyunun sistem gereksinimleri nedeniyle büyük bir beklenti içerisine girmişti. İşte tartışmalara yol açan Alan Wake 2 sistem gereksinimleri:


Alan Wake 2 Minimum Sistem Gereksinimleri

 

 • Windows OS: Windows 10/11 64-bit
 • İşlemci: Intel i5-7600K ya da eşdeğer bir AMD işlemci
 • RAM: 16 GB
 • Depolama Alanı: 90 GB boş alanlı SSD
 • Ekran Kartı: GeForce RTX 2060 / Radeon RX 6600


Alan Wake 2 Önerilen Sistem Gereksinimleri

 

 • Windows OS: Windows 10/11 64-bit
 • İşlemci: Ryzen 7 3700X ya da eşdeğer bir İntel işlemci
 • RAM: 16 GB
 • Depolama Alanı: 90 GB boş alanlı SSD
 • Ekran Kartı: GeForce RTX 3060 / Radeon RX 6600 XT