knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs2-haberleri
CS2 Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
WAR MAİDEN WAR MAİDEN @editor
Twitch’te Sızıntı: Twitch Sızıntıyı Doğruladı!
Bu Haberi 887 Kişi Okudu

Twitch’te Sızıntı: Twitch Sızıntıyı Doğruladı!

Dünyanın en büyük canlı yayın platformlarından olan Twitch, gerçekleşen sızıntı olayı sonrasında bir duyuru yaptı. Twitch sızıntısı resmi açıklama ile resmen doğruladı.


Twitter üzerinden yapılan bir paylaşımda, Amazon’un sahibi olduğu Twitch’in hacklendiği iddiaları gündeme gelmişti. Twitch’in hacklenmesiyle birlikte olay sonrasında pek çok yayıncının kazançları da ortaya çıktı.


Bilgilerin sızdırılmasının ardından Twitch Twitter hesabından bir açıklama yapan Twitch yetkilileri, "Bir ihlalin gerçekleştiğini onaylayabiliriz. Ekiplerimiz bunun boyutunu anlamak için acilen çalışıyor. Ek bilgiler mevcut olduğu anda topluluğu bilgilendireceğiz" dedi.

 

 


100 GB'den Daha Fazla Veri Yayınlandı


Çarşamba günü 100 GB'den fazla veri çevrimiçi olarak yayınlandı. Belgeler, Twitch'in en iyi yayıncılarının her birinin Amazon'un sahip olduğu şirketten son iki yılda milyonlarca dolar kazandığını göstermeke. Fortnite yayıncısı BBG Calc BBC'ye yaptığı açıklamada, "Kazanç listesinde, benim kazandığım rakam %100 doğru" ifadesini kullandı.


“Rakamlar Gerçek” İddiası


Başka bir Twitch yayıncısı da BBC'ye gelirinin listede "doğru" bir şekilde yer aldığını ifade ederken yüksek profilli bir oyuncuyla yakından bağlantılı üçüncü bir kişi bilgilerin "aşağı yukarı doğru" olduğunu belirtti. Platformdan en çok gelir elde edenlerin hepsi olmasa da çoğu, çalışanlarının maaşlarını ve işletme giderlerini ödüyor. Dolayısıyla rakamlar gerçek olsalar bile ceplerine giren parayı tam olarak göstermediğini belirtmemizde fayda var.


Veriler Oyuncu Maaşları ile Sınırlı Kalmadı


Twitch, yayıncılarına ne kadar ödendiği gibi operasyonel detayları ciddi bir şekilde koruyordu. Bu yüzden yaşanan bu son durum şirket için hiç de iyi değil gibi görünüyor. Dokümanlar, oyuncuların maaş detaylarının yanı sıra, sitenin kaynak kodunu ve hatta henüz piyasaya sürülmemiş ürünlerini ve platformlar için sunduğu teknik detayları içeriyor.


Şimdiye Kadarki En Büyük Sızıntı Olabilir!


Güvenlik uzmanları dosyaların yalnızca Twitch çalışanları tarafından erişilebilen bilgileri de içerdiğini söylüyor. Eğer sızıntının tamamen gerçek olduğu doğrulanırsa şimdiye kadarki en büyük sızıntı olacak. Raporlar, sızıntının yalnızca şifrelenmiş parolalar içerdiğini iddia etse de, güvenli tarafta olmak için Twitch şifresi değiştirme işlemini mümkün olan en kısa sürede yapmanız ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmanız yararınıza olur. 


Twitch ise, henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı...

Twitch’te Sızıntı: Twitch Sızıntıyı Doğruladı! Sıkça Sorulan Sorular

Twitch Yayıncıları Gelirleri Sızdırıldı Mı?

Sızıntılara göre Türkiye'de en yüksek gelirli yayıncı 2019'dan itibaren 510 bin dolardan daha fazla gelir elde etmiş durumda. İlk 10'un sonuna doğru 3 yıllık toplam gelir miktarı 100 bin dolara kadar düşüyor. Türkiye'nin en çok kazanan yayıncıları, dünya sıralamasında ilk 250 - 300 arasında yer alıyor. Fortnite yayıncısı BBG Calc BBC'ye yaptığı açıklamada, "Kazanç listesinde, benim kazandığım rakam %100 doğru" ifadesini kullandı.

Sızdırılan Rakamlar Gerçek Mi?

Başka bir Twitch yayıncısı BBC'ye gelirinin listede "doğru" bir şekilde yer aldığını ifade ederken yüksek profilli bir oyuncuyla yakından bağlantılı üçüncü bir kişi bilgilerin "aşağı yukarı doğru" olduğunu belirtti. Platformdan en çok gelir elde edenlerin hepsi olmasa da çoğu, çalışanlarının maaşlarını ve işletme giderlerini ödüyor. Dolayısıyla rakamlar gerçek olsalar bile ceplerine giren parayı tam olarak göstermediğini belirtmemizde fayda var.

Twitch Hacklendi mi, Twitch Gelirleri Sızdırıldı Mı?

Twitch sızıntısı resmi açıklama ile resmen doğruladı. Bilgilerin sızdırılmasının ardından Twitch Twitter hesabından bir açıklama yapan Twitch yetkilileri, "Bir ihlalin gerçekleştiğini onaylayabiliriz. Ekiplerimiz bunun boyutunu anlamak için acilen çalışıyor. Ek bilgiler mevcut olduğu anda topluluğu bilgilendireceğiz" dedi.

Twitch İki Faktörlü Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir?

  • Uygulama veya web sitesindeki ayarlar sekmesini bulun.
  • Twitch’i açın, gerekirse giriş yapın ve ardından sitenin sağ üst köşesindeki profil resminize tıklayın.
  • Bir kez tıklandığında, bir açılır menü belirir ve Ayarlar sekmesi en altta yer alır.
  • Ayarlar menüsüne girdikten sonra, en üstte yatay bir sekme listesi olacaktır.
  • Güvenlik ve Gizlilik sekmesini tıklayın.
  • Biraz aşağı kaydırın ve İki faktörlü Kimlik Doğrulaması için bloğu göreceksiniz.
  • İşlemi başlatmak için “İki Kademeli Güvenlik Kurulumu”‘na tıklayın.
  • Daha önce hiç 2FA kullanmadıysanız, mor renkli “2FA’yı etkinleştir” tuşuna tıklayın.