knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs2-haberleri
CS2 Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
WAR MAİDEN WAR MAİDEN @editor
World of Warcraft Battle for Azeroth Rehberi
Bu Haberi 4224 Kişi Okudu

World of Warcraft Battle for Azeroth Rehberi

World of Warcraft oyuncuları Battle for Azeroth ile ezeli düşmanlarıyla bir kez daha savaşmaya hazırlanırken, yeni ek paketle gelen değişikliklerle ilgili tüm detayları sizler için World of Warcraft: Battle for Azeroth Rehberi başlıklı serimizde derledik.
 

 

World of Warcraft’ın yeni ek paketi Battle for Azeroth, BlizzCon 2017 açılış töreninde duyurulmuştu. WoW’un yedinci ek paketi Allied Races (Müttefik Irklar), Island Expeditions (Ada Keşifleri) ve Warfronts(Cepheler)’u konu alıyor. Oyuncular Kul Tiras ve Zandalar haritalarında 120. seviyeye kadar yükselebilecekler.

 

 

24 Nisan’da Alpha’dan Beta’ya geçen Battle for Azeroth, Avrupa’da 14 Ağustos 2018 gece saat 01:00’de oyuncularla buluşuyor. Peki bu devasa ek paketle gelen değişiklikler ve yenilikler neler? Geçtiğimiz hafta gelen pre-patch ile zaten bu değişikliklerin bir kısmı oyunu etkilemiş durumda. Biz de sizler için Blizzard’ın yayınladığı tüm detayları biraraya getirdik ve aşağıdaki başlıklar altında topladık. İşte World of Warcraft: Battle for Azeroth hakkında bilmeniz gereken herşey:

 

 • Digital Deluxe Edition

  Battle for Azeroth ön siparişleri 30 Ocakta başladı. Oyunu şimdiden satın almak Müttefik Irkları açıyor ve 110. seviyeye bir boost veriyor. Digital Deluxe ile gelen herşey World of Warcraft: Battle for Azeroth Digital Deluxe Edition İçerikleri başlıklı yazımızda.

 

 • 8.0 Pre-Expansion Patch Notları

  Battle for Azeroth pre-patch ile oyuncular yeni ek paketle gelen tüm sınıf ve system değişikliklerini deneyimleyecekler. Ayrıca Teldrassil’in Yakılması ve Lordaeron Savaşı ile ilgili yeni senaryolar ve hikaye görevleri de oyunculara açılmış durumda. Pre-patch içeriğiyle ilgili daha fazla bilgiyi World of Warcraft: Battle for Azeroth Pre-Patch Notları Rehberimizde bulabilirsiniz.

 

 • Allied Races (Müttefik Irklar)

  Özgün dış görünüşleri ve özel Heritage Armor (Miras Zırh) setleriyle Müttefik Irklar Battle for Azeroth ek paketiyle oyuna ekleniyorlar. Dört tanesi ön siparişle gelen patch’le açılan ırkların diğer dördü ise oyunun piyasaya sürülmesiyle açılacak. Yeni ırklar ve açılış senaryolarıyla ilgili herşey World of Warcraft: Battle for Azeroth Allied Races Rehberimizde.

 

 • Gear (Zırh) Sistemleri

  Battle for Azeroth ile zırh ve stat sistemlerine birçok değişiklik geliyor. Item level ve stat squish, yeni zırhlar, ganimet sistemine yapılan değişiklikler ve daha fazlası için World of Warcraft: Battle for Azeroth Zırh Sistemleri Rehberimize göz atın.

 

 • Heart of Azeroth Artifact’i

  Heart of Azeroth, Azeroth’un Magni Bronzebeard ile bize verdiği artefact seviyesinde bir madalyon. Bu kıymetli madalyonun oyununuzu nasıl etkileyeceği hakkında tüm bilinenleri World of Warcraft: Battle for Azeroth Heart of Azeroth Rehberimizde topladık.

 

 • Island Expeditions (Ada Keşifleri)

  Ada keşifleri, Battle for Azeroth ile oyuna eklenen yeni bir içerik formu. Düşmanlarınıza karşı tekrarlayabileceğiniz 3vs3 bir savaşa girerek Azerite ve ganimetler için çarpışın. Bu içerik hakkında daha fazla bilgiyi World of Warcraft: Battle for Azeroth Island Expeditions Rehberimizde bulabilirsiniz.

 

 • Warfronts (Cepheler)

  Warcraft III’ün gerçek zamanlı strateji kökenlerinden ilham alan Warfronts sizden büyük bir çatışmaya giden bir saldırı ekibini yönetmenizi istiyor. 20 oyunculu haritalarda, kaynakları korumak, karakollar yaratmak, tedarik hatları kurmak ve daha birçok taktiksel oyunlar oynuyorsunuz. Warfronts hakkında daha fazla detayı World of Warcraft: Battle for Azeroth Warfronts Rehberimizde bulabilirsiniz.

 

 • Yeni Bölgeler ve Haritalar

  Battle for Azeroth’la gelen yeni kıtalar Alliance’ın denizci krallığı Kul Tiras ve Horde’un Zandalar trollerine ev sahipliği yapıyorlar. Ada içerikleri hakkında bilinen herşeyi sizler için World of Warcraft: Battle for Azeroth Yeni Bölge ve Haritalar Rehberimizde biraraya getirdik.

 

 • Dungeonlar

  Battle for Azeroth ile birlikte 10 yeni dungeon da oyuna ekleniyor. Bu dungeonların bir kısmına sadece Alliance, bazılarına ise yalnızca Horde oyuncuları erişim sağlayabilecek. Ganimetler ve stratejiler hakkında daha fazla bilgiyi World of Warcraft: Battle for Azeroth Dungeon Rehberimizde bulabilirsiniz.

 

 • Raidler

  Uldir, Halls of Control yeni ek paketle oyuna eklenen raidler arasında. Şu an son boss’u Blood God G’Huun olan raide yakın bir zamanda Queen Azshara’nın da eklenmesi bekleniliyor. Raid görevleri, yeni ünvanlar ve diğer detayları World of Warcraft: Battle for Azeroth Raid Rehberimizde bulabilirsiniz.

 

 • PvP/War Mode (Savaş Modu)

  Yeni ek paketle gelen tamamen yeni bir PvP sistemi olan War Mode, onur ve prestij sistemleri ve PvP Battleground( Savaş alanı) sıra ve haritalarında yapılan değişiklikler hakkında tüm detayları World of Warcraft: Battle for Azeroth PvP & War Mode Rehberimizden alabilirsiniz.

 

Battle for Azeroth pre-patch ile oyuncular yeni ek paketle gelen tüm sınıf ve system değişikliklerini deneyimleyecekler. Ayrıca Teldrassil’in Yakılması ve Lordaeron Savaşı ile ilgili yeni senaryolar ve hikaye görevleri de oyunculara açılmış durumda. Pre-patch içeriğiyle ilgili daha fazla bilgiyi World of Warcraft: Battle for Azeroth Pre-Patch Notları Rehberimizde bulabilirsiniz.

 

 

World of Warcraft: Battle for Azeroth ön siparişleri 30 Ocakta başladı. Oyunu şimdiden satın almak Müttefik Irkları açıyor ve 110. seviyeye bir adet boost veriyor. Battle for Azeroth Digital Deluxe Edition ise her faction’a birer binek ve bir pet(evcil hayvan) hediye ediyor. İşte o binekler ve pet:

 

 

Collector’s Edition: Gilded Ravasaur (Horde)

 

 

Collector’s Edition: Seabraid Stallion (Alliance)

 

Allied Races

Özgün dış görünüşleri ve özel Heritage Armor (Miras Zırh) setleriyle Müttefik Irklar Battle for Azeroth ek paketiyle oyuna ekleniyorlar. Dört tanesi ön siparişle gelen patch’le açılan ırkların diğer dördü ise oyunun piyasaya sürülmesiyle açılacak. Yeni ırklar ve açılış senaryolarıyla ilgili herşey World of Warcraft: Battle for Azeroth Allied Races Rehberimizde.

 

Allied Races (Müttefik Irklar) Nedir?

Allied Races, Battle for Azeroth ile oyuna eklenen oynanabilir yeni ırklardır. Şimdiye kadar açıklanan 8 müttefik ırk bulunmakta ve gelecekte daha da fazlası gelebilir!

 

Alliance Irkları

 • Voild Elf

 • Lightforged Draenei

 • Dark Iron Cücesi

 • Kul Tiran İnsanları

Horde Irkları

 • Nightborne

 • Highmountain Taureni

 • Zandalari Trolü

 • Mag’har Orku

Tüm ırkların eşsiz hareketleri, özelleştirme seçenekleri, binekleri ve zırhları bulunmakta.

 

Müttefik Irklarla Ne Zaman Oynanabilir?

Müttefik Irklar, 31 Ocak’tan bu yana Battle for Azeroth ön siparişini satın almış oyuncular tarafından oynanabilmektedir. Dark Iron Cüceleri Mag’har Orkları, Battle for Azeroth 8.0 War Campaign’i tamamlayan oyunculara açılacak. Zandalari Trolleri ve Kul Tiran İnsanları önümüzdeki aylarda oyuna eklenecekler.

 

Müttefik Irklara Erişim

Yeni ırklardan karakter yaratabilmeniz için yapmanız gerekenler:

 • Battle for Azeroth satın almak
 • Özel bir görevi tamamlayıp “Achievement” kazanmak ve ilgili faction’la Exalted seviyesinde itibar sahibi olmak
 • Kaydettiğiniz gelişmeler tüm hesabınızı kapsamaktadır ve belli factionlarla kısıtlı değildir. Mesela bir Horde karakteri yaratmak için gereken adımları Alliance karakterinizle tamamlayabilirsiniz.
 • Müttefik Irklardan açtığınız karakteriniz oyuna 20. seviyeden başlayacaktır.
 • Nightborne için The Nightfallen ile itibarınızın Exalted olması gerekmektedir ve Insurrection görevini tamamlamalısınız.
 • Highmountain Tauren için Highmountain Tribe ile itibarınızın Exalted olması gerekmektedir ve Ain’t No Mountain High Enough görevini tamamlamalısınız.
 • Lightforged Draenei için Army of the Light ile itibarınızın Exalted olması gerekmektedir ve You Are Now Prepared! görevini tamamlamalısınız.
 • Void Elf için Argussian Reach ile itibarınızın Exalted olması gerekmektedir ve You Are Now Prepared! görevini tamamlamalısınız.
 • Dark Iron Dwarf ve Mag’har Orc için 8.0 War Campaign’i tamamlamalısınız.
 •  

Binekler ve Erişim Senaryosu

Bir Müttefik Irk için gerekli görevleri yapıp, senaryoyu tamamladığınızda aynı zamanda diğer ırklar tarafından da kullanılabilen bir müttefik ırk bineği de kazanacaksınız. Müttefik Irklardan birini oynamak istemeseniz bile binekler için görevleri tamamlamanızı tavsiye ederiz. Her ırkın kendine özel ve eşsiz bir bineği bulunmaktadır ve koleksiyoncu arkadaşlarımız için oldukça keyifli bir av olacaktır.

 

Heritage Armor (Miras Zırhı)

Her müttefik ırkın kendine özel bir Miras Zırhı Seti bulunmaktadır. Bu setleri herhangi bir boost olmadan istediğiniz müttefik ırkı 20. seviyeden 110. seviyeye kadar oynayarak elde edebilirsiniz. Setlerin kozmetik özelliği de bulunmaktadır. Müttefik ırktan olan karakterinizin tüm zırhlarını, transmog kullanarak miras zırhlarının görünüşlerine çevirebilirsiniz. Ne yazık ki diğer ırklar müttefik ırkların Miras Zırh Setlerini kullanamamaktadırlar.

 

Nightborne

 

 

Nightborne Male

 

 

Nightborne Female

 

 

Miras Zırhı : Shal’dorei

 

 

Binek: Nightborne Manasaber

 

 

Tabard: Shal’dorei Tabard

 

Highmountain Tauren

 

 

Highmountain Tauren Male

 

 

Highmountain Tauren Female

 

 

Miras Zırhı: Highmountain

 

 

Druid Formları ve Totemler

 

 

Binek: Highmountain Thunderhoof

 

 

Tabard: Highmountain Tabard

 

Lightforged Draenei

 

 

Lightforged Draenei Male

 

 

Lightforged Draenei Female

 

 

Miras Zırhı: Lightforged

 

 

Binek: Lightforged Felcrusher

 

 

Tabard: Lightforged Tabard

 

 

Void Elf

 

 

Void Elf Male

 

 

Void Elf Female

 

 

Miras Zırhı: Ren’dorei

 

 

Binek: Voidstrider

 

 

Tabard: Ren’dorei Tabard

 

Battle for Azeroth Müttefik Irkları

8.0 güncellemesinden sonra oyuna eklenecek olan ırklar hakkında çok fazla kesin bilgi henüz paylaşılmadı. Fakat şimdiye kadar öğrendiklerimizi sizler için biraraya getirdik.

 

Dark Iron Dwarf

 

 

Dark Iron Dwarf Male

 

 

Dark Iron Dwarf Female

 

 

Miras Zırhı: Dark Iron

 

 

Binek: Dark Iron Core Hound

 

Kul Tiran Human

 

Kul Tiran Human Male

 

 

Kul Tiran Human Female

 

 

Miras Zırhı: Kul Tiran

 

Zandalari Troll

 

 

Zandalari Troll Male

 

 

Zandalari Troll Female

 

 

Miras Zırhı: Zandalari

 

 

Druid formları ve Totemler

 

 

Binek: Zandalari Direhorn

 

Mag’har Orc

 

 

Mag’har Orc Male

 

 

Mag’har Orc Female

 

 

Miras Zırhı: Warsong Clan Set

 

 

Miras Zırhı: Blackrock Clan Set

 

 

Miras Zırhı: Frostwolf Clan Set

 

 

Binek: Mag’har Direwolf

 

 

Totemler

 

Zırh Sistemleri

Battle for Azeroth ile zırh ve stat sistemlerine birçok değişiklik geliyor. Item level ve stat squish, yeni zırhlar, ganimet sistemine yapılan değişiklikler ve daha fazlası için World of Warcraft: Battle for Azeroth Zırh Sistemleri Rehberimize göz atın.

Battle for Azeroth paketi bir çok yeniliği de beraberinde getiriyor. Stat ve ilvl’da yapılan küçülme (squish) , zırhlara ve ganimet sistemine yapılan değişikliklerle ilgili detayları bu rehberimizde biraraya getirdik.

Stat Değişiklikleri

Ek pakette yapılan genel küçülme birincil statlara çok yansımasa da ikincil statlarda oldukça büyük değişiklikler yapıyor. Legion’da gereksiz bir şekilde büyük oranlarda oynayan ikincil statları biraz daha kontrol altına almak için yapıldığı düşünülen değişikliklerle Blizzard birincil statları tekrar öne çıkarıyor. Oyuncular, oyunda daha iyi eşyalarla gelen güç artışının, Legion’da yaşadıkları artışa kıyasla daha az hissedilir bir oranda olmasıyla yapılan değişiklikleri farkedebilirler. Genel olarak bakacak olursak, daha önce de rakamlarda küçülmeye giden Blizzard, Wrath of the Lich King zamanlarındaki rakamlara geri dönüyor diyebiliriz. Küçülme tüm oyunda yapıldığı için bu durum oyuncuları ya da oyunun oynanışını çok etkilemeyecektir.

ilvl Değişiklikleri

Bu küçülmenin etkilerinden belki de en önemlisi ise içerikler arasındaki büyük ilvl (eşya seviyesi) farkının da küçülmüş olması. Peki bu ne demek? Rakamlar küçülünce, aralarındaki fark da azaldığı için artık oyun içerikleri arasındaki kat edilmesi gereken de mesafe kısalıyor. Mesela Legion’da Emerald Nightmare Mythic ve Trial of Valor Mythic arasında 10 item level farkı vardı. Bir üst seviyeye ulaşmanız için birden fazla eşyanızı yükseltmeniz gerekiyordu. Fakat Battle for Azeroth küçülmesinden sonra bu iki raid arasında yalnızca 4 item level farkı olduğundan dolayı daha kısa bir sürede bir sonraki raid’e giriş sağlayabilirsiniz. Legion içeriğindeki raidlerin Battle for Azeroth ile gelen güncellemeden sonraki eşya seviyeleri:

 

Raid LFR Normal Heroic Mythic
Antrous - Argus 205 220 235 250
Antrous 195 210 225 240
Tomb of Sargeras - Kil'jaeden 186 192 205 220
Tomb of Sargeras 182 188 195 210
Nighthold - Gul'dan 174 180 186 192
Nighthold - Middle 172 178 184 190
Nighthold - Early 170 176 182 188
Trial of Valor - Helya 168 174 180 186
Trial of Valor 166 172 178 184
Emerald Nightmare 162 168 174 180

 

Legendary Item’lar ve Titanforge

Battle for Azeroth, heryerden Legendary item çıkan Legion sistemini kaldırıyor. Kozmetik olarak hala oyunda olan bu eşyalar artık transmog için NPC’de satılıyor olacak. Yeni ek paket, Heart of Azeroth ile Arifaktları ve Legendary’leri biraraya getiriyor ve oyunculara oyunu kendi tarzlarında oynayabilmeleri için daha fazla olanak sağlıyor. Heart of Azeroth ve Artifaktlar hakkında daha fazla detayı World of Warcraft: Battle for Azeroth Heart of Azeroth Rehberimizde bulabilirsiniz. Titanforging ise neredeyse olduğu gibi devam ediyor diyebiliriz. Heart of Azeroth’dan Azerite işlenmiş olan eşyalar dışında tüm eşyalar hala titanforge’a girebiliyor. Blizzard, Oyuncularla Soru & Cevap etkinliklerinde Warforge ve Titanforge’un oranlarıyla oynamayı düşündüklerini çünkü şu anda sürecin çok hızlı geçtiğini düşündüklerini söyledi. Açıklanan bilgiler arasında Silahların bundan sonra Titanforge’a giremeyeceğini, yalnızca Warforge ile +5 veya +10 eşya seviyesi yükseltilebileceği de var.

Tier Setleri Kaldırılıyor

Battle for Azeroth’da eşya setleriyle gelen sınıflara özel bonuslar kaldırılıyor. Blizzard’ın Soru & Cevap etkinliğinde verdiği bilgilere bakılırsa, her raidde bulunan sınıf temalı tier setleri artık yok. Onun yerine zırh türlerine – cloth, leather, mail,plate - özel setler geliyor. Yani artık Priest, Warlock ve Mage’e ayrı ayrı setler yerine yalnızca bir Cloth (Kumaş) seti olacak. Bu sistemin güzel yanı, raidin temasıyla daha detaylı tasarlanmış, görsel değeri yüksek setler ortaya çıkıyor. Mythic setlerde görmeye alıştığımız detay seviyesini artık Battle for Azeroth’daki tüm setlerde görebileceğiz. Sınıf setlerinin kaldırılıyor oluşu daha az kozmetik anlamına gelmiyor! Battle for Azeroth’la birlikte birçok yeni transmog oyuna ekleniliyor. Tek farkı bundan sonra sınıf temalı setler yerine bölgeler ve hikayelere özgün setler yaratılacak. Legion’da bölgelere özgü setlere biraz aşina olmuştuk. Trial of Valor’un Chosen Dead setleri gibi, Battle for Azeroth müttefik ırklarıyla gelen Heritage Armor (Miras Zırhı) ve Warfront ödülleri faction temalı zırhlar da raidlerden gelmeseler dahi daha önce Mythic setlere özel olan bazı geometri, detay ve hikaye temalı tasarımlara sahip.

