knight-online-haberleri
Knight Online Haberleri
pubg-mobile-haberleri
Pubg Mobile Haberleri
valorant-haberleri
Valorant Haberleri
league-of-legends-haberleri
League of Legends Haberleri
cs-go-haberleri
CS:GO Haberleri
metin2-haberleri
Metin2 Haberleri
black-desert-haberleri
Black Desert Haberleri
diger-oyun-haberleri
Diğer Oyun Haberleri
BOOMHAUER BOOMHAUER @editor
Metin2 Config Dosyası Yapılandırması ve Parametreler
Bu Haberi 8559 Kişi Okudu

Metin2 Config Dosyası Yapılandırması ve Parametreler

Metin2 config ayarları 2021, oyunda kasma sorunları yaşayan pek çok insan tarafından merak edilen hususlardan birisidir. Bir oyunda donma ve kasmaların olması, oyundan kesintisiz zevk alınmasını engeller. Bu durum, aslında pek çok oyuncunun sorunlarından birisi olarak bilinmekte olup oyuncular, kasma sorunlarını gidermeye çalışmaktadır. 


Çok oyunculu rol yapma oyunlarından biri olan Metin2, oyun için belirlenen sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyar. Fakat bazı durumlarda sistem gereksinimlerinin karşılanmasına rağmen oyunda donmalar meydana gelebilir. Metin2 config ayarları, pek çok seçenek üzerinden ayarlama yapılmasını ve kasma olmadan Metin2’nin oynanmasını olanaklı hale getirmektedir. 


Metin2 Ep Saıtn Al


Metin2 Config Dosyası


Config üzerinden kasma sorunlarının çözülebilmesi için ilk etapta config dosyasının ne olduğunu bilmek gerekir. Metin2 config dosyası, oyundaki özelleştirilebilir ayarlar dosyası ve dosya kısaltmalarını adlandırmak için kullanılan bir tabirdir. Özellikle son dönemlerde oyunlarla haşır neşir olunması, bu dosyaların da bilgisayarlarda yer almasına neden olmuştur.


Pek çok oyuncu, Metin2 dahilinde meydana gelen kasmaları düzeltebilmek ve oyunda kesintisiz bir şekilde bulabilmek için bu dosyalar üzerinden çeşitli ayarları yapmaktadır. Peki ama Metin2 config ayarları tam olarak neleri, nasıl değiştirebilir?


Metin2 Config Dosyası Neleri Değiştirebilir?


Oyuncular config ayarlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilen seçeneklerde değişiklikler yapabilir:

 

 • Grafik ayarları
 • Ses ayarları
 • Fare hassasiyet ayarları
 • Kullanıcı arayüzündeki değişiklikler
 • Çözünürlük ayarları
 • Tuş atamaları
 • İmleç ayarları
 • Oyun içi kullanıcıya özel değişebilen ayarların hepsi


Oyuncular, config dosyası üzerinden yukarıdaki seçeneklerin her birinde ayarlamalar yapabilir, bu sayede oyunu çok daha aktif ve sorunsuz bir şekilde oynama şansı elde edebilir. Bunların her biri, Metin2 config ayarları 2021 kapsamında bulunmakta olup birçok oyuncu bu ayarlar üzerinden değişiklikler yapmaktadır. 


Bilindiği üzere oyunda donma ve kasma yaşanmasının pek çok nedeni bulunabilir. Bu nedenlerden bazıları sistem gereksinimlerinin gerisinde kalmak olmakla birlikte oyun içi çeşitli ayarların yapılmamış olması da bir etkendir. Bu nedenle kasma ve donma sorunları yaşayan kişilerin büyük bir kısmı config ayarları kapsamında bulunan ögelere dikkat etmekte ve Metin2 config ayarları Türkçe olarak değişiklikleri tamamlamaktadır. 


Metin2 Yang Satın Al


Metin2 Grafik Ayarları 2021


Oyuncular, oyundaki kasma ve donma sorunlarını çözmek için oyunun grafik ayarlarını değiştirebilir. Grafik ayarlarını düşürmek, oyunun hızlı ve sorunsuz bir şekilde oynanmasına destek olan ayarlardan birisidir. Fakat grafik ayarlarını değiştiren bir kişi, daha düşük çözünürlükte oyun oynayacağını bilmek durumundadır. Metin2 grafik ayarları 2021 kapsamında oyuncular, aşağıdaki gibi sıralanabilen işlem basamaklarını uygulayabilir ve ayarları kolaylıkla değiştirebilir:

 

 • Oyunda girmeden önce config dosyasını açın.
 • “Ayarlar” kısmından “Grafik ayarları” butonunu seçin.


