knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs-go-haberleri
CS:GO Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
Warcraft Serisi - Oyunların Listesi
Bu Haberi 354 Kişi Okudu

Warcraft Serisi - Oyunların Listesi

World of Warcraft oyunu bünyesinde yer alan farklı ve eğlenceli oyun içerikleri mevcuttur. Kısaltması Wow olarak ifade edilen oyun serisi ve medya içerikleri; Blizzard Entertainment bünyesinde sunulmuş olan kurgusal bir oyun evrenidir. 


World of Warcraft serisinde toplam 5 temel oyun bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 

  • Warcraft: Orcs- Humans,
  • Warcraft 2: Tides Of Darkness,
  • Warcraft 3: Reign Of Chaos,
  • Warcraft 4: World Of Warcraft,
  • Warcraft 5: Hearthstone.


Yukarıda yer alan oyunlar; Wow bünyesinde sunulmuş olan temel çeşitlerdir. Oyunlardan ilk 3 tanesi rakip oyuncuların bilgisayar oluşumlu rakibe ya da doğrudan somut bir rakibe karşı sanal orduların komuta edilmesine dayanır. Bunlar gerçek zamanlı ve strateji türündeki oyunlardır. 


Wow tarzı oyunlar başlığı altında bu özelliklere benzer içerikler sunulsa da; birebir içerikler sunulması olanaklı değildir. Oyun serisi içerisinde 4. sırada yer alan World of Warcraft oyunu; sanal bir ortam üzerinde oyuncuların karakterlerini kontrol edebildiği içerikler olarak oluşturulmuştur. 


Bu oyun, serinin en popüler çeşididir ve oyuncuların birbiriyle etkileşim halinde olduğu oldukça geniş bir platforma sahip olan; çevrimiçi olarak oynanan bir rol yapma oyunu olarak öne çıkar. Serinin son oyunu ise; dijital bir kart oyunu olarak piyasaya sunulmuştur. 


Warcraft oyunlar serisinin ilkinde; genişleme paketi sunulmamıştır. Serinin 2. ve 3. oyunlarında ise; genişleme paketi sunulmakla birlikte; en çok Wow oyunu olan 4. oyunda birden fazla genişleme paketi sunulmuştur. 


Seri dahilinde yer alan tüm oyun içerikleri; fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan Azeroth dahilinde ve bu bölgenin içerisinde bulunduğu evrende geçer. Azeroth dünyası; her yeni oyunla birlikte daha da genişlemiştir. Aynı zamanda seride, Azeroth dünyasında elf, orc, troll, dwarf ve goblinler olmak üzere farklı ve fantastik ırklar yer almaktadır. 


World of Warcraft oyun serisi temalı olarak; çeşitli kitap ve medyalar da oluşturulmuştur. Toplanabilir kart oyunu da bulunan serinin, çizgi romanları da yayınlanmıştır. Yine Wow oyun serisi için; çevrimiçi, abonelik odaklı ve kısa süreli bir dergi de çıkarılmıştır. Toplamda 5 sayı yayınlanmıştır. Bunun yanı sıra; serinin film uyarlaması 2016 yılında Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması olarak gösterime girmiştir. 


Warcraft Oyun İçerikleri


Warcraft serisinin ilk 3 oyunu; gerçek zamanlı ve strateji türünde oluşturulmuştur. Piyasaya sürülen her oyun; bir önceki oyunun hikayesini devam ettirecek şekilde tasarlanmış ve oluşturulmuştur. Aynı zamanda seriye eklenen her yeni oyunla birlikte; oyunu geliştirmeyi amaçlayan çeşitli özellikler geliştirilmiş ve yeni içerikler dahil edilmiştir. 


Wow oyun indir tarzındaki aramalarla; indirme ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olunabilen oyun serisinde, Warcraft ismi Blizzard’ı geliştiricisi olan Sam Didier tarafından önerilen bir kavramdır. Bu isim; yine Blizzard’ın ortaklarından birisi olan Allen Adham’ın tabiriyle ‘süper havalı’ gelen bir tanım olarak kolaylıkla kabul görmüştür. 


1997 senesinde çıkış işlemi ertelenen seri içerisindeki macera oyunlarından birisi olan ‘Warcraft Adventures: Lord of the Clans’ projesi 1998 senesinde iptal edilmiştir. 2004 senesinde, kurucu firma tarafından seri; gerçek zamanlı bir strateji türünden uzaklaşmıştır. 


Warcraft: Orcs- Humans


Blizzard tarafından geliştirilmiş olan ve gerçek zamanlı strateji oyunu olarak piyasaya sunulmuştur. Oyun ortaya çıktıktan kısa bir süre içinde ses getirmeyi başardı ve satışları oldukça yüksek olarak yansıdı. Serinin ilk oyunu; toplamda 3 ödül birden almıştır. 


Warcraft 2: Tides of Darkness


World of Warcraft ilk oyunu içeriğinin ardından; yine Blizzard tarafından ilk defa 1996 senesinde piyasaya sürülen ve World of Warcraft serisinin ikinci oyunu olan içerik; toplamda 2 milyonu aşkın satış sayısına ulaşmış ve çok sayıda ödül almıştır.


Warcraft 3: Reign of Chaos


Blizzard tarafından 2002 senesinde geliştirilerek piyasaya sunulan yine gerçek zamanlı strateji türündeki oyundur. Kurgu dünyası olan Warcraft serisinin 3. oyunudur. Çok sayıda farklı yayın tarafından; ‘yılın oyunu’ ödülüne layık görülmüştür. 


Warcraft 4: World of Warcraft


Wow şeklinde kısaltılan oyun; serinin en çok ses getiren ve efsane olan içeriğidir. Çok geniş oyuncu kadrolu ve çevrimiçi bir rol yapma oyunu olarak ön plana çıkmaktadır. Serinin gerçek zamanlı strateji türünden uzaklaşmasını sağlayan oyunudur. Bu oyunda da; diğerlerinde olduğu gibi, hikaye Azeroth dünyası içerisinde geçmektedir. Oyun, Warcraft serisinin 10. Senesi olan 2004 senesinde piyasaya sürülmüştür. 


Warcraft Ücretli mi?


Warcraft benzeri oyunlar ve içeriklerinin sıklıkla araştırılma sebeplerinden birisi; oyunun abonelik sistemi üzerine çalışması ve belli bir abonelik ücretiyle kullanılabilmesidir. 

Warcraft Serisi - Oyunların Listesi Sıkça Sorulan Sorular

World of Warcraft ilk oyunu hangisi?

Serinin ilk oyunu Warcraft: Orcs- Humans adı altında bir gerçek zamanlı strateji oyunudur.

World of Warcraft ücretli mi?

Wow öncelikle satın almanız ardından oynamak için her ay abonelik ödemeniz gereken bir oyundur. İşlemler oluşturacağınız battle.net hesabınız üzerinden gerçekleşir. Hesabınıza battlenet gift card ile bakiye yükleyerek dilediğiniz aralıklarda ödeme yapabilirsiniz.