Ganimet Sistemi Değişiklikleri

Blizzard yeni paketin içeriği ile ilgili yaptığı açıklamalarda 7.3.5 güncellemesiyle değişen loot sisteminin, Transmog koleksiyoncularının eski içeriklerdeki transmogları toplamalarını zorlaştırdığının farkında olduklarını ve Battle for Azeroth ile bu probleme çözüm getirdiklerini belirtti. Yeni sistem oyuna entegre edildikten sonra kendi seviyenizden 10 seviye aşağıda bir dungeon’a girmeniz durumunda “legacy loot mode” aktive olacak. Yeni ganimet modunun özellikleri ise şöyle:

 • Bosslardan düşen eşya sayısı tamamen dolu bir partiyle girdiğinizde düşecek olan eşya sayısıyla aynı olacak. Yani 5 kişilik bir dungeonda iseniz, 5 kişilik ganimet toplayacaksınız.
 • Yalnızca kendi sınıf veya alt sınıfınıza limitlenmiş ganimet yerine, ganimet tablosunda yer alan tüm eşyaların düşme şansı olacak.
 • Raid Finder gibi değişken raid boyutlarına sahip railerde, ganimetler raid’de 20 kişi varmış gibi oranlanacak.
 • Eğer partide birden fazla kişi varsa ganimet herkese otomatik olarak paylaştırılacak fakat kişiler arasında değiş tokuş açık olacak. Mesela bir arkadaşınızla 4 item düşüren bir boss’u öldürdüğünüzde her ikinize de ikişer item verilecek fakat kendi aranızda bunları değiş tokuş yapabileceksiniz.

Ganimetlerin kişisel ganimet haline getirilmesi, son zamanlarda yapılan değişikliklerin birçoğunun gerçekleştirilebilmesinde oldukça önemli bir rol oynamasına rağmen eski içerikten transmog toplayan kozmetik koleksiyoncularını çok memnun etmemişti. Bu son düzenlemenin bu problemi de ortadan kaldırıp oyuncu kitlesinin tamamı için daha iyi bir oyun ortamı yaratacağı düşünülüyor.

 

Heart of Azeroth

 

Heart of Azeroth, Azeroth’un Magni Bronzebeard ile bize verdiği artifakt seviyesinde bir madalyon. Bu kıymetli madalyonun oyununuzu nasıl etkileyeceği hakkında tüm bilinenleri World of Warcraft: Battle for Azeroth Heart of Azeroth Rehberimizde topladık.

 

 

Heart of Azeroth, Azeroth’un Magni Bronzebeard ile bize verdiği artifakt seviyesinde bir madalyon. Bu yeni artifakt hakkında bilmeniz gereken temel şeyler:

 • Yeni Artifakt Silahı olan Heart of Azeroth’u tüm ek paket süresince taşıyacaksınız.
 • Heart of Azeroth Azerite ile güçlendirilmektedir ve yakınlardaki tüm Azerite’ı otomatik olarak içine çekerek sizi tıklama derdinden kurtarır, ayrıca çantanızda da yer tutmamaktadır.
 • Heart of Azeroth yeterince Azerite’ı içine çektikten sonra seviye atlar. Belli bir seviyeye geldikten sonra farklı eşyalarınızdaki gizli özellikleri ortaya çıkarır.
 •  

Tasarım

 

Beta’daki son tasarım, BlizCon 2017’de açıklanan tasarıma oldukça benzeyen özelleştirilmiş bir arayüze sahip. Oynadığınız içeriğin seviyesine göre bazı eşyalar 3 halkaya bazıları ise 4 halkaya sahipler. Mesela şu an seviye atlarken giydiğimiz eşyalar 3 halkaya sahipken, Heroic Dungeon eşyaları 4 halkaya sahip. Tüm halkalar seçtiğiniz özellik yukarıda kalacak şekilde dönüyorlar. Tasarımda görebildiğimiz kadarıyla her halkada gelen özellikler:

 

 • Tier 0: “Azerite Empowered” +5 ilvl
 • Tier 1: İki jenerik utility/defans özelliği
 • Tier 2: Üç jenerik verimlilik arttırıcı özellik
 • Tier 3: Bir jenerik özellik ve alt sınıfa yönelik bir seçenek

Seviye atlarken edindiğiniz Azerite eşyalarının Tier 2 özellikleri bulunmamaktadır.

Tier 2 yalnızca dungeon veya raidlerden elde ettiğiniz eşyalarda bulunmaktadır.

 

Azerite Eşyaları

 

Oyuncular, Heart of Azeroth belli seviye eşiklerini geçtikten sonra eşyalarındaki yeni “trait” (özellik)lere erişim sağlayabilecekler. Sistem, özellik seçimleri konusunda Netherlight Crucible’a oldukça büyük benzerlikler göstermekte. Belli bir güç seviyesine gelin ve yeni özellikler edinin.

 • Görünüşe bakılırsa şimdilik sadece Baş, Omuz ve Göğüs zırhları Heart of Azeroth ile güçlendirilebilecek. Bu parçaların ikincil statları olmayacak yani parça seçimi yaparken dikkat edeceğiniz şey Azerite özellikleri olacak.
 • Seçtiğiniz özellikleri daha sonra değiştirebileceksiniz.
 • Her parçanın 2 halkası ve her halkanın üzerinde birden fazla özellik olacak. Her yeni halkaya erişim sağladığınızda bu özelliklerin arasından birini seçme şansınız olacak.
 • İlk olarak 3 olası özelliğe sahip olan en dışardaki halkaya erişim sağlayabileceksiniz. İki olası özelliğe sahip olan iç halkaya erişim ise daha sonra gerçekleşecek.
 • Aynı isme sahip tüm eşyalar aynı özelliklere sahip olacak. Yani aynı eşyada farklı özellik aramanıza gerek yok. Bu özellikler Dungeon Journal’da listelenmiştir.
 • Fakat daha yüksek seviyeli eşyaların özellikleri de daha güçlü olacak. Ayrıca Azerite ile işlenmiş parçalar Titanforge’a giremeyecek.
 • Aynı türden özellikler –saldırı, koruma vs- aynı halkada yer alacak. Böylece yaptığınız tercihlerin önemi artacak.
 • Bir özelliği seçtikten sonra halka, seçtiğiniz özellik en yukarıda kalacak şekilde dönerek hareket eder.
 •  

Azerite Eşyalara Nasıl Sahip Olacaksınız

Azerite eşyaları tıpkı diğer eşyalarda olduğu gibi görevleri tamamlayarak veya dungeonlardan ganimet olarak elde edebilirsiniz. Fakat epic Azerite eşyalara erişim limitli olacak. 14 Haziranda gerçekleşen Soru & Cevap etkinliğinde verilen bilgilere göre epic Azerite parçaları oyuncuların arka arkaya tekrarlayabileceği dungeonlardan elde edilemeyecek. Bunu insanların 1 hafta içinde tüm Azerite parçalarını elde edebilmelerinin önüne geçmek için yaptığını söyleyen Blizzard, genel olarak parçaların raid, mythic dungeon, Conquest puan sistemi ve Haftalık Mythic Keystone görevleriyle elde edilebileceğini açıkladı. Birbirine yakın güç seviyelerinde parçalar yaratmamak adına Azerite zırhları arasında ortalama 15 ilvl gibi bir fark olması öngörülüyor. Bu da Azerite zırhlarınızdaki yükselişlerin daha fark edilebilir olması adına alınmış bir önlem.

 

Azerite Reforger’ları

 

 

Battle for Azeroth’la gelen yeni NPC(Non Playable Character – Oynanamayan Karakter)’lerden olan Azerite Reforgers Boralus ve Zuldazar’da yer almakta. Yeni NPC’ler Ethereals ırkından karakterler olmakla birlikte, Void Storage ve Transmogrification Asistanlarıyla birlikte çalışıyorlar. Bu NPC’lerde Azerite eşyalarınızın özelliklerini değiştirebiliyorsunuz. Karakterlerle iletişime geçtiğinizde aşağıdaki Azerite Reforger arayüzü açılıyor ve içine yerleştirdiğiniz eşyanızın özelliklerini sıfırlayabilir ve tekrar seçim yapabilirsiniz. Bu işlem ilk seferde 10 gold, diğerlerinde ise her seferinde iki katı artacak şekilde bir miktar ödeyerek gerçekleştirilebilmekte. Bu artış her eşyaya özel olup, farklı eşyaları yerleştirdiğinizde her biri kendi fiyatı ve katları üzerinden devam etmektedir. Mesela omuz parçanızı ilk defa sıfırladığınızda 10 gold ödeme yapacaksınız. Aynı parçayı ikinci defa yerleştirdiğinizde bu miktar 20 gold’a çıkacak fakat üçüncü işlem olarak göğüs zırhınızı yerleştirirseniz, bu eşyanın ilk sıfırlanması olacağı için ödeyeceğiniz miktar 10 gold olacaktır. Tıpkı yetenek resetlemelerinde olduğu gibi bu miktarın, sıfırlama işlemi uygulanmadan geçen sürede zamanla azalacağı öngörülmektedir. Bahsedilen miktarlar Beta’daki miktarlar olup, ek paket çıktıktan sonra hala bu fiyatlar üzerinden işlem yapılıp yapılmayacağı bilinmemektedir.

 

Arayı Kapama Mekanizması

 

Artifakt’lardan gelen Artifact Gücünü her hafta %30 arttıran Artifact Knowledge’a kıyasla Heart of Azeroth’un arayı kapama mekanizması, her seviye için gerekli olan Artifakt Gücünü azaltan bir sistem olacak. Beta’da da bulunmayan bu özellik hakkında 14 Haziran Soru & Cevap etkinliğinde verilen bilgilere bakılacak olursa bu azalmanın her hafta %25-30 civarında olacağı düşünülüyor.

 

Sistemin farklı olmasının sebepleri arasında, Legion’da saçma bir boyut alan Artifakt Gücü rakamlarını aşağıya çekmek de bulunuyor. Ayrıca karakter başına bir Heart of Azeroth olduğu için, Artifakt Gücü eşyalara anında uygulanabilir ve çantanızda daha az yer kaplar.

 

Uldir Özellikleri ve Reorigination Array

 

Battle for Azeroth’la gelenler arasında yalnızca Uldir raidinin içinde kullanabileceğinize işaret eden bazı yeni ilgi çekici özellikler de bulunuyor:

 • Reorigination Array – Azerite zırhınızda herhangi bir Uldir gücü aktif durumda ise Uldir’in içindeyken bu etki devreye girer. - En yüksek ikincil statı x miktarda arttırır.
 • Archive of the Titans – Zırhınız her 5 saniyede bir combat bilgisi toplayıp analiz ederek birincil stat’ınızı x miktarda arttırır. Bu etki 20 defaya kadar tekrarlanabilir. Bu bilgiler combat dışında iken yavaşça azalırlar. Uldir’in içerisindeyseniz Reorigination Array’i aktive eder.
 • Laser Matrix – Büyü ve yeteneklerinizin, tüm düşmanlara yayılan x miktarda Arcane hasarı verirken, yaralı arkadaşlarınızı da x miktarda iyileştiren bir lazer barajını aktive etme şansı bulunmaktadır. Uldir’in içerisindeyseniz Reorigination Array’i aktive eder.

(Rakamlar Azerite, karakter ve eşya seviyelerinize göre değişiklik göstermektedir.)

 

Island Expeditions

Island Expeditions (Ada Keşifleri), Battle for Azeroth ile oyuna eklenen yeni bir içerik formu. Düşmanlarınıza karşı tekrarlayabileceğiniz 3vs3 bir savaşa girerek Azerite ve ganimetler için çarpışın. Bu içerik hakkında daha fazla bilgiyi World of Warcraft: Battle for Azeroth Island Expeditions Rehberimizde bulabilirsiniz.

Island Expeditions, Battle for Azeroth ile oyuna eklenen 3 oyunculu özel ve yeni bir içerik formu. Oyunun amacı oldukça basit. Keşfedilmemiş adalardaki Azerite’ı toplamak. Nasıl toplayacağınız ise tamamen size kalmış. Adalar çeşitli birçok farklı düşmana ev sahipliği yapıyor. Açtığınız her sandık, öldürdüğünüz her düşman ve tamamladığınız her özel etkinlik, sizi geminizde biriken Azerite ile ödüllendiriyor. Yeni içerik tamamen Heart of Azeroth’unuz için gerekli Azerite’ı toplamanız için tasarlanmış ve Azerite toplamanın en etkili yolu olacak.

Keşfedilmemiş adalar bilinmeyen tehlikelerle geliyor. Adalarda beklenmedik birçok düşmanla karşılaşacaksınız. Bilinmeyenlerle savaşırken, adayı sizle aynı zamanda keşfe çıkmış düşman faction’dan gelen 3 tanıdık yüze de rastlayacak, mümkün olduğunca daha fazla Azerite toplamak için yarışacaksınız.

Ada keşfine ilk çıktığınızda sizi oyun sistemiyle tanıştıran kısa bir görev dizisini tamamlamanız gerekiyor. Yalnız başınıza bırakıldığınız bir adada, çok oyunculu versiyonda Azerite toplamak için yapmanız gereken şeyleri tek başınıza yapmanız talep ediliyor. Görevleri tek bir karakterinizde tamamlamanız, hesabınızdaki diğer karakterler için de Ada Keşiflerini açmaya yeterlidir. Yeni açtığınız karakterler de 110 leveldan sonra keşfe çıkabilirler.

Karakterlerinizden biriyle görevleri tamamladıktan sonra keşfe çıkmak için, Horde oyuncuları Port of Zandalar’daki, Alliance oyuncuları ise Boralus Harbor’daki Expedition Map yani keşif haritasını kullanarak sıraya katılabilirler.

 

Alliance Keşif Haritası Konumu

 

 

Horde Keşif Haritası Konumu

 

 

Arayüz

 

Haritaya tıklayarak ada keşifleri arayüzüne erişim sağlayabilirsiniz. Arayüzün en altında yer alan zorluk seviyesi tercihinizi yaptıktan sonra “Find Crew” (Tayfa Bul) butonuna tıklayarak sıraya girebilirsiniz. Oyun formatı 3 kişilik olduğundan, sıraya 2 diğer arkadaşınızla parti kurarak da katılabilirsiniz. Keşif haritası ayrıca o haftaki keşiflerde sizi nelerin beklediğine dair detaylı bilgiler de vermekte. Ada keşiflerinin bir kısmı haftalık bir sisteme sahiptir ve hafta boyunca süreklilik göstermektedir.Keşif Haritası aşağıdakiler hakkında bilgiler vermektedir:

 

 • Adalar: Keşif haritasının ortasında, o hafta gidebileceğiniz adaların isimleri ve haritaları her almaktadır. Aynı hafta içerisinde yalnızca 3 adaya erişim sağlayabilirsiniz. Bu adalar haftalık olarak değişmektedir.
 • Birincil Düşman Türleri: Keşif haritasında yer alan ada resimlerinde, o hafta o adada bulunan düşman türlerinden en sık rastlayacaklarınızın skeçleri de yer almaktadır.
 • Tekrar Kazanılabilir Temel Ödüller: Keşif haritasının en altında yer alan zorluk seviyelerinin üzerinde farenizle gezdiğinizde, o zorluk seviyesini tamamlamanız durumununda kazanacağınız temel ödülleri görüntüleyebilirsiniz.
 • Haftalık Görevlerde Katettiğiniz Yol: Keşif haritasının en üstünde, haftalık 40.000 Azerite kotanızı doldurmak yolunda yaptığınız ilerlemeleri takip edebileceğiniz bir bar bulunmaktadır. Bu barı tamamen doldurmanız halinde, barın sağ tarafında tanıtılan haftanın ödülünü alabilirsiniz. Eğer o hafta barı dolduramadıysanız endişelenmenize gerek yok. Tamamlanmamış ilerlemeler, bar tamamen dolana kadar bir sonraki haftaya aktarılmaktadır. Yani kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ödülünüzü kazandıktan sonra ise, barınızı yeniden doldurmaya başlamak için haftalık reseti beklemeniz gerekiyor.
 •  

Zorluk Seviyeleri

Ada keşiflerinin, Normal, Heroic, Mythic ve PvP (Oyuncu vs Oyuncu) olmak üzere 4 farklı zorluk seviyesi bulunmakta. Tanıtım görevlerini tamamlamış, 110 levelın üstündeki tüm oyuncular Normal zorluk seviyesinde tek başlarına veya bir grupla sıraya girebilirler. Heroic zorluk seviyesinin sıraya katılma koşulları ise en az 120 level olmak ve 305’in üzerinde ortalama ilvl’a yani eşya seviyesine sahip olmak. Heroic sırasına da tek başınıza veya bir grupla girebilirsiniz. Fakat Mythic ve PvP sıralarına katılmak için önce 3 kişilik bir grup oluşturmanız gerekiyor. Mythic aynı zamanda en az 315 ilvl talep ederken PvP sırasına katılmak için bir ön koşul bulunmamakta.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, ada keşiflerinde Azerite toplamak için karşı faction ile yarışıyorsunuz. Normal, Heroic ve Mythic zorluk seviyelerinde düşman faction karakterleri, Blizzard’ın gerçek oyuncuları taklit etmek üzerine geliştirilmiş yapay zeka robotları tarafından kontrol ediliyor. Gerçek oyunculara karşı oynamak isterseniz PvP sırasını tercih edebilirsiniz. Binekler, oyuncaklar ve haftalık 40.000 Azerite toplama görevinizde daha hızlı ilerleme şansı gibi ödüllerle, daha yüksek zorluk seviyesindeki ada keşiflerinin ödülleri de daha iyi olmakta. PvP ada keşiflerini kazanmanız durumunda, Mythic seviyesinden alacağınız ödüllerin tamamının yanı sıra, PvP’ye özel bir para birimi olan 50 Conquest de kazanırsınız.

 • Normal: Herhangi bir şart bulunmamaktadır. 1-3 oyunculu partilerle sıraya girebilirsiniz. 6000 Azerite için yarışırsınız.
 • Heroic: 305 ilvl şartı bulunmaktadır. 1-3 oyunculu partilerle sıraya girebilirsiniz. Normal seviyeye kıyasla düşmanların canları ve verdikleri hasar %100 daha fazladır. 9000 Azerite için yarışırsınız ve topladığınız Azerite miktarı %50 daha fazladır.
 • Mythic: 315 ilvl şartı bulunmaktadır. Sadece 3 oyunculu partilerle sıraya girebilirsiniz. Normal seviyeye kıyasla düşmanların canları ve verdikleri hasar %200 daha fazladır. 12000 Azerite için yarışırsınız ve topladığınız Azerite miktarı %100 daha fazladır
 • PvP: Herhangi bir şart bulunmamaktadır. Sadece 3 oyunculu partilerle sıraya girebilirsiniz.
 •  

Ana Mekanikler

Ada Keşifleri, amacınızın karşı faction’dan daha fazla Azerite toplamak olduğu rastgele oluşturulan haritalardan oluşan bir oyun sistemidir. Bu amaca nasıl ulaşacaklarının kararı ise tamamen oyunculara bırakılıyor. Ada keşifleri etkinlikleri ve eşsiz özelliklerini anlamak, Azerite toplamak için oldukça önemlidir.

 

Harita

Harita oldukça önemli bilgiler vermektedir ve oyuncuları keşfetmeye değer ilgi alanlarına yönlendirecek özel ikonlar kullanmaktadır. Haritayı sık sık kontrol etmek ve bulduğunuz sembolleri araştırmak oldukça önemlidir.

 

 

Azerite Kaynağı: Henüz açığa çıkmamış bir Azerite kaynağı. Bu işaret genelde güçlü bir düşmanın veya bonus görevler alabileceğiniz bir kaynağın konumunu verir. Her görevin haritada bu şekilde işaretlenmediğini de bilmenizde fayda var. Sizin takımınızın herhangi bir üyesi bu alanda keşfe çıktığında işaret haritadan kaybolmaktadır.

Azerite Kaynağı: Sandık, çanta veya Azerite içeren bir maden gibi etkileşim kurabileceğiniz, Azerite veren bir kaynak.

Güçlü Düşman: Büyük bir miktarda Azerite ödülü veren Rare veya Rare Elite düşman

Bonus Görev: Yardıma ihtiyacı olan bir NPC’nin konumu. Görevin detaylarına, takımınızın herhangi bir üyesi, NPC ile iletişime geçtiğinde görebilirsiniz.