Oyuncular, yukarıdaki adımlar ile grafik ayarlarını seçerek aşağıdaki tablodaki veriler doğrultusunda ayarlarda değişiklikler yapabilir:


 

Gamma 3
Frekans 60
Çözünürlük 800x600 32bpp
Müzik 1.0
Efektler 5
Sis Açık
Gece Modu Açık
Kar Dokusu Kapalı
Kar Yağışı Açık
Petler  Açık
IME Modu Dış IME’si
Ekran Modu Pencere
Efektler Hepsi
Gölge Hepsi
Özel Hepsi
Eşya Efekt ve isim
YZK İsimleri Açık

 


 

Yukarıdaki ayarlar, Metin2 grafik ayarları 2021 kapsamında bulunmakta bu ayarların gerçekleştirdikten sonra oyuncular “OK” butonu üzerinden işlemlerini tamamlayabilmektedir. Bu ayarlar ile birlikte oyundaki donma ve kasma sorunları minimum seviyeye inecek ya da bu sorunlar tamamen çözülecektir.


Metin2 Ekran Ayarları 2021


Ekran ayarları, oyuncuların kasma sorunları ile baş edebilmesini mümkün kılan hususlardan bir diğeridir. Bir oyuncu, kesintisiz bir oyun oynayabilmek için bazı ayarları düşürmek durumunda kalabilir. Bu durum Metin2 için de geçerlidir ve oyuncular, Metin2 ekran ayarları 2021 kapsamında bazı ayarları düşürerek kasma ve donma sorunlarından kısa sürede kurtulma şansı elde edebilir.


Ekran ayarları kapsamında oyuncular, pencere ekranı ya da tam ekranda oynamayı tercih edebilir. Ekranın çözünürlüğünü belirleyerek çözünürlüğü kısarak oyunu çok daha sorunsuz bir şekilde oynayabilir. Bu hususların her biri, temelde Metin2 ekran ayarları kapsamında yer almakta olup oyuncular, bu ayarlarda değişiklikler yapmaktadır. 


Metin2 Küçük Ekranda Oynamak


Bazı oyuncular, küçük ekranda oyunu oynamak isteyebilir. Bu durumda çeşitli ayarların gerçekleştirilmesi gerekmekte olup bu sayede oyuncular küçük ekranda oynama şansı elde etmektedir. Metin2 config ayarları küçük ekran kapsamında yer alan bu ayarlar, oyuncular tarafından kolaylıkla değiştirilebilir.


Oyunu küçük ekranda oynamak isteyen kişiler, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen adımları gerçekleştirebilir:

 

 • Metin2’yi kurduğunuz dosyaya gidiniz ve confirg dosyasını açınız.
 • Ekran modu olarak “Pencere” seçin ve işlemlerinize devam ediniz.
 • Çözünürlüğü 1280x768 16bpp yapın.
 • OK tuşuna basarak işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlayınız.


Pencere ekranında oynamak isteyen oyuncular, yukarıdaki adımları tamamlayarak işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu ayarlar ile oyuncular hem pencere ekranında hem de yüksek çözünürlükte oynama şansı elde etmektedir. 


Metin2 Config Ayarları Sık Sorulan Sorular


Metin2 config ayarları kapsamında oyuncular tarafından sıkça sorulan pek çok soru bulunmaktadır. Bu soruların cevaplandırılması, oyuncuların işlemlerini çok daha kolaylıkla yapmasını olanaklı hale getirmektedir. 


Metin2 Ekran Ayarları Değiştiremiyorum


Metin2 ayarları değişmiyor sorusu kapsamında yer alan ekran ayarlarının değiştirilememesi, oldukça önemli sorunlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Ekran ayarlarını değiştirmek isteyen kişilerin ilk önce oyunun confirg dosyasına gelmesi ve burada “Ekran Ayarları” butonunu seçmesi gerekmektedir. Ardından açılan penceredeki ögeler, istenildiği şekilde değiştirilmeli ve OK tuşuna basılarak işlem tamamlanmalıdır.


