knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs2-haberleri
CS2 Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
WAR MAİDEN WAR MAİDEN @editor
Manor Lords Nasıl Oynanır? Oyun İncelenmesi
Bu Haberi 331 Kişi Okudu

Manor Lords Nasıl Oynanır? Oyun İncelenmesi

Solo geliştirici Greg Styczeń tarafından geliştirilen ortaçağ şehir kurma ve simülasyon oyunu Manor Lords, Windows PC'de erken erişime sunulduktan hemen sonra popülaritesini kısa bir artırdı.

 Unreal Engine ile geliştirilen, özgünlüğü ve geliştiricinin yıllarca süren çalışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan Manor Lords Steam'deki oyuncuların ilgisini çekti ve 3 milyon istek listesiyle rekor kırdı. Peki, listelerden düşmeyen bu harika oyun oynamaya değer mi? Tüm detaylarıyla inceliyoruz ve oynanışı ile ilgili bilgiler veriyoruz.


Manor Lords Konusu


"Lord of the Manor" terimi, ortaçağ feodal sistemindeki toprak sahibi, genellikle bir köy veya bölgenin efendisi olan kişiyi ifade eder. Türkçeye Derebeyi veya “Feodal Efendi” olarak çevrilebilir. Oyunun isminden de anlaşılacağı üzere Manor Lords’un konusu ortaçağın feodal sisteminde geçer. Oyuncu bir grup göçebe ile bir bölgeye yerleşir ve bu bölgede bir köy, şehir kurmaya çalışır. Bu süreçte de çevresel koşullardan etkilenerek halkını hayatta tutmaya çalışır.


Manor Lords akademik perspektifte tarihsel doğruluğa adanmış, dünyevi, son derece karmaşık ve iyice araştırılmış bir feodal yaşam simülasyonudur. Temel bir ana hikayesi yoktur. Ancak NPC’ler çağın sosyal yaşantısı hakkında detaylı bilgiler verebilir.


Manor Lords Nasıl Oynanır?


Manor Lords’un arayüz ve altyazı dil seçeneklerinde Türkçe dil desteği bulunur. Bu nedenle Türk oyuncular Manor Lords’u rahatlıkla oynayabilir.


Age of Empires IV, Life is Feudal, Frostpunk ve Total War gibi oyunlara benzerliğiyle öne çıkan Manor Lords, harita ve yerleşim özgürlüğüyle yepyeni bir oyun deneyimi sunuyor.


Tek kişilik oynanan oyun, bir ortaçağ lordunun hayatını özgürce deneyimlemenizi sağlıyor.Manor Lords oynanışı ilk olarak bir derebeyi görünüşü seçmekle başlıyor. Ardından bu derebeyine istediğiniz ismi tanımlıyorsunuz. Akabinde bir bayrak ve arma tasarlayarak oyuna başlıyorsunuz.


Oyuna geçmeden evvel dilerseniz oyun atmosferini değiştirebilir, mevsimleri ve harita zorluğunu ayarlayabilirsiniz. Bunun için bir “Game Setup” ekranı sizi karşılıyor.


Ancak oyunu biraz öğrendikten sonra bu ayarları değiştirmenizi öneriyoruz. Çünkü henüz oyun hakkındaki deneyimleriniz kısıtlı olduğundan, harita ayarları çok da önemli değil.Bu ayarları da geçip “Begin”e tıkladıktan sonra oyun açılıyor ve “Homeless People's tents” adlı bir kamp yeri karşılıyor oyuncuları. Bu kısım artık sizin sorumluluğunuzda. Çevrenizdeki doğadan çeşitli kaynaklar toplayarak yapılar inşa etmeye başlıyorsunuz. İlk binanız bir burgage plot olacak. Bu bina hem bir depo hem de küçük işletme alanıdır. Aynı zamanda bu alanda bir tavuk kümesi ve sebze bahçesi de kurabilirsiniz. Artık halkınızın ve köyünüzün kaderi sizin ellerinizde! Ardından bir kilise ve köy pazarı kurarak köyünüzün temellerini atacaksınız.Köyünüz bir süre daha geliştikten sonra bölgenizin yakınındaki başka derebeyi yerleşimleri, ve haydutlar köyünüz için bir tehdit haline gelecek. Ve hatta ilerleyen zamanlarda bu lordlar ve haydutlar ile gerçek zamanlı savaşlarda mücadele edeceksiniz.Manor Lords’da hareketler ve çeşitli mekanikler genellikle fare imleciyle gerçekleştiriliyor. Ancak klavye kısayolları da oldukça pratik ve birçok özelliğe sadece tek bir tuş tıklamasıyla ulaşabiliyorsunuz.