Düşman Faction Üyesi: Karşı faction oyuncularının konumu

Alliance Gemisi: Alliance oyuncularının spawn noktası olan Kul’Tiran Gemisi. Fazla yaklaşan Horde oyuncuları gemi tarafından bombalanmaktadır.

Horde Gemisi: Horde oyuncularının spawn noktası olan Zandalari Gemisi. Fazla yaklaşan Alliance oyuncuları gemi tarafından bombalanmaktadır.

Portal: Sizi başka biryere götürecek olan portalın konumu.

Fog of War (Savaş Sisi), Battle for Azeroth’la, Ada Keşiflerinde kullanılmak üzere oyuna eklenen yeni mekaniklerden biri. Haritadaki detaylar takımınızdan biri en az 100 yard yaklaşınca beliriyor. Görüş alanınızın dışındaki kısımlar haritada gölgelenir ve detaylar siz tekrar yaklaşana kadar güncellenmez. Örneğin, takımınızdan biri bir bölgede Azerite kaynağı keşfeder ve etkileşime geçmeden bölgeden uzaklaşırsa, sembol hala haritada kalır fakat üstüne gölge gelir. Bu sırada karşı takımdan birileri sembolle etkileşime geçerse haritanız yalnızca tekrar yaklaştığınızda güncellenir ve sembol kaybolur.

 

Nasıl Kazanacaksınız

Ada yüklendiğinde geminizde hazırlık sürecinde olacaksınız. Yarış başlamadan önce yapmanız gerekenleri halletmeniz için 30 saniyeniz var. Bu esnada haritaya göz atabilir ve Azerite bulunan bölgeleri görebilirsiniz. Ayrıca geminizin etrafına bakıp önce nereye ineceğinize karar verebilirsiniz. Gemide bulunan Seafarer’s Dubloon’da satılan eşyalara göz atabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Ada keşfi başladıktan sonra oyunculara istedikleri yere gidip istedikleri şeyi yapmakta özgürler. Azerite dedektörü için geri sayım başlar ve sayım bittiğinde haritadaki tüm Azerite kaynakları, bonus görevler ve Rare düşmanlar her iki takıma da gösterilir. Her iki takımın da katettiği ilerlemeler ve kazanmak için ihtiyaçları olan Azerite miktarı ekranın üstünde yer alan göstergelerden takip edilebilir. Takımlardan biri ihtiyacı olan Azerite miktarına ulaştığında ada keşfi sona erer. Oyuncular herhangi bir yaratığı öldürerek, sandıkları açarak, madenleri kazarak, bonus görevleri tamamlayarak veya karşı faction oyuncularını öldürerek takımları için Azerite kazanabilirler.

Herhangi bir takımdan bir oyuncu Azerite topladığı zaman, konuşma penceresinde nereden ne kadar topladığı bilgisi paylaşılmaktadır. Düşmanlardan kazanacağınız Azerite miktarı tamamen düşmanınızın ne kadar güçlü olduğuyla orantılıdır. Elite NPC ve Rare canavarlar sıradan olanlara kıyasla çok daha fazla Azerite vermektedir.

Karşı faction oyuncularını öldürerek kazandığınız Azerite miktarı tamamen düşman oyuncunun ne kadar süredir ölmeden hayatta kaldığı ile orantılıdır. Oyuncu öldürerek kazanabileceğiniz maksimum Azerite miktarı 250’dir ve bu rakama ulaşabilmesi için oyuncunun 8 dakika 20 saniye hayatta kalması gerekmektedir.

 

Adalar

Battle for Azeroth ile keşfe çıkabileceğiniz 7 ada oyuna eklendi. İlerleyen güncellemelerde daha fazla ada oyuna eklenebilir. Şu an mevcut olan adalar:

 • Ungol Ruins
 • Verdant Wilds
 • Rotting Mire
 • Skittering Hollow
 • Whispering Reef
 • Dread Chain
 • Molten Cay

Her hafta bu adalardan üçü oyunculara açık olacak. O hafta açık olan adalar Keşif Haritasında gösterilmektedir.

 

Warfronts

Warcraft III’ün gerçek zamanlı strateji kökenlerinden ilham alan Warfronts sizden büyük bir çatışmaya giden bir saldırı ekibini yönetmenizi istiyor. 20 oyunculu haritalarda, kaynakları korumak, karakollar yaratmak, tedarik hatları kurmak ve daha birçok taktiksel oyunlar oynuyorsunuz. Warfronts hakkında daha fazla detayı World of Warcraft: Battle for Azeroth Warfronts Rehberimizde bulabilirsiniz.

Warfronts (Cepheler), Azeroth Savaşında factionların anavatanlarındaki mücadelelerini temsil eden, büyük ölçekli 20 kişilik bir PvE(Oyuncu vs Oyun) oyun modudur. Her iki faction oyuncularının süregelen savaşta oldukça kritik olan konumların kontrolü için mücadelesini konu alır. Warcraft III’ün gerçek zamanlı strateji oyunu kökenlerinden ilham alan Warfronts, sizden büyük bir çatışmaya giden bir saldırı ekibini yönetmenizi istiyor. 20 oyunculuk bir grupla, kaynakları korumak, karakollar yaratmak, tedarik hatları kurmak ve saldırıyı güçlendirerek düşman kalelerini ele geçirmek için asker yetiştirmekten sorumlusunuz. Warcraft III’ün aksine oyunu yukardan izlemek yerine, ön hatlarda savaşacaksınız.

 

Warfront PvP içerir mi?

Hayır!


Warfronts her ne kadar Alliance ve Horde arasındaki savaşı konu alsa da, PvP içerikli bir oyun tarzı değildir. Ashran gibi PvP içerikli bir haritaya ya da büyük bir savaş alanına girmek için sıraya girmiyorsunuz. Warfronts’a girdiğiniz zaman 20 müttefik oyuncuyla birlikte savaşa girecek, NPC’leri kontrol edecek ve düşman birlikleriyle savaşacaksınız.

 

İçerik Döngüsü

Blizzard’ın yaptığı açıklamalara göre Warfronts ve Arathi Highlands’in 4 aşamalı bir döngüsü bulunmakta:

 • Arathi Highlands, Alliance bölgesi olarak başlar ve Horde oyuncuları mesleklerden edindikleri eşyalar, altın ve Savaş Tedarikleri’ni cepheye göndererek, kendi taraflarını saldırıya hazırlarlar ve Alliance’a meydan okurlar. Bu bölge çaplı bir girişimdir.
 • Bölgeden yeterince kaynak sağlandığında, Warfront: Battle for Stromgarde (Cephe: Stormgarde Savaşı) açılır ve Horde oyuncuları savaşa katılmak için sıraya girebilirler. Bu sıra bir süre açık kalarak, tüm oyuncuların kendilerine uyan bir saatte savaş deneyimini yaşayabilmelerini sağlar.
 • Horde saldırısı sona erdiğinde, Arathi Highlands Horde kontrolüne girer ve Horde, bir takım nadir canavarlar ve eşsiz bir World Boss’a erişim sağlar. Aynı zamanda yalnızca cephenin kontrolüne sahipseniz erişebileceğiniz birçok ödüle de erişim sağlayabilir.
 • Horde kontrolü ele geçirdikten sonra, Alliance cepheye tedarik sağlayarak Horde kontrolüne meydan okuyabilir.

 

 •  

Cephe Açmak

Warfronts, Broken Shore binalarına benzer bir sistem kullanmaktadır. Cepheleri açmanız için kaynak toplamanız gerekmektedir. Yeterince kaynak toplandığında, faction’ınız Cepheye saldırı düzenleyebilir hale gelecektir. Saldırıdan galip gelen taraf Cephenin kontrolünü ele geçirir ve özel içeriklere erişim sağlarken, kaybeden taraf saldırı düzenlemek için kaynak toplamaya odaklanır. Her tedarik sağlayışınızda büyük bir miktar Azerite ve reputation(saygınlık) puanı ile ödüllendirilirsiniz.

 

Cepheler Nasıl Çalışıyor

Azeroth Savaşının ilk Cephesi Arathi Highlands’deki Stromgarde Savaşı olarak karşımızda. İşte Cephelerin ana mekanikleri:

 • Kaynaklar: Cephelerde 3 farklı kaynak türü kullanılmaktadır. Bu kaynakları yalnızca cephedeyken açılan özel bir panelde görüntüleyebilirsiniz. Demir ve Odun binaları inşa etmek, büyütmek ve geliştirmek için kullanılırken, nadir bir birim olan Essence of Storms (Fırtına Özütü) ise oldukça güçlü Call of the Storm buff’ı için kullanılmaktadır.
 • Binalar: İnşa edebileceğiniz farklı türlerde binalar bulunmaktadır. Bunlar asker yetiştirmek, silah ile zırh güçlendirmek ve araç inşa etmek amacıyla kullanılırlar. Great Hall> Barracks> War Mill = Altar of Storms > Stronghold > Workshop > Fortress sırasıyla inşa etmenizi tavsiye ederiz
 • Üsler: Oyuncular bayrağını ele geçirdikleri ve yakınındaki özel isimli NPC’yi öldürdükleri karşı tarafa ait olan üsleri ele geçirebilirler. Ele geçirilen her üs farklı faydalar sağlamaktadır.

Aynı tarafın Cephelerin üzerinde sonsuza dek hüküm sürmesini engellemek adına, Blizzard Cepheye saldırıyı başlatan tarafın her zaman oyunu kazandığı bir sistemle karşımıza çıkıyor. Cephedeki görevleriniz Stromgarde Keep Enemy Commander(Stromgarde Kalesi Düşman Komutanı)’ı öldürdüğünüz zaman tamamlanır.

 

Ödüller

 

Koleksiyonlar

Arathi Highlands’de karşımıza çıkan nadir görülen canavarlardan düşen birçok Binek, Evcil Hayvan ve Oyuncak bulunmakta. Bunların arasında Alliance oyuncuları için Swift Albino Raptor, Horde oyuncuları için ise Broken Highland Mustang de bulunmakta.

 

Transmog Eşyaları ve Azerite Güçleri

Arathi Highl Cephesi ödülleri arasında ayırt edici renklere sahip zırhlar ve PvP yapmadan elde edebileceğiniz PvP temalı Azerite özellikleri de bulunmakta.

 • Özel Warfront renklerine sahip zırh parçaları, Stromgarde Savaşı Cephesini kazandığınızda rastgele olarak verilmektedir. Ödüller otomatik olarak dağıtılmaktadır ve kazandığınızda karşınıza çıkan arayüzde gösterilmektedir. Bu ödülldri aynı hafta içersinde birçok defa kazanabilirsiniz.
 • Özel Warfront renklerine sahip 2. Zırh setinin parçalarını Rare yaratıkları ve World Bossları öldürerek, Arathi Highlands'in açık hava versiyonları The Lion's Roar ve Doom's Howl'dan veya World Quest Emmissary ve The Honorbound/7th Legion Reputation (Saygınlık) satıcılarından elde edebilirsiniz.
 • En detaylı tasarıma sahip Warfront zırh parçalarını, o haftanın kazanılan ilk Stromgarde Savaşı için ödül olarak verilen Warfronts Equipment Cache ‘den rastgele kazanabilirsiniz.
 •  

World Bosslar

Faction’ınız cepheyi kontrol ettiği zaman, Arathi Highlands’deki Azerite War Machine World Bosslarından biriyle savaşabilirsiniz:

 

The Lion’s Roar

The Lion’s Roar, Alliance mühendislerinin son eseridir. Savaş alanına hükmetmek amacıyla inşa edilmiş olan bu araç, askeri birlikleri taşıyabilir ve düşman istihkamlarını kırıp geçebilir. Savaş alanına salındıktan sonra bu dev canavarı durdurabilecek pek fazla güç bulunmamaktadır.

 

Doom’s Howl

Doom’s Howl, Alliance’tan çalınan mühendis planlarının modifiye edilerek yaratılmıştır. Savaşın en zorlu yerlerine asker alaylarını taşımak için kullanılan bu devasa araç aynı zamanda düşman istihkamlarını parçalayabilecek güce sahip bir kuşatma aracına dönüşebilir.

 

Gelecekte Açılacak Cepheler

Blizzard, Azeroth Savaşı boyunca daha birçok cephenin açılacağını belirtti. Açılacak cepheler arasında Barrens ve Theramore olduğuna dair söylentiler dolanmakta.

 

Stromgarde'ın Tarihi

 • World of Warcraft Chronicle: Volume 1’de orjinal adı Strom olan Stromgarde’ın, büyük krallık Arathor’un başkenti olduğunu öğreniyoruz.
 • İkinci Savaşta Stromgarde, Horde’a karşı Lordaeron’la ittifak kurmuş oldukça güçlü bir liman şehriydi.
 • Stromgarde İkinci Savaştan sonra Thoras Trollbane ve Lordaeroan Kralı Terenas arasındaki anlaşmazlık yüzünden Alliance’tan ayrılıyor çünkü Trollbane, Terenas’tan Alterac’ın bir kısmını, kendi krallığının yaptığı fedakarlıklara teşekkür olarak Stromgarde’a hediye etmesini talep ediyor ve bu teklif reddediliyor.
 • Üçüncü Savaşta Stromgarde, Jaina Proudmoore’un Kalimdor seferlerinde ona yardımcı oluyor ve trajik bir şekilde Thoras, oğlu Galen tarafından öldürülüyor.
 • World of Warcraft’ın başlangıcında, Arathi Highlands Ogre ve Syndicate gibi bir takım farklı ırklar tarafından istila ediliyor. Cataclysm zamanında Galen, Trol’kalar’da Horde tarafından öldürülüyor ve The Forsaken Trollbane’de Sylvanas’a bağlılık yemini ediyor.
 • Legion’da Death Knight sınıf görevlerinden biri size dört yeni Atlı yetiştirmenizi emrediyor. Bunlardan biri Thoras Trollbane idi. Görevin başladığı zamanda Galen, Forsaken’dan ayrılmış, bağımsız bir hükümdar olarak size yardım etmeyi teklif ediyor fakat sözünü tutmadığı için sizin tarafınızdan öldürülüyor.
 • Battle for Azeroth’da, Undercity harabeye dönmüş bir durumdadır ve Alliance tüm Doğu Krallıklarına hüküm sürmektedir.
 • Doğu Krallıklarındaki savaş, her iki taraf için de oldukça stratejik bir konumda olan Arathi Highlands’de yoğunlaşır. Alliance, Silvermoon’dan gelen saldırıları engellemek için, Horde ise kuzeydeki dayanaklarını tekrar güvence altına almak ve Gilneas’a yakın olabilmek için Arathi Highlands’i ele geçirmeye çalışmaktadır.

 

Yeni Bölge ve Haritalar

Battle for Azeroth’la gelen yeni kıtalar Alliance’ın denizci krallığı Kul Tiras ve Horde’un Zandalar trollerine ev sahipliği yapıyorlar. Ada içerikleri hakkında bilinen herşeyi sizler için World of Warcraft: Battle for Azeroth Yeni Bölge ve Haritalar Rehberimizde biraraya getirdik.

Battle for Azeroth’la gelen yeni kıtalar Alliance’ın denizci krallığı Kul Tiras ve Horde’un Zandalar trollerine ev sahipliği yapıyorlar.

 

Kul Tiras

Kul Tiras yeni karakterler içeren ve genel olarak karanlık bir harita. Bölgedeki cadılar kadim Druidlerin ölüm büyüsü denilen büyülerini kullanıyorlar. Druid büyüsü olduğu için heryerde sazlardan yapılmış ağaca benzeyen büyük yaratıklar ve kemikle ahşaptan yapılmış irili ufaklı birçok canavar dolaşıyor.

 

 

Stormsong Valley

Stormsong Valley her Kul Tiran donanma gemisinin Deniz Rahipleri tarafından kutsanmak için uğradığı bir limana sahiptir. Kutsanmak, gemileri Alliance tarafından cephelerde daha arzulanır kılar ve onları özel ve farklı hale getirir. Bölge göz alıcı olduğu kadar karanlık ve gizemli bir görünüşe sahip. Binaların bile gemiye benzetildiği kuvvetli bir denizcilik teması tüm bölgeye hakim. Stormsong Valley, Shrine of Storm(Fırtına Tapınağı) denilen Deniz Rahiplerine ev sahipliği yapan bir kaleye sahiptir. Oyunda bu kale 5 kişilik bir Dungeon olarak karşımıza çıkmakta. Shrine of the Storm, Deniz Rahiplerinin suyla kendilerini arındırdıkları ibadet yeridir. Fakat Deniz Rahipleri onları ele geçiren bir lanete sahiplerdir.

 

 

Drustvar

Drustvar, Kul Tiras’ın güneybatısında yer alan ormanlarla kaplı dağlık bir bölgedir. Bölge tüm Kul Tiras’ın mühimmat tedariğini yapmaktadır. Drustvar da, Kul Tiras’ın birçok yerinde karşılaştığımız druid ve cadı büyüsünü yansıtmaktadır. Aslında uzun zaman önce bu bölgede, oldukça iri ve güçlü insanlar olan Drust insanları yaşamaktaymış. Bölge daha sonra Drustların büyük çoğunluğunu öldüren diğer insanlar tarafından işgal edilmiş fakat Drustlar bölgeyi tamamen terketmemişler. Kasabadaki insanlar zamanın içinde donmuş gibi gözükseler de hala nefes almaktadırlar. Kasabanın merkezinde ise güçlü bir büyüyle korunan büyük bir heykel bulunmaktadır. Bölge ruh halinde etrafta dolanıp dünyamıza geri dönmeye çalışan Drustvar insanlarıyla doludur. Yerleşkenin lideri Lady Waycrest’le bir anlaşma yaparak, yardımları karşılığında Kul Tiras yöneticileri arasında daha güçlü bir pozisyona gelmişlerdir. Kendi insanlarından intikam almaya yeminli bir halkın yardımını kabul etmek korkunç bir şekilde sonuçlanmış. Bölgeye ürpertici bir cadı havası hakim olur ve ruhları içlerine hapsettikleri ölümcül heykelcikler cadıların ayak işlerini yapmaya başlar. Hayatta kalan cadılar ise yükselmeye hazırlanırken, ölü cadıların tavsiyesini dinleyerek kendi boğazlarını kesmek suretiyle, akıllarını kaybetmiş süper güçlü cadılara dönüşürler.

Bölgede bulunan dungeonlardan biri ise Lady Waycrest’in evi olan Waycrest Manor’dur. Bölgenin girişinde yer alan Barrowknoll Cemetery ise karanlık ve sisli bir bölgedir. Diğer haritalarda pasif yaratıklar olarak karşılaştığımız “critter” denilen geyik, tavşan vb gibi canlılar bile bölgenin havasından etkilenip mavi parlak gözlere sahip saldırgan hayvanlara dönüşmüşler. Mezarlığın daha derinlerinde ise ruhlar ve sazdan yapılmış giysiler giyen canavarlar ve yaratıklar bulunmakta.

 

 

Tiragarde Sound

Kul Tiras’da yer alan diğer bölgelerden biri olan Tiragarde Sound korsanlar tarafından işgal edilmiş bir harita. Haydut ve hırsızlarla dolu bir korsan kalesi olan Freehold dungeon’ı da bu bölgede yer almaktadır. Tiragarde Sound’un başkenti Boralus, Court of Stars’a benzeyen bir şehir yapısıyla yeni ek paketin en yüksek seviyeli dungeonlarından biri Siege of Boralus’u da içermektedir. Blacktoorh Brawlers, Bilge Rats ve Cutwater Corsair tayfalarının biraraya getirip oluşturduğu Irontide Raiders grubu da dahil olmak üzere birçok korsan tayfası bu bölgeyi üs olarak kullanmaktadır. Tiragarde Sound’un insanlara ait olan kısmını Jaina’nın annesi Katherine Proudmoore tarafından yönetilmektedir. Bu yörenin insanları oldukça iyi deniz canavarları avcıları olarak bilinirler.

