knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs-go-haberleri
CS:GO Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
WAR MAİDEN WAR MAİDEN @editor
World of Warcraft Eklenti Rehberi
Bu Haberi 586 Kişi Okudu

World of Warcraft Eklenti Rehberi

Addons Wow klasik başta olmak üzere; çok çeşitli içeriklere sahip olan World Of Warcraft oyunu dahilinde; ‘addons’ yani ‘eklentiler’ bölümü mevcuttur. Eklentiler; aslında pek çok oyunda kullanılan yardımcı içeriklerdir; dolayısıyla genel bir uygulama olarak ifade edilebilir. 


Daha başarılı ve rahat bir oyun süreci geçirmek adına sunulan içeriklerden birisi olan addonlar, yalnızca Wow bünyesinde değil; tüm geniş program ve oyunlarda çalışan küçük eklentiler olmaktadır. Wow addons rehberi gibi uygulamalar üzerinden; mevcut eklentilere dair bilgi sahibi olmak mümkün. 


Eklentiler; temel olarak oyunlara kimi özellikleri eklemek ya da mevcut özellikleri daha kullanışlı hale getirmek amacıyla kullanılır. Bazı oyuncular tarafından; bu küçük programların, addons Wow klasik uygulamasına aykırı olduğunu düşünülse de; addonlar çok sayıda oyuncu tarafından kullanılan içerikler olarak ön plana çıkmaktadır. 


Oyun sürecinin kendisini bizzat etkilemeyen; fakat bazı özellikleri geliştirmeyi sağlayan ve kullanılabilecek çok sayıda değişik altyapısı bulunan eklentiler; oyunları daha etkin ve gelişmiş hale dönüştürürler. 
 

Sık Kullanılan Bazı Eklenti Örnekleri


Farklı ve çok çeşitli addonlar ile; işe yarar ve gerekli birçok oyun desteğine ulaşılabilir. Şimdi faydalı ve sık kullanılan bazı eklenti örnekleriyle konuyu açıklığa kavuşturalım:
 

 • MikScrollingBattleText Klasik


Bu addon sayesinde; oyuncunun aldığı hasar, verdiği hasar ve savaşla ilgili olan diğer bilgilere erişim sağlamak mümkün. Eklenti indirildiğinde; karakterin yan tarafında kayan bir yazı olarak bilgiler akar. Wow addons klasik dahilinde bu eklentiye benzer bir içerik zaten yer almaktadır. Ancak farklı olan tarafı; bu addon ile yazıların istenildiği gibi ayarlanılabilmesidir. Kullanışlılık durumuna göre bu eklentiden de faydalanılabilir.
 

 • Details Damage Meter Klasik Ya Da Recount


Damage Meter gibi özellikler, oyuna yeni başlayanların adını duyduğu ancak ayrıntısına hakim olmadığı içerikler olarak öne çıkmaktadır. Kısaca; Damage Meter için; oyuncunun ve bir grupta yer alan üyelerin ne kadar şifa ve hasar aldığına dair görülebilirlik sunan faydalı içeriklerdir. 


Recount  ve Details de; oyunun klasik versiyonu için kullanılabilecek birer hasar ölçme eklentisidir. gelişme düzeyini görmek ve oyun içindeki etkinliği sınamak için kullanılabilecek eklentilerdir. 
 

 • BigWigs Boss Modları Ya Da Deadly Boss Modları


Wow quest addon gibi sık kullanılan ve başarılı addonlar arasında yer alan bu addon çeşitleri; özellikle zindana girme ve ateş ortasında kalındığı durumlarda; yani ne yapılacağı konusunda netlik olmadığı şartlar altında kullanmak için ideal. Bu konuda yukarıdaki her iki eklenti de faydalı içerikler sunmaktadır. Özellikle bu eklentilerden herhangi birisi yüklü olmadan zindana girilmemesini öneririz.
 

 • Questie Ya Da Classic Codex


Wow classic bünyesinde ilk defa oynandığında ilk dikkat çeken unsur; görevlere dair sunulan bilgilerin tümünün görev diyalogları içinde yer almasıdır. Yukarıdaki iki addon sayesinde görev sistemine bazı özellikler eklenir. Bu eklentiler tamamen görev yapmayı kolaylaştırmak amaçlıdır. 


Bu iki eklentinin kullanılması; genel Wow klasik oyunu için olumsuz bir taraf eklese de, görev yaparken zaman kaybı yaşamak istemeyenler için ve yabancı dil zorluğundan dolayı sorun yaşayanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilecek eklentilerdir.
 

 • MapCoords Klasik


İnternet üzerinden oyun içeriğine dair bilgi edinilmeye çalışıldığı zaman; bazen oldukça karmaşık içerikler ve rakamlar paylaşılabilmektedir. Bu addon sayesinde ise; bu karmaşık rakamlar daha anlamlı bir hal almaktadır. Bulunulan konuma ait koordinatların kolaylıkla görülebildiği bir eklenti olarak fayda sağlar. 
 

Daha çok harita üzerinde görevin nerede olacağı net olarak ifade edilmeyen  ve belli materyallerin bulunması gereken Wow klasik açısından olmazsa olmaz bir eklenti olarak ifade edilebilir. 
 