Manor Lords Sistem Gereksinimleri


Manor Lords sistem gereksinimleri orta segment bir bilgisayar için oldukça yeterlidir. Aşağıda Manor Lords’u Windows PC’nizde çalıştırabileceğiniz minimum ve önerilen sistem gereksinimleri verilmiştir.


Minimum Gereksinimler

 

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gereklidir
 • İşletim Sistemi: Windows® 10 (64-bit)
 • İşlemci: Intel® Core™ i5-4670 (dört çekirdekli) / AMD® FX-Series™ FX-4350 (dört çekirdekli)
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1050 (2 GB) / AMD® Radeon™ RX-460 (4 GB) / Intel® Arc™ A380 (6 GB)
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan


Önerilen Gereksinimler

 

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gereklidir.
 • İşletim Sistemi: Windows® 10 (64-bit)
 • İşlemci: Intel® Core™ i5-7600 (dört çekirdekli) / AMD® Ryzen™ 3 2200G (dört çekirdekli)
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 (6 GB) / AMD® Radeon™ RX 580 (8 GB) / Intel® Arc™ A580 (8 GB)
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan


​​​​​
Manor Lords Oynanır Mı?


Manor Lords, çıkışından kısa bir süre önce Steam'de en çok istek listesine eklenerek herkesi şaşırttı. Henüz erken erişim aşamasında olmasına rağmen, binlerce oyuncuyu heyecanlandırdı ve ilk haftasında neredeyse 180,000 eş zamanlı oyuncuya ulaştı. Birçok olumlu eleştiri aldı ve birçok kişi, tamamlanmış olması gereken bazı AAA oyunlarından daha profesyonel olduğunu belirtti. Günümüzde, iddia edilen en iyi oyun geliştiricilerinin oyunlarının tam bir hayal kırıklığı olması olağan bir durumken, bağımsız bir solo geliştiricinin beklentilerin ötesinde bir şey yapması çok ilginç ve herkesin aklında tek bir soru var: Manor Lords oynamaya değer mi? İşte Manor Lords’un artıları ve eksileri:


Manor Lords: Artıları ve Eksileri


Manor Lords'un kesinlikle pek çok şeyi doğru yaptığı konusunda herkes hemfikir olabilir. Uzun zamandır gördüğümüz en sorunsuz lansmanlardan biriydi ve hepimiz çok sayıda hata görmeyi bekliyorduk. Bazı oyuncular 20 saat veya daha uzun süredir oynuyor ve herhangi bir hatayla karşılaşmıyor.


Geliştirici Greg Styczen Manor Lords topluluğunun geri bildirimlerine açık olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Şehir kurma RTS strateji oyunu, özenle tasarlanmış ve orijinal bir atmosfere sahip. Oyuncular, köylülerin hayatlarını izlemekten keyif alırken tarihsel doğruluğa da önem veriyorlar. Oyunun çiftçilik ve ticaret sistemleri karmaşık ancak anlaşılır bir şekilde sunulmuş.Ancak, oyuncuların en büyük şikayeti içerik eksikliği. Manor Lords'un erken erişim aşamasında olduğu ve daha fazla içerik ve oyun modu eklenmesinin beklendiği unutulmamalı. Slavic Magic'in tutarlı bir şekilde oyuna destek vermesi, oyunun geleceğini belirleyecek önemli bir faktör. Oyunun başarılı olup olmayacağı, geliştiricinin kararlılığına ve topluluğunun desteğine bağlı.Şu anki haliyle Manor Lords, başka bir şeye geçmeden önce 20 saat boyunca keyfini çıkarabileceğiniz iyi bir oyundur. Zamanla, eğer Slavic Magic söz verdiklerine sadık kalırsa, o zaman bu harika şehir kurma oyunu 50 saat ve daha uzun süre oynayabileceğimiz başarılı bir oyun olacak.


Son olarak; Manor Lords için risk almaya değer çünkü en kötü senaryo bile iyi bir oyun oynamanızla sonuçlanacaktır.