 

 

Zandalar

Zandalar bölgesi ilkel yaratıklar ve harabelerle doludur. Tabiki de trolllerin olduğu yerde dinazorlar da atlanılmamış. Devilsaurları cüce bırakan devasa Brontosaurus türünden dinazorları bölgenin her yerinde görebiliyoruz. Zandalari trollerinin taptığı ilkel tanrılar olan Loa’lar ve Kan Trolleri de sıkça karşılaşacağımız canlılar arasında.

 

Nazmir

Nazmir bugüne kadar karşılaştığımız tüm Zandalari bölgelerinden daha da ilkel bir dönemi yansıtmak için tasarlanmış, herşeyin daha da büyük olduğu, tuz bataklıklarıyla dolu bir bölge. Fakat bu dev yaratıklara bizlerden daha arkadaş canlısı yaklaşan bölgelerde yok değil. Nazmir oldukça geleneksel bir Troll bölgesi olarak karşımızda. Dikkatinizi çeken ilk şey ise gökyüzünde muazzam büyüklükteki Kanlı Ay. Bölge aynı zamanda Titanların Eski Tanrılarla ve büyüleriyle deneyler yaptıkları bir tesisi de içeriyor. Bu tesisin üzerinde yer alan üç kilitten ikisi çoktan açılmış bile ve bize yakın bir zamanda içinden fışkıracak canavarların ipucunu verir gibi duruyor. Bwonsamdi (Ölüm Loa’sı) bölgede oldukça büyük bir rol oynuyor. Necropolis’e giden kırık bir köprüden karşıya geçiyorsunuz. Bazı rünleri yerleştirdikten ve davulu çaldıktan sonra, iki Zandalari İmparatorluğu taş gardiyanı tarafından korunan Necropolis’e giriş yapıyorsunuz. İçeride etrafında ruhlarla gezinen Bwonsamdi’yi görebilir, Necropolis görevlerinizi alabilirsiniz. Bölgedeki Kan Trolleri bu ek paketin ilk raidinde tanışacağınız oldukça kuvvetli yeni bir yaratığın hizmetindeler. Doğudaki Shaldra’mah’a doğru ilerlerseniz, iyice içlerine girip diz ve dirseklerinden aşağısı ve boynu kanla boyanmış, belinden kan dolu şişeler sallanan bir Kan Trolüne dönüşene kadar saldırgan olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Bu bölge, Zandalar’daki çürümenin asıl sebebi olan bir yer altı dungeonı The Underrot’u da içermektedir.

 

 

Zuldazar

Zuldazar kıtanın başkenti olmakla birlikte, bölgedeki tek güvenli yerdir. Ayrıca bu ek paketten itibaren Horde’un da başkentidir. Kral Rastakan ve Prenses Talanji tarafından yönetilmektedir. Bu adada alacağınız görevler muhtemel bir iç ayaklanmayı araştırmak üzerinedir. Zandalar’da yer alan Zuldazar dağlarının arasına gömülmüş Atal’Dazar dungeon’ını da içermektedir. Atal’Dazar dinazorlar, zombiler ve zombi dinazorların yanısıra, Zandalari krallarının antik mezarlıklarını da içeren ve karanlık ritüellerle uğraşan bir troll tarikatının evidir.

 

 

Voldun

Çölden oluşan bu bölge, yıllar önce Eski Tanrıların Ordularının saldırısına uğramış. Genel olarak yaşanılamaz olmasından dolayı, Zandalari bu bölgeyi suçlularını göndermek için kullanmış. Bu bölgede, Tilki insanlarından gelen bir ırk olan Vulpera ırkıyla dost oluyoruz. Ayrıca Yılan insanları olan Sethrak’a da ev sahipliği yapmaktadır. Kutsal tapınaklarının içinde bölgenin dungeonı Temple of Sethraliss bulunmaktadır.

 

 

Dungeon

 

Battle for Azeroth ile birlikte 10 yeni dungeon da oyuna ekleniyor. Bu dungeonların bir kısmına sadece Alliance, bazılarına ise yalnızca Horde oyuncuları erişim sağlayabilecek. Ganimetler ve stratejiler hakkında daha fazla bilgiyi World of Warcraft: Battle for Azeroth Dungeon Rehberimizde bulabilirsiniz.

Battle for Azeroth ile oyuna eklenen 10 yeni dungeonı sizler için inceledik.

 

Atal’Dazar

Hikaye

Mugamba dağının tepesinde, herşeyden uzakta, Zandalari Kralları milenyum boyunca uyumaya bırakılmıştı. Her hükümdardan sonra, ölünün varlıklarına da yer açmak için bu piramitler daha da genişledi. Zamanında el değmemiş olan bu koridorlar şimdi ise antik kralların güçlerini kendi karanlık işleri için kullanmak isteyen Kahin Zul ve güvenilir mülazımı Yazma tarafından kirletildi.

 

Harita

 

Bosslar

Priestess Alun’za

Atal’dazar’ın kutsal odasının fanatik bir koruyucusu olarak Priestess Alun’za tapınağı her türlü pislikten arındırmaya geldi.

Priestess Alun’za rastgele seçtiği yerlerde Tainted Blood havuzları oluşturur ve yine rastgele seçtiği oyuncuları Molten Gold ile kaplar. 100 enerjiye ulaştığında Transfusion büyüsünü kullanır.

 

Stratejiler

DPS

 • Tainted Blood havuzlarının yanında durun ve Priestess Alun’za Transfusion büyüsünü yapmaya başladığında havuzun içine girin.
 • Corrupted Gold size hasar verdiği gibi, sizin verdiğiniz hasarı da azaltır.
 • Spirits of Gold, öldürülmedikleri takdirde Tainted Blood’ı absorbe eder.

Healer

 • Tainted Blood havuzlarının yanında durun ve Priestess Alun’za Transfusion büyüsünü yapmaya başladığında havuzun içine girin.
 • Molten Gold rastgele bir oyuncuyu etkiler ve gerekirse Dispell büyüsüyle temizlenebilir.

Tank

 • Tainted Blood havuzlarının yanında durun ve Priestess Alun’za Transfusion büyüsünü yapmaya başladığında havuzun içine girin.
 • Hasar azaltıcı büyülerinizi Gilded Claws büyüsüne saklayın.
 • Spirits of Gold yakında Tainted Blood havuzları olmadığı sürece çatışmayı görmezden gelecektir.

 

Vol’kaal

Hayattayken Vol’kaal Yazma’nın en güvenilir korumalarından biriymiş. Zamansız ölümünden bu yana yeni keşfettiği güçlerini eski yardımcısının ölü bedenini, ona sonsuza dek hizmet edebilsin diye yeniden canlandırmakta kullanmış.

Vol’kaal, tüm Reanimation Totemleri imha edilene kadar, Yazma’nın Bad Voodoo büyüsüyle güçlendirilmektedir. Tüm totemler yok edildikten sonra Vol’kaal Rapid Decay’e başlar.

 

Stratejiler

DPS

 • Toxic Leap büyüsünden sakının.
 • Toxic Pools büyüsünün oluşturduğu havuzların içinde durmayın.
 • Noxious Stench büyüsünün yapılmasını engelleyin.

Healer

 • Toxic Leap büyüsünden sakının.
 • Toxic Pools büyüsünün oluşturduğu havuzların içinde durmayın.
 • Noxious Stench tüm oyunculara periyodik olarak hasar veren bir büyüdür.

Tank

 • Toxic Leap büyüsünden sakının.
 • Toxic Pools büyüsünün oluşturduğu havuzların içinde durmayın.
 • Noxious Stench büyüsünün yapılmasını engelleyin.

 

 

Rezan

Bir zamanlar Zuldazar krallarının Loa’sı olan Rezan’ın ruhu ve vücudunu bir ritüelde birbirinden ayırmışlar. Geriye kalan sapkın kabuğuysa, av alanına giren herkesi yemeye oldukça kararlı.

Rezan Serrated Teeth ile yüksek hasar verir ve rastgele seçtiği oyuncular üzerinde Devour kullanır. Terrifying Visage ile de tüm oyuncuları korkutur.

 

Stratejiler

DPS

 • Rezan Terrifying Visage kullandığında görüş alanından dışarıya kaçın.
 • Üzerinizde Pursue kullandığı zaman ondan kaçın ve kaçtığınız süre boyunca tüm Ancien Dry Bones’dan uzak durun.

Healer

 • Tanklar Serrated Teeth büyüsü altındayken fark edilebilir derecede daha fazla hasar alırlar.
 • Rezan’ın Devour büyüsünü isabet alan oyuncular çok fazla hasar alırlar.
 • Rezan Terrifying Visage kullandığında görüş alanından dışarıya kaçın.
 • Üzerinizde Pursue kullandığı zaman ondan kaçın ve kaçtığınız süre boyunca tüm Ancient Dry Bones’dan uzak durun.

Tank

 • Rezan Serrated Teeth büyüsünü kullandığında hasar azaltıcı büyülerinizi kullanın.
 • Arkadaşlarınızı kemik yığınlarından çıkan Reanimated Raptor’lardan koruyun
 • Rezan Terrifying Visage kullandığında görüş alanından dışarıya kaçın.
 • Üzerinizde Pursue kullandığı zaman ondan kaçın ve kaçtığınız süre boyunca tüm Ancient Dry Bones’dan uzak durun.

 

Yazma

Örümcek Loa’sı Shadra’nın gücünü kullanan Yazma, şimdi efendisi Rahip Zul için Atal’Dazar tapınağını korumakla görevlendirilmiş.

100 enerjiye ulaşan Yazma, Soulrend büyüsünün etkisi altında olan oyuncuların ruhlarını çağırarak, kendine doğru hareket eden bir Soulspawn yaratır.

 

Stratejiler

DPS

 • Echoes of Shadra büyüsünden kaçının.
 • Soulrend büyüsünün altındayken Yazma’dan uzak durun.
 • Soulspawn’ları onlar Yazma’ya ulaşmadan önce öldürün.

Healer

 • Echoes of Shadra büyüsünden kaçının.
 • Soulrend büyüsünün altındayken Yazma’dan uzak durun.

Tank

 • Echoes of Shadra büyüsünden kaçının.
 • Yazma Skewer büyüsünü kullandığında hasar azaltıcı büyülerinizi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

 

Freehold

 

Hikaye

Freehold, korsanlar, hainler, hırsızlar yani Kul Tiran’ın kontrolü altında yaşamak istemeyen herkesin cenneti olarak kabul edilmektedir. Şimdi ise Irontide Raiders, şehri kendi sert kuralları altında yönetmekte ve birçok farklı korsan tayfasını kendi sancakları altında bir araya getirmekte. Korsanlar toplanırken, bir grup kahraman şehre girmeli ve bu şerefsizlerin ittifakı iyice büyümeden liderlerinin canını almalı.

 

Harita

 

Bosslar

 

Skycap’n Kragg

Skycap’n Kragg ve sadık bineği Sharkbait, Freehold’un sürekli gökyüzünde turlayarak davetsiz misafirleri arayan koruyucularıdır. En azından yapmaları gereken iş bu. Fakat bu ikiliyi kendi köşelerinde uyuklarken veya farkında olmayan zavallı kurbanların kafasına martı gübresi atarken bulabilirsiniz.

 

Skycap’n Krag savaşa, dev papağan bineği Sharkbait’in üzerinde hücum ederek katılır. Can puanları %75’in altına indiği zaman bineğinden inen Kragg, Sharkbait’i gökyüzünden Vile Bombardment yağdırmaya gönderir.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Azerite Powder Shot büyüsünden alınan hasarı azaltmak için alana yayılın.
 • Kragg’ın kendini iyileştirmesin diye Revitalizing Brew büyüsünü yapmasını engelleyin

Healer

 • Azerite Powder Shot büyüsünden alınan hasarı azaltmak için alana yayılın.

Tank

 • Azerite Powder Shot büyüsünden alınan hasarı azaltmak için alana yayılın.
 • Kragg’ın kendini iyileştirmesin diye Revitalizing Brew büyüsünü yapmasını engelleyin

 

Council o’ Captains

Kaptan Raoul, Eudora ve Jolly birşeyler içmek ve muhabbet etmek için Freehold’da buluşurlar. Kendileri şu anda Harlan Sweete’in Irontide sancağı altında birleşmiş olan Blacktooth Brawlers, Bilge Rats ve Cutwater Corsair tayfalarının liderleridir.

Freehold tayfalarının üç lideri savaşa birlikte girerler. Savaşa girmeden önce Kaptanlardan birinin tayfasına katılmak, birinin liderini ve tüm tayfasını sizin arkadaşınız yapacağı için birçok avantaj sağlar ve Under One Banner büyüsünün olumsuzluklarını ortadan kaldırır.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Fıçıları parçalayarak Blackout Barrels büyüsünün etkisi altında olan arkadaşlarınızın kurtulmasına yardım edin.

Healer

 • Powder Shot büyüsü büyük miktarlarda hasar verdiği için tüm arkadaşlarınızın canını her zaman maksimumda tutmaya çalışın.

Tank

 • Fıçıları parçalayarak Blackout Barrels büyüsünün etkisi altında olan arkadaşlarınızın kurtulmasına yardım edin.

 

Ring of Booty - Shark Puncher

Dünyanın tüm denizlerinden gelen en acımasız eşkıyaların, aralarında en güçlünün kim olduğuna karar vermek için Freehold’da başlattıkları bir dövüş turnuvası vardır. Bu serseriler geçidinde her türlü saçmalık ve tuhaflıkla karşılaşılabilir fakat hiçbiri şu anki şampiyon Shark Puncher kadar korkunç değildir. Birçok kişi bu güçlü kavgacıyı alt etmek için meydan okudu ama hepsi balıklara yem oldu.

Trothak, Ring of Booty Şampiyonu savaşa kollarına iki köpekbalığını silah olarak bağlayarak girer. Bazen yakındaki düşmanlara kollarındaki köpekbalıklarını savurarak saldırır, bazen uzaktaki düşmanlarına balık fırlatır. Trothak arenasına giren herkes için büyük tehlike arz etmektedir.

 

Stratejiler

DPS

 • Trotrak ve fırlattığı köpekbalıkları arasında durmaktan kaçının çünkü Rearm büyüsünü yaptığında arada kalırsanız hasar alırsınız.
 • Flailing Shark büyüsü en yakındaki hedefe doğru ilerler.

Healer

 • Trotrak ve fırlattığı köpekbalıkları arasında durmaktan kaçının çünkü Rearm büyüsünü yaptığında arada kalırsanız hasar alırsınız.
 • Flailing Shark büyüsü en yakındaki hedefe doğru ilerler.

Tank

 • Trotrak ve fırlattığı köpekbalıkları arasında durmaktan kaçının çünkü Rearm büyüsünü yaptığında arada kalırsanız hasar alırsınız.
 • Flailing Shark büyüsü en yakındaki hedefe doğru ilerler.

 

 

Harlan Sweete

Harlan Sweete, Irontide Raiders’ın lideridir ve sonu gelmeyen ganimetlerinden daha fazla sahip olduğu tek şey pisliğidir. Şu anda Lady Ashvane tarafından finanse edilen Sweete, ne pahasına olursa olsun mümkün olduğunca fazla korsan tayfasını biraraya getirmekle görevlendirilmiştir.

 

 

Harlan Sweete, %60 ve %30 can seviyesine indiğinde büyülü zarını atar ve Loaded Dice: All Hands! ve Loaded Dice: Man-O-War büyülerini aktive eder.

 

Stratejiler

DPS

 • Black Powder Bomb büyüsünün etkilerinden sakınmak için, Irontide Grenadierlerin hedeflerine ulaşmasını engelleyin veya onları yok edin.
 • Loaded Dice: All Hands! büyüsünü aktive edene kadar, Swiftwind Saber büyüsünden etkilenmemek için Harlan Sweet’e arkasından saldırın.

Healer

 • Cannon Barrage büyüsünün etkisi altındaki arkadaşlarınız büyük miktarlarda hasar alacaktır, sürekli olarak iyileştirmeye devam edin.

Tank

 • Black Powder Bomb büyüsünün etkilerinden sakınmak için, Irontide Grenadierlerin hedeflerine ulaşmasını engelleyin veya onları yok edin.
 •  
 •  

Kings’ Rest

 

Hikaye

Zandalar’da Kings’ Rest’den daha kutsal bir yer bulmak oldukça zordur. Zandalari imparatorluğuna hüküm sürmüş her kral, fatih ve tiran, yalnızca vücutlarının değil ruhlarının da korunması amacıyla artık bu devasa ölüler şehrinde misafirdir.

Giriş yalnızca Zandalari rahiplerine ve soylularına açıktır fakat Zul’un karanlık büyüsü tüm kuralları yıkıp geçtiğinden, sen ve arkadaşların içeri girip her yere yayılmış bu karanlığın kökünü kurutmalısınız.

 

Harita

 

 

Bosslar

 

The Golden Serpent

Kings’ Rest daha önce de saldırıya uğramıştı. Birkaç milenyum önce aptal bir troll, Hakkar the Soulflayer’ı bu adaya büyüyle çağırmaya kalktığında, Zandalar rahipleri mezarını korumak için muazzam büyüklükle bir yapı inşa etmişti. Golden Serpent o zamandan beri davetsiz misafirleri dışarıda tutmak ve bu kutsal koridorlara kimin girmeye değer olduğuna karar vermek için bekçilik yapıyor.

Golden Serpent, grubunuzun üzerine daha sonra Molten Gold formunda geride bırakacağınız altın tükürür. Golden Serpent daha sonra bu altın havuzlarını Lucre’s Call büyüsüyle harekete geçirir. Luster büyüsünün aktive olup onu daha da güçlendirmesini engellemek için hareket eden altın formlarını ona ulaşmadan öldürün.

 

Stratejiler

 

DPS

 • Molten Gold’u daha iyi bir pozisyona yerleştirebilmek adına, Golden Serpent Spit Gold büyüsüyle üzerinize altın tükürdüğünde, grup arkadaşlarınızdan uzaklaşın.
 • Hareket eden altınların Golden Serpent’e ulaşmasını engellemek için sersemletme, bağlama ve geriye ittirmeye yarayan yeteneklerinizi kullanın.

Healer

 • Spit Gold büyüsü isabet eden takım arkadaşlarınız ağır hasar alırlar.

Tank

 • Golden Serpent Lucre’s Call büyüsünü yaptığında, arkadaşlarınıza hareket eden altın formlarını öldürmeleri için daha fazla mesafe yaratmak adına Golden Serpent’i altın havuzlarından uzağa çekin.
 • Tall Trash büyüsü ağır Fiziksel hasar verir.

 

 

Mchimba the Embalmer

Zamanında görevi eski hükümdarların mezarlarını korumak olan bir Zandalari sınıfı vardı. Ama korkunç bir pis kan vebası imparatorluğu kasıp kavurduğunda, ölülerle başa çıkmak ölümlüler için çok zordu. Koruma ve gömme pis işleri için Golemler çağırıldı ve o zamandan bu yana bu işler için kullanılıyorlar.

Mchimba the Embalmer, antik Zandalar krallarının gömmesi için büyüyle inşa edilmiş bir yapıdır ve güçlerini oyuncuları gömmek ve onları sonsuz yolculuklarına hazırlamak için kullanır.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Drain Fluids büyüsünü bir dokunulmazlık yeteneğiyle keserseniz, Dessication büyüsünden kaçınırsınız.
 • Eğer Entomb büyüsüne maruz kalırsanız, arkadaşlarınızın hangi mezarda olduğunuzu anlaması için Struggle büyüsünü kullanın.
 • Entomb büyüsüne maruz kalan arkadaşlarınızı bulmak için Struggle büyüsünün izlerini arayın.

Healer

 • Dessication büyüsünün etkisi altında olan arkadaşlarınızı canları %90’ın üzerine çıkana kadar iyileştirerek büyüyü kaldırabilirsiniz.
 • Eğer Entomb büyüsüne maruz kalırsanız, arkadaşlarınızın hangi mezarda olduğunuzu anlaması için Struggle büyüsünü kullanın.
 • Entomb büyüsüne maruz kalan arkadaşlarınızı bulmak için Struggle büyüsünün izlerini arayın.

