knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs2-haberleri
CS2 Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
BOOMHAUER BOOMHAUER @editor
Red Dead Redemption 2 Oyun Rehberi
Bu Haberi 279 Kişi Okudu

Red Dead Redemption 2 Oyun Rehberi

Red Dead Redemption 2, Rockstar Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan 2018 yapımı vahşi batı temalı açık dünya ve aksiyon oyunudur.

 Yayınlandığı yıldan itibaren 10’dan fazla ödülün birden fazla dalında en iyi oyun seçilen RDR2 tüm zamanların en iyi oyunları arasında yer almıştır.


Dünya çapında 61 milyondan fazla satılan oyun, Grand Theft Auto V’dan sonra en çok satan Rockstar Games oyunu olmuştur.


Bu rehberimizde dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Red Dead Redemption 2 hakkında bilmeniz gerekenleri, nasıl oynanması gerektiğini ve oyunda daha başarılı olmak için ne tür taktikler deneyebileceğiniz hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.


Red Dead Redemption 2 Ne Anlatıyor?


Red Dead Redemption 2 oyunu, 1911 yılında geçen Red Dead Redemption adlı oyunun spin-off’udur ve 1899 yılında gelişen tüm olayların başlangıcını anlatır.


RDR 2 hikayesinin başkahramanı, ilk oyuna kıyasla John (Jack) Marston değil Arthur Morgan adlı bir kanun kaçağıdır. Yine de oyunda Jack Marston’ın küçüklüğünü, annesini ve tıpatıp kendine benzeyen babası John Marston’ı görürüz.


Dutch van der Linde çetesinin ilk zamanlarını anlatan RDR 2 hikayesi, sıfırdan bir sayfa açmak isteyen bir grup Amerikalı’nın geçmişin günahlarından kaçmasını ve bu süreçteki mücadelelesini konu alır.


RDR 2 ana hikayesinin sonunda ise ilk oyunun olay örgüsüne kesin bir geçiş yapılır. Artık protagonist Jack’in babası John Marston’dır. Ailesiyle birlikte tüm kirli geçmişlerini geride bırakıp West Elizabeth bölgesindeki Pronghorn Çiftliğine taşınırlar.


Ancak John’un eski, kanunsuz yaşamını terk edememesi başlarına büyük belalar açar. RDR 2 sonunda ise John Marston öldürülür ve oğlu Jack intikam yemini eder.


Red Dead Redemption 2 Nasıl Oynanır?


Red Dead Redemption 2, benzeri olan birçok oyuna kıyasla hızlıca bitirilmesi gereken değil deneyimlenmesi ve özümsenmesi gereken bir oyundur.


Açık dünya özelliğine sahip olan bu oyunda çevre ile etkileşime girebileceğiniz birçok mekanik bulunur. Ana hikaye görevlerine kıyasla rastgele karşılaşabileceğiniz 20 ile 30 arasında yan görev içeren RDR 2, vahşi batı Amerikası’nın en çarpıcı tezahürlerinden biridir.


Dolayısıyla oyundan keyif almak için devasa haritayı keşfedip, gerektiğinde NPC’ler ile etkileşime girmeniz gerekir.


Tabi RDR 2 sadece bunlarla sınırlı değildir. Çevreden malzeme toplama, avlanma, balıkçılık, masa oyunları, ödül avcısı görevleri yaparak daha fazla içerik ile etkileşime girebilirsiniz.


RDR 2 amacı oyunun başından sonuna kadar oyunculara açıklansa da yine de bilmeniz gereken birtakım taktiklere de sahiptir ki bu taktikler oyunda anlatılmaz.


Peki RDR 2 taktikleri nelerdir? İşte bilmeniz gereken detaylar:


Red Dead Redemption 2 Taktikleri


RDR 2 taktikleri genellikle oyunda gözden kaçırabileceğiniz detayları ve oyunu daha iyi deneyimlemenizi sağlayan taktiklerden oluşur. Bu taktikleri denemek veya denememek size kalmıştır. İşte en iyi RDR 2 taktikleri:


RDR 2’de Her şeyi Yağmalamaya ÇalışınRed Dead Redemption 2 düzinelerce düşmanla çatışıp, sonunda hepsini yere serdiğiniz sahnelere tanık olacağınız bir oyundur; bu, oyununun epik ve unutulmaz anlarından sadece biridir.


Ancak bir kanun kaçağı olduğunuz sürece masum olmayan kişileri yağmalamak, oyunda teşvik edici bir unsur olmaya başlar.


Ve inanın düşmanların cesetlerinden ve kabinlerindeki dolaplardan yağmaladığınız her şey, size cephane ve tüketilebilir malzeme olarak geri döner. Ayrıca bu yolla edindiğiniz değerli eşyaları dükkanlarda satarsanız bunun için dolar da kazanabilirsiniz.