 • Real Mob Health 


Klasik Wow versiyonda yer almayan bir özellik sunan Real Mob Health eklentisi ile düşmanların canlarının ne kadar kaldığını sayısal olarak görmek mümkün. Klasik oyun versiyonunda ise; sadece düşmanların can miktarının tahmin edilebileceği bir can çubuğu mevcuttur. Zor düşmana karşı hazırlıklı olmak ve daha güçlü bir savunma kurmak adına kullanılabilecek en faydalı ve kullanışlı içeriklerden birisidir.
 

 • OmniCC Klasik Eklenti


Mevcut eklenti ile kullanılan yeteneklerin bekleme süreleri hakkında saniyelik bilgiler sunulmaktadır. Yeteneklerin daha verimli kullanılmasına imkan tanıyan eklenti sayesinde; yeteneklerin kullanım sıklığı rahatça anlaşılabilir. 
 

 • Vendor Price Ya Da Bette Vendor Price


Klasik Wow bünyesinde olmayan bir başka özellik de bu eklenti sayesinde kullanılabilir. Toplanan eşyaların mevcut satış fiyatlarını görme imkanı sunan eklenti oldukça ilgi gören içeriklerden. Sınırlı olan çanta slotlarına hangi eşyaların eklenmesi gerektiğine, bu addon sayesinde karar vermek çok daha rahat olmaktadır. Aynı zamanda klasik oyun deneyimine olumsuz bir etkisi olmayan eklenti; en çok tercih edilen uygulama özelliklerinden birisi. 
 

 • AtlasLoot Klasik Eklenti


Pek çok oyuncu tarafından iyi bilinen Atlas Loot oyununun Wow klasik versiyon için hazırlanmış şekli olan eklenti; akın ve zindanlarda alınabilecek eşyaları gösterdiği gibi; aynı zamanda meslekler için gerekli olan yetenek seviyelerini de kontrol etme imkanı sunar. 


Eklenti ile; oyun dahilindeki neredeyse her eşya ile ilgili bilgi sahibi olunabilir ve bu eşyaların nereden alınabileceği hakkında ipuçları verilir.  Bu addon yine, oyunun klasik formuna zarar vermeyecek bir içerik olarak değerlendirilmektedir. 
 

Wow Eklentilerini Yükleme ve Kullanma 


Wow eklentileri yükleme noktasında; oyunun yüklü olması ve herhangi bir eklentinin belirlenmiş olması gerekir. Addons World of Warcraft dahilinde; en kolay ve başarılı eklenti yükleme şekli kısaca aşağıda yer aldığı şekildedir:
 

 • Wow için seçilen eklenti indirilir. Farklı siteler aracılığıyla yapılabilecek bir işlemdir. İndirme aşamasında dikkat edilecek nokta; oyunun güncel sürümüyle, eklentinin güncelliğinin aynı olması gerektiğidir. 
 • World of Warcraft oyununun yüklü bulunduğu klasör açılır. İndirilen eklenti ile mevcut arşivi; Wow- Interface- Addons klasörüne çıkarılır.
 • Oyun başlatılır. Bölüme gidilmesinin ardından; ‘değişiklikler’ kısmı tıklanır.
 • Yüklü bulunan eklenti güncel mi değil mi kontrol edilir. Eğer yazıt sarı renkli değilse; eklenti işaretlenir ve etkin hale getirilir. 
 • World of Warcraft dahilinde yüklenmiş olan eklenti yapılandırılır. Daha sonra ara yüz kısmına girilir ve ‘değişiklikler’ sekmesi açılır. 
 • Eklenti yükleme noktasında dikkat edilecek en önemli husus; birçok eklentinin Wow bünyesinde parametrelerin ayrıca düzenlenmesi ve değiştirilmesi gerektiğidir. 
   

Addon Rehberleri


Addon rehberleri, Wow oyun bünyesinde yer alan ve eklentiler hakkında yardımcı faydalı bilgiler sunmayı amaçlayan içeriklerdir. Yazılımcılar tarafından oluşturulan eklentilerin, oyun içeriği açısından pek çok avantajı söz konusudur. 


Addonların nasıl yönetilebileceğine dair de farklı yazılımlar geliştirilmiş ve uygulamalar üretilmiştir. Bunlar aracılığıyla değişik çok sayıda eklenti hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak mümkün. Eklentiler, kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılır. 


Bunlar temel olarak; zorunlu addonlar, Damage Meter addonları, Combat addonları, PvP addonları , harita addonları, meslek addonları, arayüz addonları, Heal addonları, Battle Pet addonları şeklindedir ve yoğun olarak kullanılırlar. Sayılanların yanı sıra; farklı adon çeşitleri de mevcuttur. 

World of Warcraft Eklenti Rehberi Sıkça Sorulan Sorular

Wow eklentilerden dolayı banlanır mıyım?

Wow da kullandığınız eklentilerden dolayı banlanmazsınız. Bahsi geçen eklentiler genellikle size bilgi vermek amacıyla kullanılır. Sizin yerinize oynamaz veya bazı işlemleri otomatik yapmaz. Sadece görmek istediğiniz her şeyi tek bakışta görmeniz için kolaylık sağlar. Bu sebepten dolayı banlanmanıza sebep olmaz.