Tank

 • Burn Corruption büyüsünden sakının.
 • Eğer Entomb büyüsüne maruz kalırsanız, arkadaşlarınızın hangi mezarda olduğunuzu anlaması için Struggle büyüsünü kullanın.
 • Entomb büyüsüne maruz kalan arkadaşlarınızı bulmak için Struggle büyüsünün izlerini arayın.
 •  

The Council of Tribes

 

 

Bir zamanlar tek bir imparator Zandalar’a hüküm sürmesi imkansızdı. Bir sürü iç savaştan sonra üç ailenin önde gelenleri bir koalisyon oluşturdular ve imparatorluğu birlikte yönetmeyi denediler. Her konuda anlaşamasalar da, Zandalar’a sonunda barış gelmişti. En azından bir süreliğine…

Savaş üç konsey üyesiden birinin saldırısıyla başlar. Hangi üyenin savaşa önce gireceği her hafta değişir.

Bir konsey üyesi öldürüldüğünde, küllerinin olduğu kavanoza geri döner ve sonraki konsey üyesi savaşa girer. Fakat yendiğiniz üye, periyodik olarak, bir büyüsünü kullanmak için savaşa geri katılır ve kullandıktan sonra kavanozuna geri döner.

Her üç konsey üyesi de öldürüldüğünde savaş sona erer.

 

Stratejiler

DPS

 • Zanazal the Wise’ın Poison Nova büyüsünü keserek engelleyin.
 • Zanazal the Wise, Call of the Elements büyüsünü yaptığında tüm totemlerini hemen parçalamaya hazır olun.
 • Barrel Through büyüsünün hedefi olan arkadaşlarınızın önünde durarak aldıkları hasarı azaltın.

Healer

 • Aka’ali the Conqueror’un Debilitating Backhand büyüsü tankınıza ağır hasar verir.
 • Kula the Butcher’ın Severing Axe büyüsü belli bir süre zarfında ağır hasar verir.
 • Zanazal the Wise’ın Thundering Totem’i Thundering Crash büyüsünü yaparsa, sizin yaptığınız büyüleri kesip engelleyecektir. Eğer büyünün tamamlanacağını anlarsanız, kendi büyünüzü yapmayı keserek sizi engellemesinin önüne geçebilirsiniz.

Tank

 • Aka’ali the Conqueror’un Debilitating Blackhand büyüsü ağır hasar verir ve üzerinizde kısa bir süre boyunca Shattered Defenses büyüsünü bırakır. Bu büyünün altındayken ondan uzak durmaya çalışın.
 • Kula the Butcher’ın Whirling Axes büyüsündeki baltalar kendi etrafından dönmeye başlayarak gittikçe yayılır. Yakın dövüş menzilinden çıkarak bu büyüden kaçınabilirsiniz.
 • Barrel Through büyüsünün hedefi olan arkadaşlarınızın önünde durarak aldıkları hasarı azaltın.
 •  

Dazar, The First King

 

Dazar, Zandalar imparatorluğunun kurucusu ve ilk kralı, halkını çamur ve pislikten, altından yapılmış bir şehir hayatına yükselten imparator. Raptor’ları ilk evcilleştiren varlık. Yenilmez savaşçı. Bir krallığın babası.

Sonsuz istirahati Zul’ün karanlık büyüsüyle mahvolan kralı tekrar yerine yatırmak sizin göreviniz.

Zul’un karanlık büyüsü tarafından yönetilen Dazar, savaş hünerlerinden hiçbirşey ödün vermeden ölüler diyarından geri döndü.

Canı %80’e indiğinde, av raptor’ı Raban’ı yardıma çağırır.

Canı %60’a indiğinde, onu Eternal Guardian büyüsüyle koruyan sadık atı T’zala’ya biner.

Canı %40’a indiğinde ise, kendisi ölene kadar odadaki herkese saldıran mızrak atarları aktive eder.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Quaking Leap büyüsünün hedefiyseniz arkadaşlarınızdan uzaklaşın, eğer bir arkadaşınız büyünün hedefiyse o arkadaşınızdan uzaklaşın.

Healer

 • Blade Combo büyüsü Tankınıza ağır hasar verir.
 • Quaking Leap büyüsü hedefteki oyuncudan ne kadar uzaksanız o kadar az vuran, fakat yine de herkese hasar veren bir büyüdür. Eğer büyünün hedefiyseniz arkadaşlarınızdan uzaklaşın, eğer bir arkadaşınız büyünün hedefiyse o arkadaşınızdan uzaklaşın.

Tank

 • Blade Combo büyüsünün son iki vuruşu oldukça ağır hasar verir. Koruma yeteneklerinizi bu iki vuruşa saklayın.
 • Reban savaşa katıldığında, arkadaşlarınızdan birine saldırmadan önce yolunu kesin.
 •  

Shrine of the Storm

 

Hikaye

Shrine of the Storm, Stormsong Ailesi ve Tidesage’ler için oldukça önemli bir güç sembolüdür. Kul Tiran donanmasına kimsenin rakip olamaması için gemiler burada kutsanırlar. Fakat karanlık bir güç bu kutsal toprakları lanetledi ve Kul Tiran Donanmasının kontrolünü sonsuza dek ele geçirmekle tehdit ediyor.

 

Harita

 

 

Bosslar

 

Aqu’sirr

Okyanusun derinliklerinde zamanda kaybolmuş birçok sır saklanmaktadır. Bu suların efendisi Lord Stormsong kutsal tapınağı korumak için bu kayıp efsanelerdeki yaratıkları yanına çağırıyor.

Derinliklerden gelen Aqu’sirr kutsal tağınağa davetsiz girmeye çalışanları sürüklemek için burada. Canı %50’ye indiğinde, Aqu’sirr onun yeteneklerini kopyalayabilen daha küçük Aqualing’lere bölünür. Her küçük Aqualing öldürüldüğünde, tekrar bir araya gelerek Aqu’sirr’i oluştururlar ve savaş kaldığı yerden devam eder.

 

Stratejiler

DPS

 • Arkadaşlarınızı Grasp from the Depths büyüsünden kurtarmak için Grasping Tentacle’ları öldürün.
 • Surging Rush ve Undertow büyüleri sizi geri itebilir.
 • Tehlikelerini azaltmak için Erupting Waters büyüsüyle yaratılan ufak elementalleri hemen öldürün.

Healer

 • Choking Brine büyüsünü, grubunuzu mahvetmesini engellemek için Dispel büyüsüyle kaldırın.
 • Surging Rush ve Undertow büyüleri sizi geri itebilir.

Tank

 • Surging Rush ve Undertow büyüleri sizi geri itebilir.
 • Tehlikelerini azaltmak için Erupting Waters büyüsüyle yaratılan ufak elementalleri hemen öldürün.
 •  
 

Tidesage Council

Galecaller Faye ve Brother Ironhull, Kul Tiran gemilerini kutsayarak donanmalarının denizlerdeki en güçlü varlık olmalarını sağlarlar.

 

 

Tidesage Council birlikte saldırırlar. Brother Ironhull tankınıza ağır hasar verirken, Galecaller Faye, grubunuzun kalanına Rüzgarla saldırarak hasar verir. Brother Ironhull, Blessing of Ironsides ve Reinforcing Ward büyülerini kullanırken, Galecaller Faye, Blessing of the Tempest ve Swiftness Ward büyülerini kullanır.

 

Stratejiler

DPS

 • Reinforcing Ward ve Swiftness Ward büyülerini kendi avantajınıza çevirin.
 • Galecaller Faye’in Slicing Blast büyüsünü keserek engelleyin.
 • Blessing of the Tempest büyüsünün tesiri altındayken, büyü kesmek için kullandığınız yetenekleriniz Blowback büyüsüne neden olur.

Healer

 • Reinforcing Ward ve Swiftness Ward büyülerini kendi avantajınıza çevirin.
 • Brother Ironhull, Hindering Cleave büyüsünü yaptığında tankınız ağır hasar alır.
 • Blessing of the Tempest büyüsünün tesiri altındayken, büyü kesmek için kullandığınız yetenekleriniz Blowback büyüsüne neden olur

Tank

 • Reinforcing Ward ve Swiftness Ward büyülerini kendi avantajınıza çevirin.
 • Brother Ironhull, Hindering Cleave büyüsünü yaptığında ağır hasar almaya hazırlıklı olun.
 • Brother Ironhull Blessing of the Ironsides büyüsü altındayken ondan gelecek saldırılardan kaçının.
 •  

Lord Stormsong

Stormsong Ailesinin Efendisi Lord Stormsong, tidesage’leri yönetmektedir. Fakat herşey göründüğü kadar basit değildir…

Lord Stormsong’un Void üzerinde kontrol sağlamasını mümkün kulan güçleri vardır ve mutlaka kaçmanız gereken Waken the Void büyüsünü periyodik olarak yapmaktadır. Ancient Mindbender büyüsünün tesiri altındaki oyuncular, Surrender to the Void büyüsünü yapmaya zorlanırlar ve Awoken Void’leri arayıp bularak büyü yapmalarını engelleyebilirler.

 

Stratejiler

DPS

 • Ancient Mindbender büyüsünün etkisi altındaki arkadaşlarınıza hasar verin.
 • Ancient Mindbender büyüsünün etkisi altında değilseniz Waken the Void büyüsünün verdiği hasardan kaçının.
 • Void Bolt büyüsünü keserek engelleyin.

Healer

 • Mind Rend büyüsünü hemen Dispel büyüsüyle kaldırın.
 • Ancient Mindbender büyüsünün etkisi altında değilseniz Waken the Void büyüsünün verdiği hasardan kaçının.

Tank

 • Waken the Void büyüsünün verdiği hasardan kaçının.
 • Ağır hasar almamak için Void Bolt büyüsünü keserek engelleyin.

 

 

 

Vol’zith the Whisperer

Tidesage’lerin düzenini bozmak için Queen Azshara tarafından gönderilen Vol’zith, ilgilenen herkese özel güçler vaadediyor.

 

 

Vol’zith the Whisperer özel güçler vaad eder fakat teklifini kabul edenleri yalnızca korkunç sonlar bekler.

100 güce ulaşan Vol’zith tüm oyuncuları Grasp of the Sunken City büyüsüyle boğmaya başlar.

 

Stratejiler

DPS

 • Grasp of the Sunken City büyüsünün etkisinin altındayken yüzeye dönebilmek için saldırılarınızı Forgotten Denizens üzerine odaklayın.
 • Call of the Abyss büyüsüyle yaratılan Manifestation of the Deep, Vol’zith the Whisperer’a doğru emekleyerek ona ulaşmaya ve onu güçlendirmeye çalışırlar.

Healer

 • Sunken Denizen’lerin Leviathan’s Wake büyüsünün etkisindeyken yakın dövüş mesafesindekilere verdiği ağır hasara dikkat edin. Grasp of the Sunken City büyüsünün etkisi altındayken yüzeye dönmek için bir Forgotten Denizen’i öldürün.
 • Whispers of Power büyüsü bir bedel karşılığında sizi güçlendirir, Dispel büyüsüyle istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.

Tank

 • Sunken Denizen’lerin Leviathan’s Wake büyüsünün etkisindeyken yakın dövüş mesafesindekilere verdiği ağır hasara dikkat edin. Grasp of the Sunken City büyüsünün etkisi altındayken yüzeye dönmek için bir Forgotten Denizen’i öldürün.
 • Call of the Abyss büyüsüyle yaratılan Manifestation of the Deep, Vol’zith the Whisperer’a doğru emekleyerek ona ulaşmaya ve onu güçlendirmeye çalışırlar.
 •  

Siege of Boralus

 

Hikaye

Lady Ashvane tüm gazabını, başkentin gittikçe azalan savunmasının üstüne boşaltıyor. Boralus yanarken, şehri kurtarıp Ashvane’in bölgeye hüküm sürme planlarını bozmak ve yayılan kaosun önüne geçmek kahramanlarımıza kalıyor.

 

Harita

 

 

Bosslar

Chopper Redhook

Chopper Redhook’un gaddarlığından tüm Kul Tiras korkmaktadır. Irontide güçleriyle desteklenen Chopper tüm Boralus’u istediği gibi yakıp yıkarak sokaklarda kaos yaratmaktadır.

Chopper Red Hook rastgele seçtiği bir düşmanına gözlerini diker ve Meat Hook büyüsüyle onları yakalamaya çalışır. Boiling Rage büyüsü sayesinde, düşmanlarını ne kadar çok kovalarsa o kadar hızlı hareket etmeye başlar.

Savaşın ilerleyen dakikalarında Irontide güçleri de çatışmaya katılır ve tüm bölgeyi Cannon Barrage büyüsüyle bomba yağmuruna tutarlar.

 

 

Bombardıman esnasında Heavy Ordnance belirir ve süresi dolmadan önce kontrollü patlatılmadığı takdirde şiddetli bir şekilde patlayarak grubunuza hasar verir.

 

Stratejiler

DPS

 • Irontide güçlerini öldürün.
 • On the Hook büyüsünün hedefiyseniz, kaçın.

Healer

 • Irontide Powdershots tüm gruba hasar verir.
 • Heavy Ordnance patlarsa tüm partiye muazzam bir hasar verir.
 • On the Hook büyüsünün hedefiyseniz, kaçın.

Tank

 • Heavy Hitter büyüsü yüzünden Chopper Redhook’un yakın dövüş mesafesinde olmaktan kaçının.
 • Irontide Cleaver’larının Heavy Slash büyüsünü grubunuzdan başka yöne çevirin.
 • Heavy Ordnance’ın üzerinden geçip patlatarak tüm grubunuza hasar vermesini önleyin.

 

Dread Captain Lockwood

Dread Captain Lockwood, Azerite topçularını kumanda etmektedir. Toplarının namlularını saraya çevirmiş bir şekilde Proudmoore’a teslim olmazsa kaleyi yerle bir edeceği tehditlerini savuruyor.

Dread Captain Lockwood Evasive büyüsünü kullanarak oyunculardan sürekli uzaklaşır ve Gut Shot büyüsüyle saldırır.

Enerji barı dolduğu zaman Withdraw büyüsüyle gemisine döner ve tayfası oyunculara saldırtırken bölgeyi sürekli olarak Dread Volley ile bombardımana maruz bırakır.

Gemisini bombalamak ve Captain Lockwood’u savaş alanına geri döndürmek için Unstable Ordnance kullanılmalıdır.

 

Stratejiler

DPS

 • Unstable Ordnance’ı yerden toplayın ve gemiye saldırmak için kullanın.

Healer

 • Gut Shot sürekli olarak rastgele bir grup arkadaşınıza hasar verir.

Tank

 • Ashvane Deckhand’in Crimson Swipe yeteneğini grubunuzdan başka bir yöne çevirin.
 • Clear the Deck büyüsünden kaçının.

 

 

Hadal Darkfathom

Hadal Darkfathom, öfkesini Boralus’tan çıkarması için çağırılmış antik bir deniz devidir. O kadar güçlüdür ki, binalar, heykeller ve insanları aynı hızda parçalar.

 

 

Hadal Darkfathom düşman bölgesinde rastgele konumlarda Break Water büyüsünü kullanarak su patlamaları oluşturur. Bu patlamalar tüm bölgede deniz suyu havuzları oluşturur.

Tam enerjiye ulaştığında Hadal, Tidal Surge büyüsünü kullanır.

 

Stratejiler

DPS

 • Tidal Surge büyüsünden kaçınmak için heykelleri kullanın.

Healer

 • Break Water büyüsü tüm arkadaşlarınıza hasar verir.
 • Tidal Surge büyüsünden kaçınmak için heykelleri kullanın.

Tank

 • Crashing Tide büyüsünü partinizden farklı bir yöne çevirin.
 • Tidal Surge büyüsünden kaçınmak için heykelleri kullanın.
 •  

Viq’Goth

Okyanusun derinliklerinden Lady Ashvane tarafından çağırılan Viq’Goth limanı harabeye çevirmiştir. Koca gemileri okyanusun dibine çekme gücüne sahip bu dev deniz canavarı Kul Tiran donanması tamamen yok edilmeden durdurulmalıdır.

Kul Tiran mühendisleri kırılan topları tamir etmek için enkazlardan kurtarılmalıdırlar. Tamir edilen toplar Viq’Goth’a ağır hasar vermek için kullanılabilirler.

Viq’Goth Call of the Deep büyüsünü kullanarak savaş bölgesine saldırır ve Putrid Waters büyüsüyle grubunuzun rastgele bir üyesine hasar verir.

 

Stratejiler

DPS

 • Mühendisleri bırakması için Gripping Terror’ü yenin.

Healer

 • Putrid Waters büyüsü grubunuzdaki rastgele birine hasar verir.

Tank

 • Demolishing Terror’lerin Hull Cracker’ı kullanmasını engellemek için yakın dövüş yeteneklerinizle saldırın.

 

 

Temple of Sethraliss

 

Hikaye

Yüzyıllar önce oldukça güçlü bir yılan Loa’sı olan Sethraliss, Mythrax’ın efendisini Azeroth’a salmasını engellemek için kendini feda etmiştir. Savaştan sonra müritleri bedeninden geriye kalanları biraraya toplayarak etrafına bir tapınak inşa ettiler ve Sethraliss’in hayata geri dönmesini beklemeye başladılar. Şimdilerde ise bu kutsal tapınakta onun gücünü pis işleri için kullanmaya çalışan kötülükler kol geziyor.

 

Harita

 

 

Bosslar

 

Adderis ve Aspix

Adderis ve Aspix efendilerinin amacına ulaşmasını engelleyecek herkesi durdurmak ve tapınağı korumakla görevlendirimiş oldukça güçlü iki Sethraktır.

Aspix ve Adderis, aralarında sürekli olarak değiş tokuş yaptıkları Lightning Shield büyüsüne sahiplerdir. Bu kalkan üzerinde olduğu kişiyi güçlendirerek bir takım yıldırım bazlı büyüyü kullanmalarına olanak tanır. Bu kalkanın etkisi altında değilken rüzgar bazlı büyüler kullanırlar.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Lightning Shield büyüsü verilen hasarı saldıranlara geri yansıtır.
 • Adderis’in Cyclone Strike büyüsünden yana çekilerek kaçın.
 • Conduction büyüsünün etkisi altındayken arkadaşlarınıza hasar vermekten kaçının.
 • Arc Dash büyüsü için bölgeye yayılın.
 • Adderis Lightning Shield büyüsünün etkisi altında değilken Arcing Blade büyüsüyle verdiği hasarı dağıtmak için ona yakın durun.

Healer

 • Conduction büyüsünün hedefi olan arkadaşlarınızdan uzak durun.
 • 100 enerjiye ulaşan Aspix Static Shock büyüsünü yaparak grubunuza ağır hasar verir.
 • Adderis 100 enerjiye ulaştığında Arc Dash büyüsüyle vereceği hasardan kaçınmak için bölgeye yayılın.
 • Adderis Lightning Shield büyüsünün etkisi altında değilken Arcing Blade büyüsüyle verdiği hasarı dağıtmak için ona yakın durun.

Tank

 • Lightning Shield büyüsü verilen hasarı saldıranlara geri yansıtır.
 • Adderis’in Cyclone Strike büyüsünden yana çekilerek kaçın.
 • Adderis 100 enerjiye ulaştığında Arc Dash büyüsüyle vereceği hasardan kaçınmak için bölgeye yayılın.
 • Kalkan Adderis’in üzerinde değilken onu arkadaşlarınıza yakın tutarak Arcing Blade büyüsünün hasarını grubunuza dağıtın.

 

Merektha

 

 

Merektha durdurulamaz bir canavar ordusu yaratmak için yapılan kirli deneylerin bir sonucudur. Yumurtaları çatlamaya başlamış bu anne açlıktan gözü dönmüş yavrularına yem yapacağı kurbanları avlıyor.