Bununla birlikte bazen yağmalamak zaman alabilir. Fakat çete üyeleri biraz sabırsızdır. Siz, vurduğunuz 20 adamı yağmalarken Dutch’ın “hadi gidelim, acele edelim” gibi söylemleri canınızı sıkabilir. Ama merak etmeyin! Eğer süre sınırlı bir görevde değilseniz acele etmenize grerek yok.


Son olarak; oyunda yağma konusunda ince bir çizgi var! Eğer masum birini yağmalarsanız ya da evini işgal edip dolaplarındaki eşyaları izinsiz alırsanız oyun sizi onurunuzu düşürerek cezalandırır.


Eğer onurunuz çok düşerse kanun peşinizden ayrılmaz. Çeşitli yan görevleri yapamazsınız ve kasabalarda hoş karşılanmazsınız.


Bu nedenle RDR 2’de her şeyi yağmalarken masumları ve evlerini yağmalamamaya çalışın.


Kamera Açılarını Yerine Göre DeğiştirinRDR 2’de kamera açıları oyuncunun tercihine göre, birinci şahıs ve üçüncü şahıs modu olarak değiştirilebilir. Genelde oyuncular bu modu oyunun başında ayarlar ve oyun sonuna kadar değiştirmez. Ancak çevredeki detayları daha iyi görmek için kamera açısını bazen birinci şahıs moduna çekmek en iyi seçenektir. Örneğin yağmalama yaparken birinci şahıs modunda diğer kamera açılarına göre küçük detayları fark edebilirsiniz. Örneğin; iskambil kağıtlarını ararken birinci şahıs modunu kullanmak gibi.


Oyunun Sonuna Kadar Öğrenmeye Devam EdinRed Dead 2'nin ana hikayesinin tamamlanması tek başına 40-60 saat sürebilir, ancak oyunun tüm yönlerini görüp çeşitli başarımları tamamlamak istiyorsanız 200 saate yakın bir oynanış süresini göze almanız gerekebilir.


Ve bu süre boyunca oyunun çeşitli bölümlerinde yeni mekanikler öğrenirsiniz. Örneğin borç tahsilat mekaniği Bölüm 2’de karşınıza çıkarken çeşitli görevlerin sonunda gizlilik, yakın dövüş gibi mekaniklerin farklı varyasyonlarını öğrenirsiniz. Ya da altıpatlar ve atınız ile çeşitli numaralar yapmak gibi…


Daha İyi Bir At İçin EndişelenmeyinOyunda atlar en sadık dostlarınızdır. Ancak bazen atınız ölebilir ve RDR 2’nin doğası göz önünde bulundurulduğunda bu gayet normaldir.


Yine de oyunda satın alabileceğiniz veya evcilleştirebileceğiniz bir sürü at var. En iyisi arap atı olsa da bazen Mustang her türlü koşulda yardımınıza koşacak tek attır.


Arthur’un Adler çiftliğindeki ilk görevinde bindiği at bir Appaloosa’dır. Ancak daha sonra bu atın aslında Charles’ın atı olduğu ortaya çıkar. Daha sonraki bir görevde ise Athur, Mustang türü bir ata sahip olur. Mustang atları her türlü görev için en ideal atlardan biridir. Mustang hem hızlı hem de son derece dayanıklıdır. Tabi bir arap atı hız konusunda Mustang’i alt etse de Arap atı bir Mustang kadar dayanıklı değildir.


Yine de daha farklı niteliklere sahip atları çeşitli görevler ile envanterinize ekleyebilirsiniz. Örneğin; John Marston veya tek başınıza yaptığınız bazı görevler sonunda son derece nadir bulunan atları evcilleştirebilirsiniz. Örneğin; Dark Bay Turkoman, Dutch Warmblood Cremello Gold, Raven Bay Shire, Leopard Appaloosa gibi.


Kısacası oyunda çok fazla atınız olacak. O nedenle tek bir ata odaklanmaktansa en iyi atları bulabileceğiniz görevlere odaklanın.


Yapılacak Çok Fazla Görev Var Red Dead Redemption 2 görevleri ikiye ayrılır. Ana görevler ve yan görevler. Haritada ana görevler sarı renkle temsil edilirken yan görevler beyaz renkle temsil edilir.


Hangisine öncelik vereceğiniz size kalmış. Eğer hikayeyi hızlıca bitirmek istiyorsanız ana görevlere odaklanabilirsiniz. Ancak bu sefer de bazı yan görevleri yapamayacaksınız. Hatta oyunun sonuna geldiğinizde Arthur Morgan ile yan görev yapmanız imkansız hale gelecek. O nedenle ana görevleri tamamlamadan yan görevler ortaya çıktığında zamanında yapmak oldukça faydalıdır.


