knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs-go-haberleri
CS:GO Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
WAR MAİDEN WAR MAİDEN @editor
Valorant 2022 Güncel Tüm Haritaları ve Harita Özellikleri
Bu Haberi 10454 Kişi Okudu

Valorant 2022 Güncel Tüm Haritaları ve Harita Özellikleri

Valorant son derece rekabetçi bir oyun bildiğiniz gibi ve rekabetçi oyunlarda mekanikler her zaman tek başına maç kazandırmaz. Nişan alma yetenekleri takım oyunu ne kadar iyi olursa olsun bazı durumlar vardır ki size avantaj sağlar. Bu avantajlardan bazıları da haritalar olabilir. Valorant haritalar ve haritaların isimleri ve durumları merak ediliyor. Haydi, haritaların durumlarına göz atalım. 

 

Valorant Haritaları Neler?

Genel olarak FPS oyunlarına baktığımız zaman çok fazla harita görürüz. Ancak Valorant da bu durum öyle değil. Oyunun yeni olması ve yeni haritaların sürekli olarak ekleniyor olmasını da söylemekte yarar var. Şu an için 6 harita bulunuyor. Bind, Haven, Split, Ascent, Icebox ve Breeze haritaları var. 


Valorant VP Satın Al
 

  

Valorant Map İsimleri Neler?
 

  • Bind
  • Haven
  • Split
  • Ascent
  • Icebox
  • Breeze

    

 

Bind

Bu harita için oyundaki en garip ve mekaniğe sahip harita diyebiliriz. 2 adet Spike kontrol noktası bulunuyor.  Maçın gidişatına göre hızlı geçiş yapmak için ışınlanabileceğiniz bölgeler mevcut.

 

valorant map bind

 

A bölgesine ve B bölgesine ışınlayıcı ile Teleport olmak mümkün. Bu geçişler esnasında rakibe ses de veriyorsunuz. B bölgesinde A bölgesini savunmak diğer bölgeye oranla daha kolay diyebiliriz. Çünkü ana iki kule var ve rakibinizi görmeniz diğer bölgeye oranla çok daha kolay olacaktır. Ancak buradaki A kulede duran kişinin dikkatsiz olması da takımlarının savunmasını yerle bir edebilir. 

 

Defenders: Savunucular

Attackers: Hücumcular

B Port Exit: B Teleport Çıkışı

Showers/Bath: Hamam

Truck: Kamyon

Pillar: Sütun

U Hall: U Koridor

Cubby: Küçük Oda

A Port Exit: A Teleport Çıkışı

Hookah: Nargile

Garden: Bahçe

B Cubby: B Küçük Oda

Elbow: Dirsek

 

Haven

Genel olarak FPS oyunlarında büyük haritalar her zaman sorun çıkarmıştır. Haven haritası da öyle bir harita çok farklı fazla taktik uygulanması gereken bir harita olduğunu söyleyebiliriz.

 

valorant haven map

 

Haritada 3 farklı Spike noktası bulunuyor. Ortadaki yakın bölgede ise çatışmaların daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Her iki bölgeyi de alabilmek için oyuncular orta bölgesinde çatışmayı daha fazla seviyorlar. Oyunda takımların ajanları doğru kullanması doğru yetenek kombinasyonlarını kullanması son derece önemlidir. Bölgeye giriş yaptıktan sonra bölgeyi iyi savunmak da bir diğer önemli etken olarak karşımıza çıkıyor.

 

Defenders: Savunucular

Attackers: Hücumcular

Garden: Bahçe

Mid Courtyard: Mid Meydan(Avlu)

Garage:  Double Door

Towers: Kuleler

A Tunnel: A Tünel

Heaven Stairs: Heaven Merdivenler

Logs: Kütükler

Plat: Parsel

Cubby: Küçük Oda


Valorant Hesap Satışı

 

Split

Oyundaki en ilginç ve tuhaf haritası olduğunu söyleyebiliriz. Haritanın iki farklı bölgesinde çatışmaların yoğun olarak yaşandığını söyleyebiliriz. Hızlı geçişlerin olması da kesinlikle haritayı hem sürprizli hale getiriyor hem de iki takımada rotasyon dışında bir tür avantaj sağlıyor.