Merektha, yumurtalarının bir kısmı çatlamaya başlarken oyunculara saldırır. Yumurtadan çıkan yavru yılanlar oyunculara saldırırken Merektha Burrow büyüsünü kullanır ve periyodik olarak savaş alanında ordan oraya saldırır.

Merektha, yeni bir grup yumurtası çatlarken tekrar saldırıya geçer ve aynı süreç bir kere daha tekrarlanır.

 

Stratejiler

DPS

 • Sandscrusted Striker’lara Obscured büyüsü aktifken vuramazsınız.
 • Cytotoxin büyüsünün verdiği ağır hasarın önüne geçmek için Venomous Ophidian’ları hemen öldürün.
 • A Knot of Snakes ile sarılmış arkadaşlarınızı kurtarın, sersemletici bir yetenek kurbanı serbest bırakmak için yeterlidir.
 • Merektha’nın Blinding Sand büyüsüne arkanızı dönerek körleştirici etkisinden kaçının.

Healer

 • Cytotoxin temizlenebilir bir zehirdir.
 • A Knot of Snakes ile sarılmış arkadaşlarınızı kurtarın, sersemletici bir yetenek kurbanı serbest bırakmak için yeterlidir.
 • Merektha’nın Blinding Sand büyüsüne arkanızı dönerek körleştirici etkisinden kaçının.

Tank

 • Cytotoxin büyüsünün verdiği ağır hasarın önüne geçmek için Venomous Ophidian’ları hemen öldürün.
 • A Knot of Snakes ile sarılmış arkadaşlarınızı kurtarın, sersemletici bir yetenek kurbanı serbest bırakmak için yeterlidir.
 • Merektha’nın Blinding Sand büyüsüne arkanızı dönerek körleştirici etkisinden kaçının.
 • Sand-crusted Striker’ları Dust Cloud yeteneklerinin dışına çekerek arkadaşlarınızın onları öldürmesine yardım edin.

 

Galvazzt

Tapınağının kirlenmesiyle birlikte Sethraliss’in yıldırım üzerinde olan güçleri suya batmış bu odalarda gezen kötü elementaller yarattı. Bu yaratıkların en güçlüsü olan Galvazzt yoluna çıkan herşeyi yok edecek güce sahip.

Savaş alanının etrafında Enerji Çekirdekleri oluşur ve Galvazzt’a enerji vermeye çalışırlar. Oyuncular bunun önüne geçmek için enerjiyi kendilerine çekebilirler, fakat bunu yaptıkları sürece normalden daha fazla hasar alırlar.

 

Stratejiler

DPS

 • Galvazzt’ın Galvanized büyüsünü aktive etmesini engellemek için, onunla Enerji Çekirdekleri arasında durun.
 • Oyuncular enerjinin içinde ne kadar fazla kalırlarsa Galvanized büyüsünden o kadar fazla hasar alırlar.
 • Galvazzt 100 enerjiye ulaştığında Consume Charge büyüsünü yapar.

Healer

 • Capacitance Galvazzt’ın verdiği tüm hasarı arttırır.
 • Galvazzt’ın Galvanized büyüsünü aktive etmesini engellemek için, onunla Enerji Çekirdekleri arasında durun.
 • Oyuncular enerjinin içinde ne kadar fazla kalırlarsa Galvanized büyüsünden o kadar fazla hasar alırlar.
 • Galvazzt 100 enerjiye ulaştığında Consume Charge büyüsünü yapar.

Tank

 • Galvazzt’ın Galvanized büyüsünü aktive etmesini engellemek için, onunla Enerji Çekirdekleri arasında durun.
 • Oyuncular enerjinin içinde ne kadar fazla kalırlarsa Galvanized büyüsünden o kadar fazla hasar alırlar.
 • Galvazzt 100 enerjiye ulaştığında Consume Charge büyüsünü yapar.

 

 

Avatar of Sethraliss

 

 

Sethraliss’in Kalbi onu kirletmek isteyen korkunç güçlerin ellerine geçti. Kötülük iyice yayılmadan ve Sethraliss tüm Vol’dun’u yok edebilecek kapasitede kötü bir Loa olarak yeniden doğmadan önce Avatar’ı restore edilmeli.

Jakra’zet’in müttefikleri Sethraliss’in Avatarı üzerinde Taint büyüsünü kullanarak sizin onu iyileştirme çabalarınızı boşa çıkarmaya çalışır.

Avatar restore edilirken Jakra’zet’in daha fazla müttefiği savaşa katılır ve üzerinizde Toads ve Plague büyülerini kullanırlar. Heart Guardian ve Hoodoo Hexxer’ları öldürün ve mümkün oldukça Avatar’ı iyileştirin. Savaş Avatar tamamen iyileştirildiğinde sona erer.

 

Stratejiler

DPS

 • Heart Guardian ne kadar uzun süredir hayattaysa tankınıza o kadar fazla hasar verir.
 • Hoodoo Hexxer, Sethraliss’in Avatarının aldığı iyileştirme miktarını azaltır.
 • Plague Toads, healer’ınızı kovalayarak Plague büyüsü yapar.
 • Ölen bir Heart Guardian’ın geride bıraktığı Energy Fragment, en çok Sethraliss’in Avatarı Taint büyüsünün etkilerinden kurtulduğunda işe yarar.

Healer

 • Grubunuzun başarılı olabilmesi için Sethraliss’in Avatarını tamamen iyileştirmelisiniz.
 • Plague büyüsü Avatarı iyileştirmenizi engelleyecektir.
 • Heart Guardian ne kadar uzun süredir hayattaysa tankınıza o kadar fazla hasar verir.
 • Ölen bir Heart Guardian’ın geride bıraktığı Energy Fragment, en çok Sethraliss’in Avatarı Taint büyüsünün etkilerinden kurtulduğunda işe yarar.

Tank

 • Heart Guardian ne kadar uzun süredir hayattaysa size o kadar fazla hasar verir.
 • Plague Toads, healerlarınızı kovalayarak Plague büyüsü yapar.
 • Ölen bir Heart Guardian’ın geride bıraktığı Energy Fragment, en çok Sethraliss’in Avatarı Taint büyüsünün etkilerinden kurtulduğunda işe yarar.
 • Heart Guardian’ları Hoodoo Hexxer’ların yanında konumlandırarak hasar veren parti üyelerinizin verdiği total hasarı arttırın.
 •  

The Motherlode

 

Hikaye

Kezan Adası, Kajaro Yanardağının patlamasıyla parçalara ayrıldı ve şimdi ise Sargeras’ın Azeroth’a saldırısından kalan Azeritelarla dolup taşıyor. Kendi servetini oluşturmaya ve Ticaretin Prensi tahtına oturmaya çalışan Mogul Razdunk Venture Company’nin tüm çabalarını Azerite’ı silahlaştırmaya ve en yüksek teklifi verenlere satmaya odakladı.

 

Harita

 

 

Bosslar

 

Coin-Operated Crowd Pummeler

Goblinler kavga ettiği zaman kazanan her zaman daha büyük cüzdanı olandır. Neden mi? Çünkü Pummeler’ı kiralayacak paraya sahiptirler.

 

 

Coin Operated Crowd Pummeler, Footbomb Launcher yeteneğini kullanarak düşmanlarının etrafına Azerite yer bombaları saçar. Yer bombalarını tekmeleyerek geri Pummeler’a göndermek Blazing Azerite büyüsünü aktif hale getirir.

 

Stratejiler

DPS

 • Timed Detonation büyüsünün verdiği hasardan Azerite yer bombalarını Pummeler’a doğru geri tekmeleyerek kaçının.
 • Pummeler’ın Shocking Claw yeteneğinden kaçının.

Healer

 • Timed Detonation büyüsünün verdiği hasardan Azerite yer bombalarını Pummeler’a doğru geri tekmeleyerek kaçının.
 • Pummeler’ın Shocking Claw yeteneğinden kaçının.

Tank

 • Arkadaşlarınızın tekmelediği yer bombalarının düzgün bir şekilde Pummeler’a geri gidebilmesi ve Punt yeteneğini aktive edebilmesi için Pummeler’ı sabit tutmaya çalışın.
 •  

Azerokk

Azerite arayışı içinde yer altında çok derine inen Goblinler çok güçlü bir toprak ruhunu rahatsız ettiler. Azerokk intikam almak için fiziksel formuna büründü!

Azerokk’un Earthrager müttefikleri kontrol altına alınmadıkları zaman tehlikelidirler ve en sağlam düşmanlara bile oldukça ağır hasar verebilirler. Kalabalık kontrolü yeteneklerinizle veya Venture Co. deprem bilimcilerinin geride bıraktıkları Fracking Totemleriyle onları kontrol altına almalısınız.

 

Stratejiler

DPS

 • Azerite Infusion büyüsünün etkisi altındaki Earthrager’ları verdikleri hasarı minimuma indirmek adına mümkün olduğunca kısa bir sürede öldürün.
 • Sizi Raging Gaze büyüsünün hedefi haline getiren Earthrager’lardan kaçın ve eğer mümkünse onları kapana kısmaya çalışın.

Healer

 • Sizi Raging Gaze büyüsünün hedefi haline getiren Earthrager’lardan kaçın ve eğer mümkünse onları kapana kısmaya çalışın.

Tank

 • Arkadaşlarınızı bir Resonant Quake kaynağından korumak için Azerokk’u onlardan uzakta tutun.

 

 

Rixxa Fluxflame

Venture Co’nun Azerite Katalizörünün yaratıcısı olan Rixxa, neşeli bir kimyager ve manyak bir kundakçı olarak da tanınmaktadır.

 

Rixxa oyuncuların üzerine zehirli madde kalıntıları bırakan Azerite Catalyst püskürtür. Rixxa daha sonra Propellant Blast yeteneğiyle üzerinde Azerite Catalyst kalıntıları olan herkesi geriye ittirir.

 

Stratejiler

DPS

 • Rixxa’nın bıraktığı Azerite Catalyst kalıntılarına dikkat edin.
 • Rixxa’nın Propellant Blast yeteneğiyle Azerite Catalyst kalıntılarının içine ittirilmemeye dikkat edin.

Healer

 • Rixxa’nın bıraktığı Azerite Catalyst kalıntılarına dikkat edin.
 • Rixxa’nın Propellant Blast yeteneğiyle Azerite Catalyst kalıntılarının içine ittirilmemeye dikkat edin.

Tank

 • Rixxa’nın bıraktığı Azerite Catalyst kalıntılarına dikkat edin.
 • Rixxa’nın Propellant Blast yeteneğiyle Azerite Catalyst kalıntılarının içine ittirilmemeye dikkat edin.
 • Rixxa’yı Azerite Catalyst kalıntılarından uzağa doğru yönlendirin.

 

Mogul Razdunk

Bir türlü Ticaret Prensi tahtına oturamayan Modul Razdunk dünyanın en büyük Azerite tüccarı haline gelmenin ona şöhret getireceğine inanıyor.

Mogul Razdunk’un Azerite ile çalışan savaş makinesi oyunculara yerden silahlarla, havadan ise güçlü bir matkapla saldırabilir.

 

Stratejiler

DPS

 • Homing Missile büyüsünün hedefiyken, arkadaşlarınıza gidecek hasarı mümkün olduğunca azaltın.
 • Mogul Razdunk yere dönebilmek için Big Red Rocket kovanlarını Drill Smash büyüsüyle vurmalıdır.

Healer

 • Homing Missile büyüsünün hedefiyken arkadaşlarınızdan uzaklaşarak verilen toplam hasarı mümkün olduğunca azaltın.
 • Mogul Razdunk yere dönebilmek için Big Red Rocket kovanlarını Drill Smash büyüsüyle vurmalıdır.

Tank

 • Mogul Razdunk, Death from Above aşamasını başlattığında ona yardım etmesi için Venture Co. Skyscorcher’ları yardıma çağırır.
 • Mogul Razdunk yere dönebilmek için Big Red Rocket kovanlarını Drill Smash büyüsüyle vurmalıdır.

 

 

The Underrot

 

Hikaye

Nazmir bataklıklarının derinliklerinde, yüzeyin altından büyüyen bir mantar vardır. Bu pislik derhal yok edilmezse, etkisi kana susamış bir veba gibi geriye çürümüş bir dünyadan fazlası kalmayana kadar tüm topraklara yayılır.

 

Harita

 

 

Bosslar

 

Elder Leaxa

 

 

G’hunn’un sadık kulu Elder Leaxa bu çürümeyi kanlı ritüellerle daha da yaymanın peşinde.

Elder Leaxa, yetenek ve büyüleriyle oyunculara her hasar verdiğinde aynı zamanda onları Taint of G’huun büyüsünün de etkisi altında bırakır. Kan tanrısının verdiği güçle, Blood Effigies yeteneğini kullanarak, onun yeteneklerini taklit edebilen varlıklara bölünebilir.

 

Stratejiler

DPS

 • Hareket eden Creeping Rot’dan kaçının.
 • Blood Mirror büyüsüyle oluşturulan Blood Effigy’lere hemen hasar verin.

Healer

 • Taint of G’huun büyüsünün etkisi altındaki arkadaşlarınızı hemen iyileştirin.

Tank

 • Taint of G’huun büyüsünden kaçınmak için Blood Bolt büyüsünü keserek engelleyin.
 • Hareket eden Creeping Rot’dan kaçının.

 

Crawmag the Infested

Veba taşıyan parazitlerle istila edilen bu ısırığın tek aruzusu, dünya boyunca yayılmış olan G'huun'ın kafeslerinden kaçıp kurtulmak. Cragmaw'ın yeteneği Blood Tick Tarvae ile, alana larvalar dökmek.

Metamorfozunu tamamlamadan önce bu larvalar üzerinde dururken Cragma'ın saldırıları ile başa çıkmanız gerekir.

 

Stratejiler

DPS

 • Kan kenesi larvalarının üzerinde durarak, bu larvaları Kan Kenelerine dönüşmeden önce yok edin.
 • Klanınız boğulmadan Kan Kenelerini yok etmeniz gerekir.

Healer

 • Larvaların üzerine basarak Kan Kenelerine dönüşmelerini engelleyin.
 • Tantrum yeteneğinin tüm parti üyelerine önemli hasarlar verdiğini unutmayın.

Tank

 • Müttefiklerinize karşı hazımsızlıktan kaçının ve onun tarafından yumurtlanan tüm larvaları yok edin.
 • Müttefiklerinizi Kan Kenelerinden koruyun.

 

 

Sporecaller Zancha

 

 

G'huun's'ın ahlaksızlığından kafayı yemiş! Zancha'nın tekrarlayan tek isteği bu vebasını onun canlandırılmış bedeninin içine yerleştirmek.

Boundless Rot ile etrafına kozalar yerleştirir. 100 Enerji biriktiğinde bu kozaları patlatarak Decaying Spores yeteneği ile tüm oyunculara hasar verir.

 

Stratejiler

DPS

 • Müttefiklerinizden kaçınırken kozaları güvenle yok edebilmek için Upheaval yeteneğinizden yararlanın.
 • Eğer gerekirse defansif yeteneklerinizi kullanarak bu kozaları yok edin.

Healer

 • Rotting Spores ile direkt ve devamlı bir hasar sağlarsınız.
 • Upheaval yeteneği önemli bir hasar verir.

Tank

 • Zancha'nın pozisyonunu kendi lehinizde kullanarak Şok Dalgası yeteneğini kendi kozalarını yok etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Unbound Abomination

G'huun's'ın çürümüş hali, en güçlü halidir. Unbound Abomination'un tek amacı, tüm hayata bunu bulaştırmaktır.

Blood Barrier, Unbound Abomination'u aldığı tüm hasarlardan koruyabilir.Hasar engellendikçe, nefret Kan enerjisiyle dolar. 100 Kan Enerjisine ulaşıldğında, nefret birkaç Kan Çehresi fışkırtır. Her bir Kan çehresi Fatal Link paylaşılarak, nefret öldüğünde bile hasar verir.

 

Stratejiler

DPS

 • Unbound Abomination yalnızca Kan Çehrelerini öldürürseniz hasar alır.

Healer

 • Putrid Blood kaldırılmazsa, parti tamamen alaşağı olabilir.

Tank

 • Abomination 100 Kan Enerjisine ulaştığında birkaç Kan Çehresi etrafa yerleşir.

 

 

Tol Dagor

 

Hikaye

Tol Dagor, geçmiş zamanda bir hapishaneydi. Ashvane şirketi tarafından satın alındı. Şimdi, yalnızca Ashvane Ticaret Şirketine hizmet sağlıyor.

 

Harita

 

 

Bosslar

 

Sand Queen

Hakkında çok fazla gizem olan ve hapishaneyi çevreyelen kumlarda yaşayan Sand Queen'den hiç bir mahkum kaçamadı. Kaçma girişiminde bulunan mahkumlar yok oldu. Mahkumlardan geriye kalan kıyafetler gardiyanlar tarafından bulunuyor.

Sand Queen yarattığı Sand Trapslerle düşmanlarının etrafını çevreleyerek onları alıkoyar. Ayrıca Upheaval ile kumların altına dalar ve yeraltındaki kurbanlarını fırlatır.

 

Stratejiler

DPS

 • Sand Traplerin içine doğru koşmaktan kaçının.
 • Upheaval Sand Queen'in hedefi etrafındaki alana çok fazla hasar verir.

Healer

 • Sand Queen Engrage'i kullanırken oluşabilecek yüksek hasarın farkında olun.
 • Sand Traplerin içine koşmaktan kaçının.

Tank

 • Sand Traplerin içine koşmaktan kaçının.
 • Sand Queen Engrage'i kullanırken oluşabilecek yüksek hasarın farkında olun.

 

 

Jes Howlis

Şüpheli sadakatin ahlaksız korsanı. Jes Howlis kardeşinin yanındayken esir alındı ve mahkum edildi. Bir hapishane isyanı sonrasında özgürlüğüne kavuştu.Bir hapishane isyanında serbest bırakıldıktann sonra, Jes hapishanenin alt seviyelerini kontrol eden çetenin fiilen liderliğini devraldı.

%50 can artışıyla, Smoke Powder yeteneğini kullanarak dikkatleri dağıtıp, daha fazla mahkumu hücrelerinden çıkarabilir.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Jes Howlis Flashing Daggers yeteneğini kullanırken, oluşan hasardan korunmak için sütunların ardına saklanın.
 • Howling Fear dökülmeye başladığında yarıda kesin.

Healer

 • Jes Howlis Flashing Daggers yeteneğini kullanırken, oluşan hasardan korunmak için sütunların ardına saklanın.
 • Motive edilmiş mahkumların verebileceği yüksek hasarlara dikkat edin.

Tank

 • Jes Howlis Flashing Daggers yeteneğini kullanırken, oluşan hasardan korunmak için sütunların ardına saklanın.
 • Smoke Powder sonrası salınan mahkumların oluşturduğu tehdidin farkında olun.

 

Knight Captain Valyri

Knight Captain Valyri Ashvane'deki patlayıcı muhimmatı yönetir. Astlarına çok yazık! Çünkü Captain Valyri'nin ateşe olan takıntısı tehlikeli çalışma koşullarına sebep oluyor.

Knight Captain Valyri düşmanlarını yaralamak için muhimmattaki patlayıcı varilleri kullanır. Patlayıcı variller ateşle buluştuğunda Burning Arsenal ile patlar.

 

Stratejiler

DPS

 • Burning Arsenal'ın tetiklenmemesi için Fuselighter aktifken cephane yığınlarına tutunmayı bırakın.
 • Burning Arsenal'ın etkilerinden kaçınmak için Ignition ve Cinderflame'le cephane duvarlarından uzaklaşın.

Healer

 • Burning Arsenal'ın tetiklenmemesi için Fuselighter aktifken cephane yığınlarına tutunmayı bırakın.
 • Burning Arsenal'ın etkilerinden kaçınmak için Ignition ve Cinderflame'le cephane duvarlarından uzaklaşın.

Tank

 • Burning Arsenal'ın tetiklenmemesi için Fuselighter aktifken cephane yığınlarına tutunmayı bırakın.
 • Burning Arsenal'ın etkilerinden kaçınmak için Ignition ve Cinderflame'le cephane duvarlarından uzaklaşın.