Metin2 Config Ayarları Parametre Hatası


Bir diğer sorun, Metin2 config ayarları parametre hatası olarak bilinir. Bu hatayla karşılaşan oyuncular için iki farklı çözüm bulunmaktadır. Bu çözümleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:


Çözüm 1: Oyunun resmi sitesinde yer alan “Oyun Tam Ekran Olmuyor Hatası” dosyasını sorunsuz bir şekilde indirin. İndirilen dosya içerisinde config.exe ve metin2.cfg olmak üzere iki farklı dosya bulunmaktadır. Bu iki dosyayı, oyunun yer aldığı dosyanın içerisine yapıştırmalı ve config.exe ayarlarını yapmalısınız.


Çözüm 2: Config.exe dosyasına sorunsuz bir şekilde giriş yapın. Burada yer alan “Ekran Ayarları” kısmından ayarlarını yapın, daha sonra sol kısımda bulunan “Frekans” bölümünde açılır listeye tıklayın. Bilgisayarınıza göre 120 ya da 60 yazacaktır. Birini seçip kaydetme işlemini tamamladıktan sonra oyuna giriş yapmayı deneyiniz. 


Yukarıdaki her iki yöntem de Metin2 config ayarları parametre hatası kapsamında yer almakta olup bu ayarlar ile var olan sorunlar giderilebilmektedir. 


Metin2 Tam Ekran Sığmama ve Bulanık Gözükme Sorunu


Oyuncuların yaşadıkları bir diğer sorun da tam ekran sığmama ve bulanık gözükme olarak adlandırılan bir sorundur. Oyunun efektif bir şekilde oynanmasını engelleyen bu sorun, iki farklı şekilde çözümlenebilmektedir. Metin2 tr config ayarları kapsamında oyuncular, bilgisayar ekran ayarlarına girip ölçeklendirmeyi %100 yapabilir.


Metin2.exe uygulaması üzerinden ikinci çözüm de denenebilir. Uygulamaya sağ tıklayıp “Uyumluluk” butonu seçilmeli ve ardından şu ayarın seçilmesi gerekir: Yüksek DPI ölçeklendirme davranışını geçersiz kıl. Bu ayarın seçilmesinden sonra “Uygula” ardından “Tamam” tuşlarına basılması, ayarın gerçekleşmesini ve sorunun çözülmesini mümkün kılacaktır.


Metin2 config ayarları kapsamında sunulan çözümlerin her biri öneri niteliğinde olduğu için var olan sorunların çözülmediğini fark eden oyuncuların yetkili isimlerden destek alması gerekmektedir. 


Metin2 Ejder Parası Satın Al

Metin2 Config Dosyası Yapılandırması ve Parametreler Sıkça Sorulan Sorular

Metin2 config ayarları parametre hatası çözümü nedir?

Çözüm 1: Oyunun resmi sitesinde yer alan “Oyun Tam Ekran Olmuyor Hatası” dosyasını sorunsuz bir şekilde indirin. İndirilen dosya içerisinde config.exe ve metin2.cfg olmak üzere iki farklı dosya bulunmaktadır. Bu iki dosyayı, oyunun yer aldığı dosyanın içerisine yapıştırmalı ve config.exe ayarlarını yapmalısınız.


Çözüm 2: Config.exe dosyasına sorunsuz bir şekilde giriş yapın. Burada yer alan “Ekran Ayarları” kısmından ayarlarını yapın, daha sonra sol kısımda bulunan “Frekans” bölümünde açılır listeye tıklayın. Bilgisayarınıza göre 120 ya da 60 yazacaktır. Birini seçip kaydetme işlemini tamamladıktan sonra oyuna giriş yapmayı deneyiniz. 
 

Metin2 config dosyası neleri değiştirebilir?

 • Grafik ayarları
 • Ses ayarları
 • Fare hassasiyet ayarları
 • Kullanıcı arayüzündeki değişiklikler
 • Çözünürlük ayarları
 • Tuş atamaları
 • İmleç ayarları
 • Oyun içi kullanıcıya özel değişebilen ayarların hepsi