Saldıranlar haritanın ana bölgesini yani Spike bölgelerini ele geçirirse avantajlı konuma düşüyor. Aynı zamanda savunma takımları da Spike bölgelerini ise savunabilirlerse kesinlikle ciddi anlamda avantaj sağlıyorlar. B girişinin çok daha zorlu olduğunu söylemekte yarar var.

 

valorant map split

 

 Ancak gelen güncellemelerle biraz daha orta halli bir harita olsa da kesinlikle B garaj ve Spike kurulduğu alanın ele geçirilme ihtimalinin çok düşük olduğunu söylemekte yarar var. İyi takım oyunu ve iyi yönlendirme ile birlikte Split haritasında kesinlikle başarı gelebilir.

 

Defenders: Savunan

Attackers: Saldıran

A Sewer: A Kanalizasyon

B Link: B Bağlantı

B Rafters: B Kirişler (Bazıları Heaven diyebiliyor.)

B Alley: B Geçit

B Stairs: B Merdivenler

A Rafters: A Kirişler (Bazıları Heaven diyebiliyor.)

Elbow: Dirsek

Screens: Perde

 

Ascent

Oyundaki en sevilen haritalardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda Spike bölgelerine 2 Giriş açısı var ve bu iki açının da ufak olduğunu söylemekte yarar var.

 

valorant map ascent

 

Bu sayede çatışmaların bu bölgede çok daha hızlı ve kısa şekilde bittiğini söyleyebiliriz. Haritalarda ilk kili alan oyuncunun ve takımın avantajlı olduğunu söylemekte yarar var. Diğer haritaları oranla biraz daha savunma haritası olduğunu söyleyebiliriz.

Ortadaki pazar alanını ele geçiren takımı nispeten daha atak edebildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca pazar bölgesinden B bölgesine hızlı bir geçişin olması da özellikle atak eden takımın işini kolaylaştırıyor.

 

Icebox

Adından da anlaşılacağı üzere buzullarla kaplı bir liman bölgesinde geçiyor. Çok sayıda konteyner var ve bu konteyner arasında hayatta kalmak ve takım oyunu başarılı bir şekilde yapmak gerçekten de çok zor.

 

valorant icebox map

 

Rakibinize üstünlük sağlamak adına biraz daha akıllı atak etmeniz gereken bir harita olduğunu söyleyebiliriz. Yeni çıkan haritalar arasında yer alsa da birçok oyuncunun sevdiği harita olduğunu söylemekte yarar var. Icebox kesinlikle taktik yapan takımların daha başarılı olduğu özellikle B bölgesine atak etmenin biraz daha kolay olduğu bir harita olarak ön plana çıkıyor. Bu haritalarda biraz daha atak karakterlerden ziyade daha çok Support karakterleri almak ve takım oyununa yönlenme kesinlikle çok daha avantajlı olacaktır.

 

Breeze

Bu harita en son çıkan harita olarak dikkat çekiyor ve yeni gelen güncelleme ile birlikte oyuna dahil oldu. Valorant dünyada oynanan FPS oyunları sıralamasına kesinlikle zirvede yer alıyor.

Valorant ajanı olan Skye ülkesi ve yeni bir harita kesinlikle sniper kullanan oyuncular için ideal bir harita olabilir. Çünkü haritada 2 Mid bölgesinin bulunması bu haritayı değerli ve tuhaf kılıyor. Kesinlikle oyuncuların rekabetçi olabilmesi için Sniperı iyi kullanması gerekecek. Ayrıca karakter oyuncularına da çok fazla iş düştüğünü söylemekte yarar var. Bu haritada her kaçan atış kesinlikle can yakacak. Özellikle Mid bölgesinde çok çetin kapışmaları olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

valorant breeze


Valorant Vp Satın Al

Valorant 2022 Güncel Tüm Haritaları ve Harita Özellikleri Sıkça Sorulan Sorular

Valorant kaç harita var?

Valorant’ta 2022 Mayıs itibari ile oynanabilir toplam 6 harita bulunmaktadır. FPS severlerin gözdesi haline gelmiş Valorant için farklı oynanış özellikleri ve temalara sahip, Bind, Haven, Split, Ascent, Icebox ve son çıkan Breeze isimlerini taşıyan haritalar mevcuttur. Valorant kaç harita var oyuncular tarafından merak edilen bir soru olup, kısaca bu şekilde yanıtlanabilir.