 

 

Overseer Korgus

Tol Dagor'un bekçisi Overseer Korgus, güölü ada hapishanenin korunmasını sağlar. Azerite'e olan çılgınca aşkı ile bilinir. Öyle ki, bu durum mermilerini mahkumlarında test etmesine kadar ilerleyebiliyor.

Overseer Korgus düşmanlarına birkaç silah yeteneği ile saldırır. Periyodik olarak, Azerite Rounds:Incendaiart ve Azerite Rounds: Blastları silahlarına farklı efektlerle yükler.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Incendiary'nin yanan yığınında ard arda vurulmamaya çalışın.
 • Deadeye sınırdaki ilk düşmana yüksek hasar verir, diğerleri ise bu hasarın sebep olduğu Deadeye vuruşlarından etkilenerek hasar alır.
 • Hapishane topunun Massive Blast ile ateşlenmesine, yok olmamak için dikkat edin.

Healer

 • Deadeye sınırdaki ilk düşmana yüksek hasar verir, diğerleri ise bu hasarın sebep olduğu Deadeye vuruşlarından etkilenerek hasar alır.
 • Hapishane topunun Massive Blast ile ateşlenmesine, yok olmamak için dikkat edin.
 • Incendiary tarafından vurulan oyuncular,vuruldukça daha fazla ateş hasarı alır.

Tank

 • Incendiary'nin yanan yığınında ard arda vurulmamaya çalışın.
 • Incendiary tarafından vurulan oyuncular,vuruldukça daha fazla ateş hasarı alır.
 • Hapishane topunun Massive Blast ile ateşlenmesine, yok olmamak için dikkat edin.

 

Warcrest Manor

 

Hikaye

Bir zamanlar Drustvar'ın önde gelen soylu ailesinin gösterişli malikanesi olan Wacrest Manor şimdi ise Lord ve Lady'nin anlaşılmayan şekilde malikanenin içerisine kendilerini kilitlediklerinden beri karanlık söylentilerin odağı haline geldi. İğrenç ayinlerin hikayeleri, insanların geceleri kaybolması ve malikaneden gelen korkunç çığlıkların duyulması kasaba halkı için alışılagelmiş şeylerdi.

Bütün bu fısıtıların arasında, bilinen tek şey, Waycrest arazilerine/topraklarına şeytani bir şeyin kök saldığıydı.

 

Harita

 

 

Bosslar

 

Heartsbane Triad

 

 
 

Kendilerini Heartsbane'ye ilk verenler arasında, bu kardeşler kendi özel büyü formlarına hakim oldular.Şimdi odaklanma irislerini kullanarak daha fazla güç elde etmeye çalışıyorlar.

Her biri, Odaklanma iris enerjisine sahip. Maksimum düzeye ulaştıklarında, Dire Ritual büyülerini uygulayabilirler. Yeterli bir hasar sounucunda, bir kızkardeş irisini düşürürse, diğeri irisi alacaktır.

 

Stratejiler

DPS

 • Odaklanma irisi olan kardeşi hedef aldığınızdan emin olun.
 • Unstable Runic Mark'tan etkilenirseniz, partinizden uzaklaşın.
 • Soul Manipulation büyüsünden etkilenen oyuncular, büyüyü bozmak için zarar görmelidir.

Healer

 • Kardeşlerden Briar'ın Jagged Nettles büyüsü hedefte ağır bir yara bırakır.
 • Kardeşler odaklanma irisini taşımıyorken, parti üyelerine rastgele olarak saldırır.

Tank

 • Yalnızca Odaklanma İrisi taşıyan kardeşi tanklamanız gerekir.
 • Soul Manipulation büyüsünden etkilenen oyuncular, büyüyü bozmak için zarar görmelidir.
 • Odaklanmış İris güçlendiğinde, her bir kardeş birincil saldırısını tanka karşı kullanır.

 

Soulbound Goliath

Soulbound Goliath, terk ettiği Kul Tiran halkından işkence gören ruhların bir birleşimidir.Canavarlığın içinde yankılanan işkence çığlıkları,yolunu geçebilecek kadar aptal olanlar için bir ağıttır.

 

 

Soulbound Goliath periyodik olarak Soul Harvest ataklarından Burning Brush elde eder.

 

Stratejiler

DPS

 • Ele geçirilen parti üyesini kurtarmak için olabildiğince hızlı olarak Soul Thorns'un yok edilmesi gerekir.
 • Soulbound Goliath'ın hasarı Soul Harvest dolayısıyla zamanla artar.

Healer

 • Soul Harvest Soulbound Goliath'ın hasarını arttırarak partinin ağır hasar almasına neden olur.
 • Soul Thorns yüksek fiziksel hasarı ele geçirilen oyuncu için dengeler.
 • Burning Brush herkese hasar verirken, Crush tek hedefe büyük vuruş yapabilir.

Tank

 • Crush tek kişiye odaklanmış hasarı dengeler.
 • Soulbound Goliath'ın hasarı Soul Harvest dolayısıyla zamanla artar.
 • Soulbound Goliath'ın hasarını azaltmak için Wildfire'a doğru hamle yapmak gerekebilir.

 

Raal the Gluttonous

 

Raal the Gluttonous bir zamanlarlar Waycrest'in ana şefiydi.Şimdi onun mutfağı, bu salonları gezen kahrolası misafirlere kendisinin parçalarını sunan bir dehşet odasıdır.

 

Stratejiler

DPS

 • Tenderize skillini olabildiğince dodgelamaya çalışın.
 • Hem bulunduğunuz yöndeki hem de yerdeki Rotten Expulsion'dan kaçının.
 • Yavaşlayın ve Call Servant büyüsü ile çağırılan hizmetçi israfını ortadan kaldırın.

Healer

 • Tenderize tarafından vurulan oyuncu hasar içinde büyük bir diken alır.

Tank

 • Tenderize skillini olabildiğince dodgelamaya çalışın.
 • Büyüler ve yamalar ardınızda kaldığında Rotten Expulsion'dan kaçının.
 • Yavaşlayın ve Call Servant büyüsü ile çağırılan hizmetçi israfını ortadan kaldırın.

 

Lord and Lady Waycrest

Hastalıktan müzdarip olan kocasının kederi içindeki Lady Waycrest, kocasını kurtarabilecek her gücü kendine çekmeye hazır bir eş. Gorak Tul onun ağlayışlarını duyarak bu çifti ölümün asla ayırmayacağına dair söz verir. Ancak bir şartla.

Lord Waycrest, Lady Waycrest'in saldırı için kullandığı organı dolayısıyla partiye doğrudan bağlıdır. Lord yenilgiye uğratıldığında, Lady Waycrest, kendi canına mal olsa dahi kocasını hayata döndürmeye hazırdır. %10 can yenilenmesiyle, Lady Waycrest çatışmaya katılır.

 

Stratejiler

DPS

 • Lady Waycrest çatışmaya katılana kadar tüm hasarınızı Lord Waycrest'e odaklayın.
 • Virulent Pathogen'in yayılmasını önlemek için partinizden uzaklaşın.
 • Discordant Cadenza'dan kaçınmak için hareket edin.

 

 

Healer

 • Virulent Pathogen parti üyelerinden arındırılabilir.
 • Discordant Cadenza'dan kaçınmak için hareket edin.

Tank

 • Putrid Vitality, Lord Waycrest'in hasarını çatışma boyunca arttırır.
 • Discordant Cadenza'dan kaçınmak için hareket edin.

 

Gorak Tul

 

 

Gorak Tul ve onun kanasusamış Drust'ı Kul Tiran'daki eski düzende bin sene önce askerler tarafından yenilgiye uğratılan ilklerdendi.Blights Lands'te sıkışmış şekilde Gorak Kul kesin olan intikamını almak için kendi zamanının gelmesini bekliyordu.Şimdi, Gorak Druvast'ın iktidarını yozlaştırdı ve yeni takipçileriyle, serbest bırakılması için komplo kurarak birlik oldular.

Gorak Tul, Darkened Lightning ve Death Lens büyülerini rakiplerinin giderek artan bir acı çekmesini sağlamak için kullanır.Buna ek olarak, onun diyarından Deathtouched kölecilere çağrı yapar. Herhangi bir geleneksel yöntemle öldürülemezler ve büyü tarafından diriltilirler, onları iyilik için yok etmek için kullanılabilirler.

 

Stratejiler

DPS

 • Darkened Lightning'ten büyülerden ayrılarak kaçınmaya çalışın.
 • Deathtouched Slaver'ın cesetlerini yok etmek için Alchemical Fire kullanın.
 • Death Lens, oyuncunun maximum sağlık değerine büyük hasar verir.

Healer

 • Darkened Lightning'ten büyülerden ayrılarak kaçınmaya çalışın.
 • Deathtouched Slaver'ın cesetlerini yok etmek için Alchemical Fire kullanın.
 • Death Lens, oyuncunun maximum sağlık değerine büyük hasar verir.

Tank

 • Gorak Tul tarafından çağırılan Deathtouched Slaver'ları topladığınızdan emin olun.
 • Deathtouched Slaver'ın cesetlerini yok etmek için Alchemical Fire kullanın.
 • Death Lens, oyuncunun maximum sağlık değerine büyük hasar verir.

 

Raid

Uldir, Halls of Control yeni ek paketle oyuna eklenen raidler arasında. Şu an son boss’u Blood God G’Huun olan raide yakın bir zamanda Queen Azshara’nın da eklenmesi bekleniliyor. Raid stratejileri, zırhlar ve diğer detayları World of Warcraft: Battle for Azeroth Raid Rehberimizde bulabilirsiniz.

Uldir, Halls of Control yeni ek paketle oyuna eklenen raidlerin ilki. Şu an son boss’u Blood God G’Huun olan raide yakın bir zamanda Queen Azshara’nın da eklenmesi bekleniliyor. Her iki factionda da Mythic seviyesinde G’huun’u öldüren 100 guild olduğu zaman serverlar arası Mythic raid seçeneği de oyunculara açılacak. Glory of the Uldir Raider’ı tamamlayan oyunculara aşağıda görüntüleyebileceğiniz Bloodgorged Crawg yer bineği hediye edilmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu ek paketteki zırh setleri sınıf bazlı değil, bölge temalı settler olacak. Aşağıda Plate, Mail, Leather ve Cloth zırh setlerinin Mythic versiyonlarını da inceleyebilirsiniz.

 

 

Bloodgorged Crawg

 

 

Plate

 

 

Mail

 

 

Leather

 

 

Cloth

 

Uldir

 

Hikaye

Asırlar önce ezeli düşmanlarının doğasını anlamaya çalışan titanlar, araştırma yapabilmek ve yakaladıkları numuneleri karantinaya almak için bu gittikçe büyüyen yeraltı tesislerini inşa etmişler. Eski Tanrıları bağlayan bu void enerjisini inceleyerek, zayıf yönlerini ve reaksiyonlarını araştırarak onu nötrleştirmenin bir yolunu bulabileceklerini düşündüler. Fakat korkunç bir şekilde yanıldılar. İçindeki korkunçluklar bir daha asla Azeroth’a çıkamasın diye tesis mühürlenip kapatıldı. Ama birileri o mühürleri kırdı…

 

Harita

 

 

Bosslar

 

Taloc

Muhafız Titanlar tesislerden olabilecek her türlü kaçağı tespit etmek ve kontrol altında tutmak için bir sürü sistemler kurdular. Taloc, bölgedeki her türlü pisliğe ve çürümeye karşı nöbetteydi ve bulduklarının hepsini acımasızca yok etti. Fakat bunun üzerinden binlerce yıl geçti ve iç savunmaları zayıfladı ve yer yer çürümeler başladı.

Taloc’un kan büyüleri odayı Blood Storm ile doldurur. Oldukça güçlü Cudgel of Gore yeteneği yakınlardaki Blood Storm’ları abzorbe eder.

Canı %35’e düşen Taloc’un yakıtı tüm arenaya yayılır ve Power Down büyüsünü aktive ederek, Coalesced Blood ve Volatile Droplet’leri ortaya çıkarır.

Taloc yayılan tüm yakıtını geri abzorbe ettikten sonra daji Volatile Droplet’ler çıkmaya devam eder fakat Power Down büyüsünün etkileri ortadan kalkar ve Taloc savaşa geri döner.

 

Stratejiler

DPS

 • Cudgel of Gore büyüsünün hedefi olan arkadaşlarınıza yakın durmayın.
 • Volatile Droplet bir arkadaşınıza dokunup Combustible Fuel yeteneğini kullanmadan önce onları öldürün.
 • Taloc Sanguine Static büyüsünü yaparken önünde durmayın.

Healer

 • Plasma Discharge büyüsünün etkisi altındaki arkadaşlarınız ağır hasar alırlar.
 • Taloc Sanguine Static büyüsünü yaparken önünde durmayın.
 • Cudgel of Gore büyüsünün hedefi olan arkadaşlarınıza yakın durmayın.

Tank

 • Cudgel of Core büyüsünü Blood Storm’lara doğru çevirerek bölgeyi temizleyin.
 • Taloc saldıracak durumda olmadığı zamanlarda Taunt yeteneğinizi Coalesced Blood üzerinde kullanarak arkadaşlarınızı koruyun.

 

 

MOTHER

Uldir’in Titan Muhafızı doğuştan azametliydi ve Eski Tanrılara bir ‘çözüm’ bulmak için durmak bilmeyen bir arayış içersindeydi. Tesislerindeki bir çok sistem çökmüş olsa da protokolleri ayakta kaldı. Dikkat: M.O.T.H.E.R. kontamine olmuş deneklerden asla yardım kabul etmez.

Defense Grids’den geçerek Hall of Sanitation’un son odasına girin.

 

 

Üçüncü ve son odaya girmek raidi tüm pisliklerden temizler ve MOTHER’ı Depleted Energy büyüsünün etkisine sokar.

MOTHER herhangi bir odada ilk aktive olduğunda, o odada Cleansing Purge yeteneğini aktive eden bir geri sayıma başlar.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Arkadaşlarınızla Defense Grids’den geçerken koordine olun.
 • Sanitizing Strike büyüsünden hasar almamak için MOTHER’ın önünde durmayın.
 • Remnants of Corruption tarafından yapılan Clinging Corruption büyüsünü keserek engelleyin.

Healer

 • Arkadaşlarınızla Defense Grids’den geçerken koordine olun.
 • Sanitizing Strike büyüsünden hasar almamak için MOTHER’ın önünde durmayın.
 • Defense Grids’den geçerken arkadaşlarınız ciddi miktarlarda hasar alırlar.

Tank

 • Arkadaşlarınızla Defense Grids’den geçerken koordine olun.
 • Sanitizing Strike büyüsünün etkilerini paylaşmak için diğer Tanklarla koordine olun.
 • Remnants of Corruption’ları biraraya toplayarak arkadaşlarınıza saldırmalarını engelleyin.

 

Fetid Devourer

Uldir’de yapılan deneyler, Zandalar’ın etrafındaki ormanlarda yaşayan bazı Loa’lar da dahil olmak üzere birçok farklı yaşam formunun üstünde testler yapılmasını gerektiriyordu. Deneylerin ölümcül olduğu kanıtlandıktan sonra, Loa’ların kalıntıları gelişigüzel sağa sola atıldı ve bu durumdan en çok Uldir’in derinliklerinde yatan karanlık güçler mutlu oldu.

Atık Yok Etme Mekanizmaları periyodik olarak aktive olarak odaya bir sürü atık boşaltır ve arkalarından Corruption Corpuscles oluşur. Oyuncular bu pislikleri onlar Enticing Essence büyülerini kullanmadan önce öldürmeliler yoksa Fetid Devourer bu pisliklerin üstüne doğru hareket eder ve Consume Corruption yeteneğini kullanarak kendini iyileştirir ve enerji kazanır.

Canı %50’ye inen Fetid Devourer Fetid Frenzy yeteneğini aktive eder.

 

Stratejiler

DPS

 • Corruption Corpuscles, Enticing Essence yeteneğini kullanmadan önce öldürülmelidir.
 • Chimaera 100 enerjiye yaklaştığında kendinizi Rotting Regurgitation büyüsünden kaçmaya hazırlayın.

Healer

 • Terrible Thrash büyüsü ağır hasar verir.
 • Oyuncular Malodorous Miasma büyüsünün etkisi altına girdikten sonra, Putrid Paroxysm denilen, ağır hasar veren ve hızlı iyileştirilmesi gereken bir etki ortaya çıkar.
 • Fetid Frenzy yeteneği aktif iken alınan toplam hasar miktarında artışa hazır olun.

Tank

 • Fetid Devourer’ı üzerine alan Tank, daha düzenli ama daha ağır hasar alır.
 • İkinci Tank, Birincil Tankın yanında durarak Terrible Trash büyüsüyle vurulmaya ve ağır hasar almaya hazır olmalıdır.
 • Fetid Frenzy yeteneği aktif iken alınan toplam hasar miktarında artışa hazır olun.

 

 

Zek’Voz, N’zoth’un Elçisi

 

 

Sundering’den kısa bir süre sonra, karanlık bir elçi Zandalar kıyılarında belirdi ve yeni izole olmuş bu kabileyi N’zoth’un hizmetine sokmaya çalıştı. Zek’voz bu uğurda rüşvet vermeye, kandırmaya, aldatmaya, yozlaştırmaya ve hatta öldürmeye bile hazırdı fakat Uldir’in savunmalarına karşılık vermeye hazır değildi. Yakalanıp, incelenip, parçalarına ayrılıp, yüzyıllarca kaçma şansını beklediği Titan Arşivlerinde muhafaza edilmişti.

Zek’voz bozuk Titan Diskleri çevrimiçi olduğunda Eski Tanrıların büyülerini kullanıp onların hizmetkarlarını çağırarak oyunculara saldırır. Yeni Titan Diskleri çevrimiçi olduğunda daha önce aktive olmuş diskleri kapanır.

 

Stratejiler

DPS

 • Eye Beam ateş etmeye hazırlanırken arkadaşlarınızla aranıza mesafe koyun.
 • Rolling Deceit büyüsünün süresi dolmak üzereyken pozisyonunuzu kontrol edin.
 • Corruptor’s Pact etkisini elde edebilmek için Orb of Corruption’ı durdurun.

Healer

 • Titan Spark periyodik olarak rastgele seçtiği hedeflere hasar verir.
 • Surging Darkness tüm grup arkadaşlarınıza ciddi miktarda hasar verir ve her patlamada ölümcül hasar vermeye devam eder.
 • Orb of Corruption yere inerse tüm grup arkadaşlarınıza ağır hasar verir.

Tank

 • Might of the Void süresince Void Lash büyüsünden birden fazla defa hasar almamaya dikkat edin.
 • Void Lash büyüsünü yönlendirirken arkadaşlarınızın konumlarını göz önüne alın.
 • Will of the Corruptor büyüsünün etkisi altındaki arkadaşlarınızı kontrol altına alın.

 

Vectis

Pis kan vebası sayısız Trollün sonunu getirdi ve Zandalar tarihinin en korkunç dönemlerinden birini başlattı. Uldir’in tesislerinde yıllarca bu hastalığa bir çare bulmak amacıyla araştırmalar yapıldı fakat ulaşılabilen tek sonuç hastalığa sahip insanları izole etmek ve öldürmek oldu. Ne yazık ki tesisin savunma mekanizmalarında bazı problemler oldu ve veba yanlışlıkla G’huun’un kanıyla karışarak kendine taze kurbanlar arayan tamamen yeni bir oluşuma dönüştü.

Vectis, savaş boyuncu bir oyuncudan diğerine atlayacak Omega Vector örnekleri yaratır. Omega Vector oyuncular arasında sıçrarken arkasında hiçbir büyüyle kaldırılamayan ve kaybolma süresi bulunmayan Lingering Infection etkisini bırakır. Vectis savaşın başlangıcında birden fazla Omega Vector örneği yaratır.

