knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs2-haberleri
CS2 Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
BOOMHAUER BOOMHAUER @editor
Pepper Grinder Oyun İncelemesi
Bu Haberi 108 Kişi Okudu

Pepper Grinder Oyun İncelemesi

Bağımsız oyun geliştiricileri Ahr Ech ve MP2 Games tarafından geliştirilen ve Devolver Digital tarafından yayınlanan aksiyon-macera oyunu Pepper Grinder son derece keyifli, sevimli grafikleriyle dikkatleri üzerine çeken bir 2D platform oyunudur.

 Solo geliştirici Riv Hesner’in Pepper Grinder oyunu Dig Dug ile Ecco The Dolphin gibi retro oyunların bir karışımı olarak tanımlanıyor.


Nintendo Switch, Microsoft Windows, Linux, macOS platormlarına 28 Mart 2024 tarihinde çıkış yapan oyun 23 binden fazla oyuncu tarafından indirildi ve eleştirmenlerden tam not aldı.


Pepper Grinder Konusu


Oyunun ilk sekansı; Hazine ve şöhret arayışında olan Pepper adlı gözü kara, mavi saçlı, genç bir korsanın gemisiyle birlikte gizemli bir adanın kıyılarında kazaya uğramasıyla başlar.


Pepper’ın gemisi batmıştır ve Pepper’da bir kazazede olarak gizemli adanın kumsalında mahsur kalır. Ve ilk gördüğü şey hemen birkaç metre ötesinde onu düşmancıl bir niyetle izleyen gizemli bir silüettir. Ve bu siluetin yanında Pepper’ın gemisinden yağmalanmış mücevherleri ve hazine sandıklarını taşıyan yeşil renkli bir deniz gergedanı görür.İçinde bulunduğu durumu hızla değerlendiren Pepper, ilkel bir içgüdüyle gizemli silüetten hazinesini geri almak için öne atılır. Ancak bir uçurumun kenarına denk gelen kahramanımız bir asma köprüden geçerken, köprünün yıkılmasıyla dipsiz uçuruma düşer.


Bu esnada dev bir matkap bulur. Bu matkap sayesinde düştüğü yeraltı madenlerini kazarak intikamını almak için gizemli silüeti aramaya başlar. Bu süreçte önüne çıkan her türlü engel Pepper’a amansız bir dünyanın kapılarını aralayarak ada hakkındaki bilinmeyenleri ortaya çıkaracaktır.


Pepper Grinder Oyun Türü


Pepper Grinder klasik 2D platform oyunlarının aksine birçok tarzı ve mekaniği bir araya getiren son derece yenilikçi bir oyundur. Örneğin; Pepper'ın her seviyenin sonunda korsan bayrağını kaldırma şekli Super Mario oyunlarından ilham almıştır. Ya da Pepper’ın engelleri aşmasını sağlayan toplar (cannon) Donkey Kong Country'nin ikonik toplarına benziyor. Hatta bunun da ötesinde oyuna doğrudan bir saygı duruşu niteliği taşıyor.Bu benzerlikler dışında oyun Dig Dug ile Ecco The Dolphin’in bir karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla her ne kadar modern bir oyun olsa da; Pepper Grinder, aldığı ilhamlar neticesinde türün klişelerini barındırdığından oyuncuları tanıdık bir zemine oturtuyor.


Pepper Grinder Nasıl Oynanır?


Pepper Grinder, son derece basit mekanikleriyle zorlu koşulları standardize eden bir platform oyunu olarak lanse edilse de aslında keşif macerasından korku türüne köprü kuran ilginç bir oyundur.


Bu nedenle oyunun mantığı ilerleyen seviyelerde karmaşıklaşmaya başlar. Oyuncular için oyunun gidişatı hakkında ipucu veren metin tabanlı ögelerin olmayışı da ilerleyen seviyelerde nelerle karşılaşılacağı hakkında bir detay verilmez. Yine de anlatısı zayıf olsa da tatmin edici bir deneyim sunar.


Bu da oyunun karanlık ve derin atmosferine ışık tutar. Örneğin ilk etapta Pepper sadece hazinelerinin peşinde koşan bir korsan iken oyunun ilerleyen aşamalarında gizemli matkabın da etkisiyle içinde bulunduğu durumdan zevk almaya başlar. Peki kahramanımızı nasıl kontrol ederiz?Kısacası Pepper Grinder’ın kontrolleri genellikle sezgiseldir ve öğrenmesi kolaydır. Ayrıca kontroller oyuncuların oyuna ve mekaniğine hızlı bir şekilde aşina olmalarını sağlar ve pürüzsüz ve akıcı bir oyun deneyimi yaratmaya yardımcı olur.


Bu, özellikle hassas hareketlerin ve hızlı reflekslerin çok önemli olduğu Pepper Grinder gibi hızlı tempolu bir aksiyon oyununda oldukça önemlidir.
 

Kontrol kurulumu aynı zamanda oyunculara kontrollerini özelleştirmeleri için çeşitli seçenekler sunarak oyunu farklı oyun tarzlarına uyarlanabilir hale getiriyor. Bu, oyuncuların kendileri için en uygun kontrol şemasını bulmasını sağlayarak genel oyun deneyimini daha da geliştirir.Üstelik Pepper Grinder'daki kontroller, oyunun seviye tasarımı ve mekaniği ile kusursuz bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, kontroller ve oynanış arasında bir uyum ve sinerji duygusu yaratarak oyuncular için daha sürükleyici ve keyifli bir deneyim sağlar.


Pepper Grinder Oyunu Kaç Saat Sürüyor?


Pepper Grinder oyununda ana hedeflere odaklanıldığında 3.5 saat sürecektir. Ancak %100 başarım için ve oyunun tüm yönlerini görmek için en az 9 saat harcamanız gerekiyor.


Pepper Grinder Oynanır Mı?


Pepper Grinder, pixel art ve 2D platform türü oyunları oynayan oyuncular için biçilmiş kaftandır. Eğer gizem tarzı, bol aksiyonlu bir korku oyunu oynamak istiyorsanız Pepper Grinder tam size göre!


Pepper Grinder Sistem Gereksinimleri


Pepper Grinder düşük sistemli bilgisayarların bile çalıştırabileceği bir oyundur. Bu nedenle gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. Aşağıda bu oyunun minimum ve önerilen sistem gereksinimleri listelenmiştir:

 Minimum Sistem Gereksinimleri

 

 • İşletim Sistemi: Windows 10 x64 Bit
 • İşlemci: Intel Core i5-4570T veya AMD A10-5800K APU
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 650 (1024 Mb), Radeon HD 7750 (1024 Mb), Iris Pro Graphics 580
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 300 MB kullanılabilir alan


Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10 x64 Bit
 • İşlemci: Intel Core i5-8250U veya AMD Ryzen 5 2500U
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 1050 Ti (4096 Mb), Radeon RX 470 (4096 Mb), Iris Xe Graphics
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 300 MB kullanılabilir alan