Tabii yan görevler ana görevler gibi kendiliğinden ortaya çıkmaz. Oyundaki çeşitli bölgeler ile etkileşime girmeniz gerekir. Bazen bir mektup ya da bir günlük size yan görevler hakkında ipuçları verir.


Oyunun Size Söylediği Şeyleri Her Zaman YapmayınOyunda bir sürü NPC var ve 30’dan fazla tuhaf görev bulunuyor. Bazen size yapmanızın zorunlu olduğu bir şey söyleyebilirler. Siz mantık kullanmadan körü körüne inanmanızı isteyebilirler. Yapmayın!


Örneğin Chelonia tarikatı size dağın tepesinden atlamayı teklif ederse atlamayın! Ya da ana görevleri hemen yapmanızı isteyen çete üyelerini dinlemeyin. Bu işin bir süre sınır yok. Ana görevler başı ve sonu olan müstakil görevlerdir. Bunun yerine avlanmaya çıkın, bir kasaba bulun, uzakta gördüğünüz bir kamp ateşini araştırın; geri döndüğünüzde ana görevler hâlâ orada olacak.


Oyun Size Bir Yere Gitmemeniz Gerektiğini Söylerse Gitmeyin!


Eğer oyunda güvendiğiniz NPC’ler size bir bölgeye veya yere gitmemenizi söylediğinde giderseniz başınıza türlü belalar gelebilir.


Çünkü bu yerlerde kesin bir tehlike ile karşılaşırsınız. Örneğin Valentine’ın düzlüklerinde dört nala giderken ödül avcılarıyla sorun yaşayabilirsiniz. Ya da çöl veya ormanlarda yırtıcı hayvanların saldırısına uğrayabilirsiniz.


Bunlar oyunda o kadar da incelikli olmayan ipuçlarıdır ve henüz burada olmanın zamanı olmadığını belirtir.


Health, Stamina ve Dead Eye Geliştirmek İçin Zaman HarcayınSağlık, dayanıklılık ve Dead Eye yeteneği, karakterinizin yeteneklerini gözden geçirmeniz gereken en önemli parametrelerdir


Eğer karakterinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız sigara ve alkol tüketmeyip sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz. Dayanıklı olmasını istiyorsanız ağır işler yapıp uzun süre koşmak dayanıklılığınızı artırır. Dead Eye yeteneğinizi geliştirmek içinse tütün çiğnemek sağlıksız alternatiflere göre oldukça faydalıdır.


Kampınızı GeliştirinKampınızı geliştirmek için Bölüm 2’deki görevler için kamp defterinin kilidini açacaksınız. Kamp defteri, kampınızdaki birçok ögeyi ve yapıyı geliştiren bir özelliktir.
Örneğin kendi çadırınızı ve Dutch’ın çadırını geliştirirseniz hızlı seyahat kilidini açarsınız. Ya da tavuk kümesi size iyi bir güvecin habercisidir.


Yani RDR 2 kamp geliştirmeleri size çeşitli avantajlar sağlar. Ancak geliştirme yapmak için aceleye gerek yok. Eğer kamp kumbarasına atacak birkaç dolarınız varsa kampınızı geliştirmeyi ihmal etmemelisiniz.


Ekipman Çarkını Kullanmayı Alışkanlık Haline GetirinEkipman çarkını kullanmak hız gerektiren durumlarda oldukça faydalıdır. Örneğin kemente ihtiyacınız olduğunda ya da envanterden bir item alacağınız zaman çok pratiktir.


Ekipman çarkı atın eyerine eklediğiniz birkaç tüfeği kullanmanıza da olanak tanır. Ya da fırlatılabilir ögelere erişmek için en hızlı seçenektir.


Ayrıca bu çarkı özeleştirebilirsiniz de. Örneğin ava gidiyorsanız çarkın ilk slotuna bir yay koyabilir, ikincisine fırlatılabilir bir bıçak ya da balta ekleyebilirsiniz. Düşmanlarınızla bir çatışmaya giriyorsanız ekipman çarkına uzun menzilli bir tüfek ve pompalı bir tüfek ekleyebilirsiniz.


Kimliğinizi GizleyinEkipman çarkının ikinci kısmında sol alttaki slotta bir bandana var. Kanuna aykırı bir iş yapacağınız zaman bu bandanayı takarsanız anonim olursunuz. Tabi bu sizi görünmez yapmaz. Ancak Arthur bir kasabada gezerken fazla göze batmaz. Kanun adamları tarafından sıkboğaz edilmez