 

Stratejiler

DPS

 • Immunosuppression büyüsünün iyileştirilmenizi engelleyen etkilerine maruz kalmamak için Plague Amalgam’ları mümkün olduğunca kısa sürede öldürün.
 • Plague Bomb yeteneğinin hedefi olan bölgede, bomba patladığında hiçbir oyuncu yoksa Plague Amalgam oluşur.
 • Gestate büyüsünün etkisi altındaki oyunculardan uzak durarak alınan alan hasarını azaltın.
 • Omega Vector taşıyıcısını kontrol etmek için arkadaşlarınızla koordine olun.

Healer

 • Omega Vector ve Gestate büyüsünün etkisi altındaki oyuncular ağır hasar alır ve hayatta kalmak için fazladan iyileştirilmelidirler.
 • Omega Vector taşıyıcısını kontrol etmek için arkadaşlarınızla koordine olun.
 • Plague Bomb yeteneğinin hedefi olan bölgede, bomba patladığında hiçbir oyuncu yoksa Plague Amalgam oluşur.

Tank

 • Arkadaşlarınızdan Omega Vector kapmamaya dikkat edin çünkü Lingering Infection, Evolving Affliction büyüsünden aldığınız hasarı arttırır.

 

 

Zul

Bir zamanlar Zandalar krallarının en yüksek mertebedeki danışmanları olan Zanchuli Konseyinin lideri olan Zul, rahiplerin en yücesi olarak tanınmaktaydı. Şimdi ise bu karanlık rahip Kral Rastakhan’a düşman oldu ve kan tanrısı G’huun’a boyun eğmesi gerekse bile dünyayı tekrar bir Troll kralın yönetmesi için elinden geleni ardına koymuyor.

 

 

Zul savaşa Forces of Blood’un desteğiyle katılır. Savaş boyunca da enerjisin dolması için beklerken ona yardımcı olması için Forces of Blood üyelerini çağırmaya devam eder.

Canı %40’a indiğinde Zul, Forces of Blood üyelerini çağırmayı bırakır ve G’huun’un kanıyla tamamen güçlendirilmiş bir halde Locus of Corruption yeteneğini kullanarak, Kadim Kanını tüm düşmanlarını Corrupted Blood büyüsünün etkisi altında bırakmak için kullanır. Oyuncular Corrupted Blood büyüsünden aldıkları hasar onları fazla yormadan önce Zul’u öldürmelidirler.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Dark Revelation büyüsünün etkisi altındayken arkadaşlarınızdan uzak durun.
 • Zul’ün kölelerinden Bound by Shadow büyüsünü kaldırırsanız anında ölürler.
 • Congeal Blood büyüsüyle çağırılan Animated Ichor’ları onlar Zul’e ulaşmadan hemen öldürün.

Healer

 • Dark Revelation ve Deathwish büyüleri grubunuza ağır hasar verir.
 • Arkadaşlarınız kendilerini öldürmeden önce Deathwish büyüsünü Dispel büyüsüyle kaldırın.
 • Zul Locus of Corruption büyüsünü yaptıktan sonra, tüm grubunuz sürekli olarak hasar alır.

Tank

 • Nazmani Crusher’lar enerjileri dolduğunda Thrumming Pulse yeteneklerini kullanırlar. Bunun arkadaşlarınızdan uzakta gerçekleştiğinden emin olun.
 • Bloodthirsty Crawg’larla yakın dövüşe girmekten kaçının veya Hungering Maw büyüsünden aldıkları iyileştirmenin önüne geçmek için savunma büyülerinizi kullanın.
 • Rupturing Blood büyüsü üzerinizden giderken etrafınızda büyük Ruptured Blood alanları oluşturur. Bu gerçekleştiğinde arkadaşlarınızdan uzakta yer aldığınızdan emin olun.

 

Mythrax The Unraveler

Mythrax the Unraveler, Bringer of Oblivion, Slayer of Sethraliss: görevini tamamlayan Mythrax efendisinin yanına geri döner ve yeni emirlerini beklemeye başlar.

Mythrax’ın yetenekleri, oyuncuların maksimum canını azaltan Annihilation büyüsünü aktive eder. Annihilation aktive olduğunda kaybettikleri canlarını geri almalarını sağlayan Existence Fragment’in ortaya çıkma ihtimali vardır.

 

Stratejiler

DPS

 • Imminent Ruin büyüsünün etkisi altındayken arkadaşlarınızdan uzak durun.
 • Aynı Oblivion Sphere tarafından birden fazla oyuncunun büyülenmesinden kaçının.

Healer

 • Imminent Ruin büyüsünün etkisi altındayken arkadaşlarınızdan uzak durun.
 • Aynı Oblivion Sphere tarafından birden fazla oyuncunun büyülenmesinden kaçının.
 • Aynı Oblivion Sphere tarafından büyülenen birden fazla oyuncuyu kurtarmak tüm grubunuza ağır hasar verir.

Tank

 • Essence Shear büyüsünün etkisi altındayken, yeni bir Essence Shear büyüsünden hasar almaktan kaçının.
 • Annihilation büyüsünün etkileri üzerinizde katlanırken hayatta kalacağınızdan emin olun.

 

 

G’hunn

Uldir’de Titanlar Eski Tanrılardan kurtulmanın yollarını aramışlardır. Fakat Eski Tanrıların bitmek bilmeyen yok etme açlığı üzerinde yaptıkları deneyler, bu arzunun mükemmel bir suretini ortaya çıkardı. G’huun taşıyıcısını yiyip bitirmenin önüne geçemeyen iğrenç bir veba ve pislikten başka hiçbirşey değildir.

G’huun savaşa onun yerine savaşması için çağırdığı kölelerini göndererek kendisi odasının duvarında gömülü olarak başlar. Onu yuvasından çıkarmanız için Reorigination Drive’ı Power Martices ile doldurarak tamamen şarj etmeniz gerekmektedir.

 

 

Aktive olduktan sonra G’huun hiç vakit kaybetmeden saldırmaya başlar. Reorigination Drive’a güç vermeye devam ederek G’huun’u oyalayabilir, Reorigination Blasts yaratarak onu zayıflatabilirsiniz.

Canı azalan G’huun tüm gücünü kullanarak Reorigination Drive’ı yok eder, ve Reorigination Blasts kullanmanızı önler.

 

 

Stratejiler

DPS

 • Reorigination Blast yaratmak için Power Matrices toplayın.
 • Blightspreader Tendril’in Decaying Eruption yeteneğini keserek engelleyin.
 • Blood Feast yeteneğinin Putrid Blood etkisinin üzerinizde biriken katlarını temizlediğini unutmayın.
 • Gaze of G’huun yeteneğini kullandığında G’huun’dan başka yöne bakın.

Healer

 • Reorigination Blast yaratmak için Power Matrices toplayın.
 • Reorigination Blast her ateşlendiğinde tüm grubunuza ağır hasar verir.
 • Blood Feast yeteneğinin Putrid Blood etkisinin üzerinizde biriken katlarını temizlediğini unutmayın.
 • G’huun’un canı %25’in altına indiğinde Blood Feast yeteneğini kullanmayı keser ve Putrid Blood büyüsünün etkisi savaşın sonuna kadar oyuncuların üstünde katlanarak artar.
 • Gaze of G’huun yeteneğini kullandığında G’huun’dan başka yöne bakın.

Tank

 • Dark Bargain büyüsünün etkilerini arttırmak için Dark Young’u düzgün konumlandırın.
 • G’huun aktive olduğunda, yardımcı Tankla Growing Corruption yeteneğini kontrol edebilmek adına iletişim halinde olun.
 • Blood Feast yeteneğinin Putrid Blood etkisinin üzerinizde biriken katlarını temizlediğini unutmayın.
 • Gaze of G’huun yeteneğini kullandığında G’huun’dan başka yöne bakın.

 

Stormsong Valley

Stormsong Valley her Kul Tiran donanma gemisinin Deniz Rahipleri tarafından kutsanmak için uğradığı bir limana sahiptir. Kutsanmak, gemileri Alliance tarafından cephelerde daha arzulanır kılar ve onları özel ve farklı hale getirir. Bölge göz alıcı olduğu kadar karanlık ve gizemli bir görünüşe sahip. Binaların bile gemiye benzetildiği kuvvetli bir denizcilik teması tüm bölgeye hakim. Stormsong Valley, Shrine of Storm(Fırtına Tapınağı) denilen Deniz Rahiplerine ev sahipliği yapan bir kaleye sahiptir. Oyunda bu kale 5 kişilik bir Dungeon olarak karşımıza çıkmakta. Shrine of the Storm, Deniz Rahiplerinin suyla kendilerini arındırdıkları ibadet yeridir. Fakat Deniz Rahipleri onları ele geçiren bir lanete sahiplerdir.

 

 

Drustvar

Drustvar, Kul Tiras’ın güneybatısında yer alan ormanlarla kaplı dağlık bir bölgedir. Bölge tüm Kul Tiras’ın mühimmat tedariğini yapmaktadır. Drustvar da, Kul Tiras’ın birçok yerinde karşılaştığımız druid ve cadı büyüsünü yansıtmaktadır. Aslında uzun zaman önce bu bölgede, oldukça iri ve güçlü insanlar olan Drust insanları yaşamaktaymış. Bölge daha sonra Drustların büyük çoğunluğunu öldüren diğer insanlar tarafından işgal edilmiş fakat Drustlar bölgeyi tamamen terketmemişler. Kasabadaki insanlar zamanın içinde donmuş gibi gözükseler de hala nefes almaktadırlar. Kasabanın merkezinde ise güçlü bir büyüyle korunan büyük bir heykel bulunmaktadır. Bölge ruh halinde etrafta dolanıp dünyamıza geri dönmeye çalışan Drustvar insanlarıyla doludur. Yerleşkenin lideri Lady Waycrest’le bir anlaşma yaparak, yardımları karşılığında Kul Tiras yöneticileri arasında daha güçlü bir pozisyona gelmişlerdir. Kendi insanlarından intikam almaya yeminli bir halkın yardımını kabul etmek korkunç bir şekilde sonuçlanmış. Bölgeye ürpertici bir cadı havası hakim olur ve ruhları içlerine hapsettikleri ölümcül heykelcikler cadıların ayak işlerini yapmaya başlar. Hayatta kalan cadılar ise yükselmeye hazırlanırken, ölü cadıların tavsiyesini dinleyerek kendi boğazlarını kesmek suretiyle, akıllarını kaybetmiş süper güçlü cadılara dönüşürler.

Bölgede bulunan dungeonlardan biri ise Lady Waycrest’in evi olan Waycrest Manor’dur. Bölgenin girişinde yer alan Barrowknoll Cemetery ise karanlık ve sisli bir bölgedir. Diğer haritalarda pasif yaratıklar olarak karşılaştığımız “critter” denilen geyik, tavşan vb gibi canlılar bile bölgenin havasından etkilenip mavi parlak gözlere sahip saldırgan hayvanlara dönüşmüşler. Mezarlığın daha derinlerinde ise ruhlar ve sazdan yapılmış giysiler giyen canavarlar ve yaratıklar bulunmakta.

 

 

Tiragarde Sound

Kul Tiras’da yer alan diğer bölgelerden biri olan Tiragarde Sound korsanlar tarafından işgal edilmiş bir harita. Haydut ve hırsızlarla dolu bir korsan kalesi olan Freehold dungeon’ı da bu bölgede yer almaktadır. Tiragarde Sound’un başkenti Boralus, Court of Stars’a benzeyen bir şehir yapısıyla yeni ek paketin en yüksek seviyeli dungeonlarından biri Siege of Boralus’u da içermektedir. Blacktoorh Brawlers, Bilge Rats ve Cutwater Corsair tayfalarının biraraya getirip oluşturduğu Irontide Raiders grubu da dahil olmak üzere birçok korsan tayfası bu bölgeyi üs olarak kullanmaktadır. Tiragarde Sound’un insanlara ait olan kısmını Jaina’nın annesi Katherine Proudmoore tarafından yönetilmektedir. Bu yörenin insanları oldukça iyi deniz canavarları avcıları olarak bilinirler.

 

 

Zandalar

Zandalar bölgesi ilkel yaratıklar ve harabelerle doludur. Tabiki de trolllerin olduğu yerde dinazorlar da atlanılmamış. Devilsaurları cüce bırakan devasa Brontosaurus türünden dinazorları bölgenin her yerinde görebiliyoruz. Zandalari trollerinin taptığı ilkel tanrılar olan Loa’lar ve Kan Trolleri de sıkça karşılaşacağımız canlılar arasında.

 

 

Nazmir

Nazmir bugüne kadar karşılaştığımız tüm Zandalari bölgelerinden daha da ilkel bir dönemi yansıtmak için tasarlanmış, herşeyin daha da büyük olduğu, tuz bataklıklarıyla dolu bir bölge. Fakat bu dev yaratıklara bizlerden daha arkadaş canlısı yaklaşan bölgelerde yok değil. Nazmir oldukça geleneksel bir Troll bölgesi olarak karşımızda. Dikkatinizi çeken ilk şey ise gökyüzünde muazzam büyüklükteki Kanlı Ay. Bölge aynı zamanda Titanların Eski Tanrılarla ve büyüleriyle deneyler yaptıkları bir tesisi de içeriyor. Bu tesisin üzerinde yer alan üç kilitten ikisi çoktan açılmış bile ve bize yakın bir zamanda içinden fışkıracak canavarların ipucunu verir gibi duruyor. Bwonsamdi (Ölüm Loa’sı) bölgede oldukça büyük bir rol oynuyor. Necropolis’e giden kırık bir köprüden karşıya geçiyorsunuz. Bazı rünleri yerleştirdikten ve davulu çaldıktan sonra, iki Zandalari İmparatorluğu taş gardiyanı tarafından korunan Necropolis’e giriş yapıyorsunuz. İçeride etrafında ruhlarla gezinen Bwonsamdi’yi görebilir, Necropolis görevlerinizi alabilirsiniz. Bölgedeki Kan Trolleri bu ek paketin ilk raidinde tanışacağınız oldukça kuvvetli yeni bir yaratığın hizmetindeler. Doğudaki Shaldra’mah’a doğru ilerlerseniz, iyice içlerine girip diz ve dirseklerinden aşağısı ve boynu kanla boyanmış, belinden kan dolu şişeler sallanan bir Kan Trolüne dönüşene kadar saldırgan olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Bu bölge, Zandalar’daki çürümenin asıl sebebi olan bir yer altı dungeonı The Underrot’u da içermektedir.

 

 

Zuldazar

Zuldazar kıtanın başkenti olmakla birlikte, bölgedeki tek güvenli yerdir. Ayrıca bu ek paketten itibaren Horde’un da başkentidir. Kral Rastakan ve Prenses Talanji tarafından yönetilmektedir. Bu adada alacağınız görevler muhtemel bir iç ayaklanmayı araştırmak üzerinedir. Zandalar’da yer alan Zuldazar dağlarının arasına gömülmüş Atal’Dazar dungeon’ını da içermektedir. Atal’Dazar dinazorlar, zombiler ve zombi dinazorların yanısıra, Zandalari krallarının antik mezarlıklarını da içeren ve karanlık ritüellerle uğraşan bir troll tarikatının evidir.

 

 

Voldun

Çölden oluşan bu bölge, yıllar önce Eski Tanrıların Ordularının saldırısına uğramış. Genel olarak yaşanılamaz olmasından dolayı, Zandalari bu bölgeyi suçlularını göndermek için kullanmış. Bu bölgede, Tilki insanlarından gelen bir ırk olan Vulpera ırkıyla dost oluyoruz. Ayrıca Yılan insanları olan Sethrak’a da ev sahipliği yapmaktadır. Kutsal tapınaklarının içinde bölgenin dungeonı Temple of Sethraliss bulunmaktadır.

 

 

PvP & War Mode

 

Yeni ek paketle gelen tamamen yeni bir PvP sistemi olan War Mode, onur ve prestij sistemleri ve PvP Battleground( Savaş alanı) sıra ve haritalarında yapılan değişiklikler hakkında tüm detayları World of Warcraft: Battle for Azeroth PvP & War Mode Rehberimizden alabilirsiniz.

Yeni ek paketle gelen tamamen yeni bir PvP sistemi olan War Mode, onur ve prestij sistemleri ve PvP Battleground( Savaş alanı) sıra ve haritalarında yapılan değişiklikler hakkında tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

 

Battleground Değişiklikleri

 • Battle for Azeroth’la battleground kara listeleme sisteminin kaldırılması ve Büyük Battlegrounds sıralamalarının eklenmesiyle oyuncular merak içinde Strand of the Ancients’a ne olacağının açıklanmasını bekliyorlardı. Blizzard Strand of the Ancients’ın Battle for Azeroth’la kaldırılacağını açıkladı.
 • 26 Nisan’daki Soru&Cevap etkinliğinde Blizzard, Ashran’ın da şimdilik kaldırıldığını fakat gelecek günlerde Epic Battleground sıralarında tekrar karşımıza çıkabileceğini açıkladı.
 • AV’deki canavarların seviyesi, oyunların sonsuza dek sürmesini engellemek adına oyuncuların seviyesine göre oranlanacak.
 • AV gibi Epic Battleground’ların görevleri normal battleground’lara kıyasla daha iyi ödüller verecek.
 •  

Onur ve Prestij Sistemleri

 • BFA’da prestij tüm hesabınızda ortak olacak ve Legion’da kazandığınız tüm prestij bir araya gelerek yeni rütbenizi belirleyecek. Güncel Prestij kazanımlarınız Legacy kategorisine eklenecek.
 • Yeni Onur Sistemi farklı rütbelerde Prestij ödülleri sunuyor. Onur Seviyenizin yükselme oranı Prestij kazanım oranından farklı olacak. En yüksek ödül Prestigious Bloodforged Courser bineği olmak üzere, 500. seviyeye kadar ödüller bulunmakta.

 

 

Prestigious Bloodforged Course

 

War Mode (Savaş Modu)

 • War Mode, Battle for Azeroth’la oyuna eklenen yeni bir PvP sistemi. Dış dünyada Onur Yeteneklerine erişim sağlayabilmek için herhangi bir başkentte War Mode’u açmanız gerekiyor. War Mode’u aktive ettiğiniz zaman sürekli olarak PvP savaş modunda olursunuz ve aldığınız riske karşılık olarak daha fazla deneyim puanı kazanırsınız. Eğer bir oyuncu bir bölgede birçok oyuncuyu başarılı bir şekilde öldürürse, o oyuncunun başına bir ödül konularak diğer oyunculara onu avlamaları için görevler veririlir.
 • Yeni War Mode sistemiyle birlikte artık oyuncular dış dünyada kullanabilecekleri dört PvP yeteneği seçebilirler.
 • Conquest Points yani Fetih Puanları da oyuna geri geliyor.
 • Dueler’s Guild, Blizzard’ın bahsettiği bir diğer PvP sistemiydi. Herhangi bir başkentte War Mode’unuz açıkken bir muhafızla konuşarak Zandalar veya Boralus Arenalarındaki düellolara katılmak için sıraya girebilirsiniz.

 

Digital Deluxe Edition İçerikleri

 

Battle for Azeroth ön siparişleri 30 Ocakta başladı. Oyunu şimdiden satın almak Müttefik Irkları açıyor ve 110. seviyeye bir adet boost veriyor. Digital Deluxe ile gelen herşey World of Warcraft: Battle for Azeroth Digital Deluxe Edition İçerikleri başlıklı yazımızda.

 

 

World of Warcraft: Battle for Azeroth ön siparişleri 30 Ocakta başladı. Oyunu şimdiden satın almak Müttefik Irkları açıyor ve 110. seviyeye bir adet boost veriyor. Battle for Azeroth Digital Deluxe Edition ise her faction’a birer binek ve bir pet(evcil hayvan) hediye ediyor. İşte o binekler ve pet:

 

 

Collector’s Edition: Seabraid Stallion (Alliance)

 

 

Collector’s Edition: Gilded Ravasaur (Horde)

 

 

Collector’s Edition: Tottle