knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs2-haberleri
CS2 Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
WAR MAİDEN WAR MAİDEN @editor
The Thaumaturge Nasıl Oynanır? Tüm Taktikler
Bu Haberi 181 Kişi Okudu

The Thaumaturge Nasıl Oynanır? Tüm Taktikler

Polonya menşei oyun stüdyosu Fool's Theory tarafından Unreal Engine 5 ile geliştirilen izometrik ve 3 boyutlu strateji, RPG oyunu olanThe Thaumaturge, babasının gizemli ölümünü araştırmak için 1905'te doğaüstü olayların yaşandığı Varşova'ya dönen dedektif Wiktor Szulski'nin gerilim dolu maceralarını anlatıyor.

 PlayStation 5, GeForce Now, Microsoft Windows, Xbox X ve S Serisi gibi platformlarda oynanabiliyor. Ve stüdyo; Baldur’s Gate, The Witcher gibi oyunların geliştirici ekibiyle de ortak.


Thaumaturge tarz olarak Disco Elysium ile benzerlikler taşıyor. Ancak mekanikler ve oynanış tamamen farklı. Hatta Disco Elysium ile yarışır, diyebiliriz. Yine de benzer bir oyun arıyorsanız Baldur’s Gate 3’ü örnek gösterebiliriz.


Peki, bu harika oyun nasıl oynanır? İşte detaylar;


The Thaumaturge Nasıl Oynanır?


Polisiye/Dedektiflik oyunu arıyorsanız The Thaumaturge tam size göre! Fakat bu oyun herkese göre değil. Eğer daha çok eylem odaklı, hareketli bir oyun arıyorsanız THM size göre değil. Çünkü oyunda sinematik ve diyaloglar o kadar fazla ki bazen bir film mi izliyorsunuz oyun mu oynuyorsunuz unutabilirsiniz.


Dolayısıyla The Thaumaturge oynamaya karar verdiyseniz The Thaumaturge nasıl oynanır, detaylıca açıklayalım:


Oyuna Wiktor Szulski adlı bir Thaumaturge olarak başlıyorsunuz. Oyundaki amacınız doğaüstü Varşova’daki bir takım gizemleri çözmek ve salutor olarak adlandırılan varlıkları yakalamak. Bir nevi dedektiflik ve hayalet avcılığı.Oyuna başlarken aynı Disco Elysium’da da olduğu gibi dört farklı pasif yeteneğiniz oluyor. Heart, Deed, Mind, ve Word. Bu pasif yetenekler oyun esnasında alacağınız kararları doğrudan etkiliyor. Bu nedenle Thaumaturgy Pointlerinizi kullanırken dikkatli olmalısınız.


The Thaumaturge ana görevler ve yan görevler toplamda 6 perdeden oluşurken ek olarak 20’den fazla etkileşimli sırrı ve çeşitli koleksiyon parçalarını barındırıyor. Yani ana görevleri ve yan görevleri bitirdikten sonra şehri keşfederek The Thaumaturge dünyasından gizli bilgileri öğrenebilir, koleksiyon itemlerini toplayabilirsiniz.


Oyunda temel olarak sürekli birileriyle savaşıp, gizem çözüyorsunuz. Eğer savaşlarda iyi performans gösterip kazanırsanız Health Point ve bazı görevlerde Salutor veya özel ödüller kazanabiliryorsunuz.


The Thaumaturge Türkçe Destekliyor Mu?


The Thaumaturge oyunu arayüz, seslendirme ve altyazı özellikleri bakımından Türkçe dilini desteklemiyor. Ancak A2 seviye bir İngilizce ile rahatlıkla oyunu oynayabilir, The Thaumaturge’un doğaüstü dünyasını keşfedebilirsiniz.


The Thaumaturge Hikayesi


1905 yılında, Varşova, Rus çarlığının hakimiyeti altında çalkantılı bir dönem yaşamaktadır. Şehir, farklı kökenlere, inançlara ve görüşlere sahip birçok grubun çatışmalarına tanık olmaktadır: Rus askerleri, Yahudi tüccarlar, Polonyalı şehir sakinleri ve diğerleri.


Bu dönemde, Wiktor Szulski gibi bazı kişiler için, thaumaturge olmak, ailevi bir lütufun yanı sıra bir sorumluluktur da. Şehirdeki lüks partilerden Praga'nın gölgesine kadar uzanan bu yolculuk, Wiktor'un geçmişinin yükünü taşırken dünya varlıklarının sırlarını araştırmaya devam ettiği bir serüvene dönüşür. 


Thaumaturge'ler, salutor olarak adlandırılan bu varlıkları kontrol edebilir ve insanın iç dünyasındaki gizemleri keşfedebilirler, ancak bu güç, aynı zamanda karanlık tehlikeleri de beraberinde getirir. Wiktor, bu zorlu görevde herkesin sakladığı sırları gün ışığına çıkarmakla yükümlüdür ve bu yolculuk, hem aydınlığa hem de karanlığa doğru yönlendirir.


The Thaumaturge Taktikleri


The Thaumaturge oyununda seviye yükseltmek ve oyunda ilerleyebilmek için sadece oyundaki temel bilgilerle yetinmemek gerekiyor. Bu nedenle oyunda daha başarılı olmak için aşağıdaki taktikleri uygulayabilirsiniz.


Gerektiğinde İyileştirme Yeteneklerini Kullanın 


 

Bazı Salutor'lar, Wiktor'un rakiplerine zarar vermenin yanı sıra onların zihinlerini karıştıran ekstra benzersiz yeteneklerle gelirler. Oyuncuların erken bulabileceği en kullanışlı yeteneklerden biri Upy'nin “Eerie Intoxication” yeteneğidir. Bu saldırı, hafif miktarda hasar verirken Wiktor'un sağlık puanlarını da iyileştirir ve genel saldırı dizisinde kısa bir süreye sahiptir, yani Upyr'e sıra geldiğinde sık sık kullanılabilir. Bir dizi düşman yenildikten sonra takviye kuvvetlerinin gelebileceğini belirtmek önemlidir, bu nedenle Wiktor'un sağlığının daima dolu olması büyük bir öncelik olmalıdır.


Yetenek Yükseltme Combo’larını Optimize EdinThe Thaumaturge'da level atlamanın iki yönü vardır: Thaumaturgy Puanları ve Yetenek Geliştirmeleri. Puanlar yeni saldırılar açar, Geliştirmeler ise saldırı etkilerini artırır. Geliştirmeler, becerilerden bağımsız olduğu için, farklı becerilerle değiştirilebilir ve güçlü kombinasyonlar oluşturabilir. Örneğin, Hızlı Saldırı kartıyla Kumar geliştirmesini eşleştirerek, Wiktor'un hasarını büyük ölçüde artırabilirsiniz.


Aynı Anda Birkaç Rakibe SaldırınSavaşta genellikle Wiktor birden fazla düşmanla karşılaşır, ancak bir turda birçok düşmanı etkileyen hamleler yapabilir. Her turda, oyuncu iki tur alır (biri Wiktor için, diğeri de Salutor için). Bu saldırılar aynı düşmana yönlendirilmesi gerekmez, ancak bazı yetenekler Salutor ile birlikte daha iyi çalışır. Ayrıca, Old Wound saldırısını kullanmak, diğerlerine karşı mücadele ederken arka plandaki düşmanları zayıflatmaya yardımcı olabilir çünkü bu pasif olarak her turun sonunda hasar verir.


Düşman Silahlarını ve Zayıf Yönlerini DeğerlendirinDüşman türleri, dövüşün şartlarına bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle düşmanlar ya eli boş, yakın dövüş silahlarıyla ya da tabancalarla savaşır. Kapalı yumruklar, elbette ki bu üçünden en az hasarı verirken, yakın dövüş silahları değişir ve genellikle tabancalar en fazla hasarı verir. Bu nedenle, en iyi silahlı düşmanlara öncelik vermek ve onlara daha az etkili olmalarını sağlayacak belirli Durumlar oluşturmak önemlidir. Güçlü savaş Yeteneklerine sahip düşmanlar da erken hedeflenmelidir çünkü farklı Salutor'lar bu Yetenekleri devre dışı bırakabilir ve düşmanları normal güçlerine geri döndürebilir.


Sırayı ve Zamanlamayı AnlayınThe Thaumaturge'da savaşın önemli bir yönü, hamlelerin zamanlaması ve sıralamasıdır. Bu, ekranın üstündeki çubukta gösterilir. Çubuktaki bölümler, yaklaşan rauntları gösterirken, her karakter veya silahın simgeleri, önümüzdeki rauntlar için kuyrukta olanları gösterir. Bu sistemi anlamak, savaşı basitleştirir ve Wiktor'un Salutor'larıyla daha iyi çalışmasını sağlar. Önümüzdeki saldırıları ve sıralamaları izlerken, Wiktor'un sağlığını yönetmek ve düşman sıralamalarını kesmek için saldırıları stratejik olarak planlamak daha kolay olur.


Durumlara ve Odaklanmalara Dikkat EdinSavaşçılar sağlıklarına ek olarak, "Diversion" (Odak) adı verilen bir özelliğe sahip olacaklar. Wiktor'un veya bir düşmanın Odak puanı sıfıra indirildiğinde, "Breakdown State" yani çöküş durumuna girerler ve daha savunmasız hale gelirken daha az hasar verirler. "Yöneltme" yeteneği, düşmanın Odak puanını azaltmak için kullanılabilir, Upyr'ın "Liberium Veto" becerisi ise hedefin Odak puanını düşürürken tüm negatif durumları da Wiktor'dan kaldırır. Ekranın sol altında, sağlık çubuğunun altında, Wiktor'u etkileyen aktif durumları izlemek önemlidir.


Düşman Avantajlarını Bozmak İçin Salutor DeğiştirinOyun ilerledikçe, Wiktor oyun dünyasında daha fazla Salutor kazanacak ve her birinin kendine özgü saldırı ve yetenekleri olacak. Wiktor birden fazla Salutor bulduğunda, savaş sırasında bunlar arasında geçiş yaparak düşman özelliklerini bozmak mümkün olacak. Wiktor ve Salutor için eylemler sırayla sıralanmış olsa da, farklı Salutorlardan gelen birden fazla saldırıyı tek bir turda istiflemek mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte, her turda Salutorları değiştirerek çeşitli yeteneklerini kullanmak mümkündür.